zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku środa, 24 sierpnia 2016

recenzja: Jethro Tull "Too Old To Rock'N'Roll: Too Young To Die! (reedycja)"

10.01.2014  autor: Meloman
okładka płyty
Nazwa zespołu: Jethro Tull
Tytuł płyty: "Too Old To Rock'N'Roll: Too Young To Die! (reedycja)"
Utwory: Quizz Kid; Crazed Institution; Salamander; Taxi Grab; From A Dead Beat To An Old Greaser; Bad-Eyed And Lovelless; Big Dipper; Too Old To Rock'N'Roll: Too Young To Die!; Pied Piper; The Chequered Flag (Dead Or Alive); A Small Cigar; Strip Cartoon
Wykonawcy: Ian Anderson - wokal, gitara, flet, harmonijka; John Evan - instrumenty klawiszowe; John Glascock - gitara basowa; Martin Lancelot Barre - gitara; Barriemore Barlow - instrumenty perkusyjne
Wydawcy: Chrysalis Records
Rok wydania: 2002
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 6

Zanim Jethro Tull wydał swoją kolejną studyjną płytę, na rynku muzycznym w styczniu 1976 roku ukazała się składanka ze znanymi już nagraniami oraz jednym premierowym - "Rainbow Blues". Longplay nosił tytuł "M.U. - The Best Of Jethro Tull". Skrót "M.U." pochodził od wyrażenia "Musicians Union" ("Związek Muzyków"). Załączono nawet plakat ze zdjęciami prawie wszystkich byłych i obecnych członków zespołu. Prawie, bo zabrakło gitarzysty Micka Abrahamsa. Pod koniec 1975 roku Ian Anderson rozpoczął pracę nad nowym materiałem z myślą o stworzeniu rockowego musicalu. Znaleziono nawet kandydata do głównej roli, którą miał zagrać Adam Faith. Ale na ambitnych zamiarach się zakończyło, gdyż musicalowa forma nie doszła do skutku i w kwietniu 1976 roku ukazało się zwykłe wydawnictwo płytowe, zatytułowane "Too Old To Rock'n'Roll: Too Young To Die!". Teksty na krążku traktują głównie o historii starego rockmana, który nie może pogodzić się z nowym porządkiem panującym w modzie i muzyce.

Album zawiera dziesięć propozycji, trwa winylowe czterdzieści trzy minuty i specjalnie niczym się nie wyróżnia. Może jedynie niezłe nagranie tytułowe jest dosyć znane, ale raczej z późniejszych wersji koncertowych. Tutaj "Too Old To Rock'n'Roll: Too Young To Die" jest jakby trochę rozmyte przez sekcje smyczkową, a wokal Iana pozbawiony charyzmy. Co poza tym? Raczej proste piosenki, niezbyt długie. Mniej fletu niż zazwyczaj. Sporo brzmień orkiestrowych w aranżacji Davida Palmera. Ale kilka pozycji zasługuje na baczniejszą uwagę. Wśród nich - piękna akustyczna ballada "From A Dead Beat To An Old Greaser" z solówką Palmera na saksofonie oraz nastrojowym wokalem Iana. Wypisz wymaluj muzyka do jakiejś sceny filmowej (dramatycznej lub miłosnej). Poza tym bardzo zgrabny, żywy blues "Taxi Grab" z udziałem harmonijki ustnej i gitarowym akcentem. Oprócz tego mamy na krążku nowość w postaci kobiecych wokali w chórkach. Najpierw słyszymy Maddy Prior w utworze tytułowym, a potem Angela Allen śpiewa w przebojowym "Crazed Institution" oraz w typowo rockowym "Big Dipper". Jeszcze wspomnieć można o ostatnim numerze, "The Chequered Flag (Dead Or Alive)", z ładną symfoniczną melodią, zapadającą na dłużej w pamięć. Reedycja zawiera dwa dodatkowe kawałki: "A Small Cigar" oraz "Strip Cartoon", zbliżone poziomem do podstawowego zestawu.

Na tej płycie debiutuje w ekipie nowy basista, John Glascock, uprzednio występujący w grupie Carmen, którego Ian ściągnął na miejsce Jeffrey'a Hammonda. Natomiast jeśli chodzi o starego znajomego, czyli Davida Palmera, zbliża się powoli moment, w którym stanie się on pełnoprawnym członkiem Jethro Tull. Na razie po raz kolejny występuje jako muzyk współpracujący z formacją. Jakieś pół roku później, kiedy został drugim pianistą w teamie, Tull wraz z nim nagrali świąteczną EP-kę z czterema kompozycjami - wśród nich "A Christmas Song" i "Ring Out, Solstice Bells". Zauważyć też możemy, iż okładka longplaya przedstawia wizerunek postaci podobnej do lidera. Lecz, tak jak w przypadku albumu "Aqualung", teksty na "Too Old To Rock'N'Roll..." nie nawiązują do życia Andersona, który nie przyznawał się wcale do tego, iż jest za stary, aby grać rock'n'rolla, a za młody, by umrzeć. Chociaż kto wie, jak to naprawdę wtedy było.

Komentarze
Dodaj komentarz »

Oceń płytę:

Aktualna ocena (22 głosy):

 
 
40%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy potrafisz się dobrze bawić na koncercie, który jest bardzo źle nagłośniony?