zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 22 maja 2022

biografia: Dreary Mower

28.06.2006  autor: materiały zespołu

strona: 1 z 1

Biografia:

Poznański zespól muzyczno-wokalny Dreary Mower (Ponury Kosiarz, Nieprzyjemna Kosiarka, Leśne Licha) powstawał długo - jeśli uwzględnimy okres szumnych projektów, poszukiwań składu i pierwszych prób, to wszystko zaczęło się już w roku 1997. Jednak z tamtego burzliwego okresu w składzie pozostał tylko Kaiser (gitara), a za początek zespołu w obecnej postaci historycy przyjmują lato roku 2001, kiedy to miała miejsce pierwsza próba w Puszczykowie, z Rychem za perkusją. Już w tamtym momencie założenie było takie, że kapela grać będzie coś, co bazuje na thrash metalu, ale bez ograniczania się do ścisłych ram klasyki tego gatunku, z nieograniczonym marginesem na wszelkie własne pomysły i udziwnienia (z czasem światowa krytyka okrzyknęła ów nowy gatunek mianem Groźnego Metalu). Tego założenia Rychu z Kaiserem trzymali się, montując pierwsze własne kawałki, zaś covery - kto od nich nie zaczynał - wybierali spośród dzieł klasyków (jak Slayer czy Sepultura na ten przykład).

Rzecz jasna dwie osoby to jeszcze nie zespół i Kosiarkę czekało trochę zawirowań składowych. Z początkiem roku 2002 miejsce wokalisty zajął Mendez, w czerwcu dołączył Sławek (bas) i Mazur (gitara). W grudniu skład ten zaliczył swój debiut koncertowy - na słynnych deskach hali U Bazyla w Poznaniu - który to występ zaowocował dużym sukcesem komercyjnym i artystycznym.

Rok 2003 przyniósł kolejne koncerty, ale i kolejne problemy ze składem - w atmosferze skandalu z zespołu odszedł wokalista Mendez. W ciągu następnych kilku miesięcy przez opuszczone stanowisko za mikrofonem przewinęło się paru ludzi, jednak żaden z nich nie zagrzał miejsca na dłużej. Nie przeszkodziło to na szczęście Kosiarzowi w ciągłej pracy nad własnym materiałem.

Dopiero z początkiem roku 2004 zapadła decyzja - rolę wokalisty z braku innych opcji przejął Kaiser, dotychczas udzielający się tylko na gitarze. Mimo że sam zainteresowany początkowo protestował i traktował swoją nową funkcję jako przejściową - skład ów pozostaje niezmieniony po dziś dzień.

W maju roku 2004 zespół zarejestrował swój pierwszy studyjny materiał - pod tym szumnym określeniem kryje się jeden skromny utwór "Lord's Song", nagrany dzięki uprzejmości Tomka Szmita z zespołu Forgtotten, w studiu tegoż. Ta produkcja nie zasługiwała oczywiście na miano demówki, jednak rozbudziła w chłopcach z DM apetyt na posiadanie prawdziwego materiału demonstracyjnego.

Potrzeba okazała się tym bardziej paląca, że w lipcu 2004, na Powiatowym Przeglądzie Kapel Rockowych w Komornikach k. Poznania, Mower zebrał obfite żniwo - nagrody dla najlepszych gitarzystów oraz Grand Prix festiwalu - dla najlepszego zespołu. Po takim sukcesie jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się propozycje wielomilionowych kontraktów płytowych - jednak żeby wydać płytę, najpierw trzeba mieć demówkę.

Praca nad tym dziełem zaczęła się w sierpniu 2004. Chłopcy, pełni wiary we własne siły (i bardziej sceptyczni co do możliwości własnych portfeli) zdecydowali się nagrać i wyprodukować demo własnym sumptem, rezygnując z wynajmowania studia i realizatora. Jedyne zewnętrzne wsparcie stanowił sprzęt nagrywający (mikrofony+mikser) użyczony przez MOK Puszczykowo, gdzie zespół grywał podówczas próby.

Jako że członkowie zespołu to w większości lud pracujący, bez nadmiarów wolnego czasu - demo powstawało mozolnie. Do stycznia 2005 ukończono rejestrację większości ścieżek, ale fani z całego świata musieli czekać jeszcze długie 10 miesięcy - aż tyle zajęły miksy, niekończące się poprawki, wreszcie produkcja okładki itp. Ostatecznie demówka, zatytułowana "Mowing Around" pojawiła się na półkach wszystkich dobrych sklepów muzycznych w październiku 2005. Zawiera ona ok. 50 minut dźwięków - jest to niemal cała twórczość Mowera do połowy 2004 (rzecz jasna od tamtego czasu chłopcy nie próżnują i systematycznie powiększają swój dorobek, cały czas trzymając się oryginalnego założenia thrashu bez granic). Krytycy z miejsca okrzyknęli "MA" najlepszą płytą groźnometalową na świecie, w związku z czym zespół spodziewa się, że już lada chwila będzie sławny.

Skład:

Ryszard Pióro - perkusja
Sławomir Słomian - bas
Krzysztof Mazur - gitara
Filip Kaiser - gitara, wokal

Dyskografia:

Mowing Around (demo 2005)

Kontakt:

strona: www.drearymower.prv.pl

« Poprzednia
1
Następna »
Czy jesteś w stanie naprawiać swój sprzęt muzyczny?