zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku środa, 18 maja 2022

wywiad: Lars Ulrich, Metallica

tutaj od 99.04.01  autor: KoRniK

Prima Aprilis! Prima Aprilis!

Poniższy wywiad przeprowadził dla Was KoRniK, autor Cryptorchid.

Żeby zrobić poniższy wywiad, musiałem zadzwonić aż do Danii, rodzinnego kraju Larsa Ulricha, gdzie w przerwie między koncertami, perksusista Metalliki spędza wakacje z rodziną. Wybaczcie, że nie jest on zbyt długi, ale Telepies S.A. skutecznie uniemożliwiał mi przeprowadzenie dłuższej rozmowy. Enjoy!

Cryptorchid: Cześć Lars!

Lars: Cześć... eee... jak Ci na imię?

Cryptorchid: Christian

Lars: A więc witaj Christian...

Cryptorchid: Chyba niezbyt często zdarza Ci się rozmawiać z polskim dziennikarzem?

Lars: (śmiech) Czy ja wiem? Nasz ostatni press-tour zahaczał między innymi o Polskę i muszę powiedzieć, że jeszcze nigdy nie zasypano mnie tak dokładnie różnorakimi pytaniami na temat naszej ostatniej płyty...

Cryptorchid: Ja jestem debiutantem, więc proszę o wyrozumiałość...

Lars: Nie ma sprawy, zawsze lepiej się rozmawia z takim człowiekiem jak Ty, niż z jakimś nadętym dziennikarzynš!

Cryptorchid: Heh, dziękuje... Możemy zacząć?

Lars: Tak.

Cryptorchid: Nie będę powielał moich kolegów z branży, pytając do znudzenia o "Garage Inc.", chciałbym się natomiast skupić na nowym wydawnictwie, który według moich informacji ma się ukazać jeszcze przed końcem 1999 roku...

Lars: Tak, zgadza się. Planujemy rozpocząć wejście w kolejne millenium wydaniem ponadprzeciętnego albumu, który będzie niejako powrotem do naszych korzeni.

Cryptorchid: Oooo, a to coś nowego. Chcesz powiedzieć, że po wydaniu hardrockowych "Load" i "Reload", chcecie jeszcze raz powrócić do klimatów z "Kill'em All", czy "Ride the Lightning"?

Lars: (po chwili zastanowienia) Może nie "Kill'em All", bo jesteśmy już nieco bardziej doświadczonymi muzykami, ale myślę, że nowy materiał najlepiej porównać do "Master of Puppets".

Cryptorchid: No to jestem w szoku!

Lars: (śmiejąc się) Spodziewałem się tego...

Cryptorchid: Co miało wpływ na podjęcie takiej decyzji? Przecież jeszcze nie tak dawno zarzekaliście się, że przeszłość to już zamknięta historia i będziecie dalej grać to, co prezentujecie obecnie.

Lars: Hmmm... ludzie się zmieniają...

Cryptorchid: A czy nie było tak, że to fani wymogli na Was zmianę podejścia do muzyki? Wielu z nich odwróciło się od zespołu, gdy po pięciu latach całkowicie zmieniliście styl.

Lars: Nie wiem, trudno odpowiedzieć mi na to pytanie. Na pewno niektórzy tak - sami osobiście spotkaliśmy się z takimi opiniami z ust przyjaciół, ale w zamian przyszli nowi fani, którym nasza muzyka bardzo przypadła do gustu. Myślę, że duży wpływ na to co powiedziałeś miało też niefortunne stwierdzenie Jamesa, że pierdolimy wszystkich tych, którym nie podoba się nasza nowa płyta. To nie było dobre posunięcie.

Cryptorchid: A jak odpowiesz na zarzuty, że staliście się bardzo komercyjni?

Lars: Wiesz, każdy z nas ma rodzinę. Musimy za coś żyć...

Cryptorchid: No tak. Ale czy nie odbywa się to kosztem fanów, że zmiękczacie materiał tylko po to, żeby kupiło go więcej dzieciaków?

Lars: Nie i nowa płyta będzie tego potwierdzeniem.

Cryptorchid: Ok, wróćmy do nowego albumu. Czy znany jest już jakiś roboczy tytuł?

Lars: Myśleliśmy o czymś z "load", ale bo dłuższym zastanowieniu doszliśmy do wniosku, że płyta zostanie skojarzona z poprzednimi wydawnictwami, a tego byśmy nie chcieli, gdyż będzie to całkowicie inny styl.

Cryptorchid: Jakie są więc inne propozycje?

Lars: Był absurdalny pomysł nazwania płyty "Fight Fire with Water" (śmiech). To tytuł jednego z utworów, który stworzyliśmy do tej pory. Będzie to remiks "Fight Fire with Fire", stworzony przez Rhysa Fulbera.

Cryptorchid: Tego od Front Line Assemby?

Lars: Tak, tego samego. Obecnie Rhys nie gra już w tym zespole, teraz zajmuje się produkcją nagrań innych wykonawców.

Cryptorchid: Co znajdzie się na okładce?

Lars: Na dzień dzisiejszy nie wiem. Okładki powstawały zawsze przed samą premierą i były ściśle związane z tytułem płyty. Dobrym przykładem jest tu np. "Master of Puppets", czy "And Justice For All". Skoro ma być to powrót do starego stylu, więc i w tak trywialnej części jak okładka postąpimy podobnie.

Cryptorchid: Czego obecnie słuchasz?

Lars: Dopóki tworzyliśmy "Garage Inc." siedziałem oczywiście w starym hardrocku, próbując jak najlepiej wychwycić klimat tych utworów, aby w podobny sposób oddać to na naszych coverach. Teraz natomiast słucham dance'u.

Cryptorchid: Dance'u? Nie wierzę...

Lars: Możesz nie wierzyć, ale tak jest naprawdę. To bardzo ambitna muza, przez wielu ludzi po prostu niedoceniana.

Cryptorchid: (śmiejąc się) Mam nadzieję tylko, że nie wywrze ona wpływu na to co stworzycie na nowej płycie.

Lars: (śmiech) Nieeee... Aż tak głupi to chyba nie jesteśmy...

Cryptorchid: No cóż, dziękuje za wywiad. Może na koniec kilka słów dla polskich fanów Metalliki?

Lars: Oczywiście! Trwajcie w metalu, czekajcie na nasz koncert w lecie i na nową płytę, która wyjdzie najpradowpodobniej na gwiazdkę. Jesteście najdzikszą publicznością na świecie i mam nadzieję, że na naszym czerwcowym spotkaniu potwierdzicie to!

Cryptorchid: Jeszcze raz dziękuję i do zobaczenia w Polsce!

Lars: Na pewno! Trzymaj się...

Czy jesteś w stanie naprawiać swój sprzęt muzyczny?