zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 20 maja 2019

Nie żyje Pete Shelley, gitarzysta i wokalista Buzzcocks

7.12.2018 19:47  autor: Verghityax, źródło: blabbermouth.net

Pete Shelley, gitarzysta i wokalista punkrockowego zespołu Buzzcocks, zmarł 6 grudnia 2018 roku w Tallinnie na zawał serca. Miał 63 lata. O śmierci muzyka poinformował jego brat, Gary McNeish.

Peter Campbell McNeish przyszedł na świat 17 kwietnia 1955 roku w Leigh. Na studiach w Bolton poznał Howarda Devoto, z którym łączyło go zamiłowanie do The Velvet Underground. W lutym 1976 roku dwaj przyjaciele wybrali się do Londynu na koncert The Sex Pistols. Zainspirowani tym, co zobaczyli, postanowili założyć własny zespół. Nazwę zaczerpnęli z nagłówka artykułu w magazynie "Time Out", brzmiał on "It's the Buzz, Cock!".

W 1977 roku Howard Devoto opuścił Buzzcocks, w rezultacie Pete Shelley, pełniący dotychczas rolę gitarzysty, objął również stanowisko głównego wokalisty. Pod jego wodzą kapela zarejestrowała i wydała trzy longplaye studyjne: "Another Music in a Different Kitchen", "Love Bites" i "A Different Kind of Tension". Na drugim z nich znalazł się najsłynniejszy hit formacji: "Ever Fallen in Love (With Someone You Shouldn't've)". Przed Buzzcocks swój debiutancki występ zagrał Joy Division, funkcjonujący wówczas jeszcze jako Warsaw.

Buzzcocks zakończył działalność w 1981 roku, a Pete Shelley zajął się karierą solową, eksperymentując głównie z muzyką elektroniczną. Osiem lat później Brytyjczyk zreformował Buzzcocks z gitarzystą Steve'm Diggle'm. Od tej pory grupa wypuściła sześć longplayów studyjnych. Ostatni z nich, pt. "The Way", ujrzał światło dzienne w 2014 roku.

Tagi: Buzzcocks
Komentarze
Dodaj komentarz »