zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 13 kwietnia 2024

relacja: Iron Maiden, Anthrax, Wrocław 3.07.2016

5.07.2016  autor: Paweł Kuncewicz
wystąpili: Iron Maiden; Anthrax; The Raven Age
miejsce, data: Wrocław, Stadion Miejski, 3.07.2016

Iron Maiden już od wielu lat nie kreuje mód, stylów, trendów w muzyce, nie nagrywa nowatorskich i oryginalnych płyt. Przynajmniej dwa ostatnie krążki można według mnie uznać za małe koszmarki. Wśród całego tego kiczowatego, ale urokliwego na swój sposób heavy skansenu trzeba pamiętać, że muzycy Maiden mają za sobą naprawdę wielką karierę, a koncertowo nadal są światową potęgą. Na wyobraźnię działają do tego stopnia, że na każdym występie gromadzą wielotysięczne rzesze publiczności - we Wrocławu zjawiło się 38 tysięcy ludzi: śpiewających, bawiących się całych rodzin z dziećmi i dziadkami wystrojonymi w koszulki z Eddiem. Gnając na stadion miałem przeczucie, że tego dnia Maiden odstawi po prostu fajną i sympatyczną sztukę. Tak też się stało.

Iron Maiden, Wrocław 3.07.2016, fot. Verghityax
Iron Maiden, Wrocław 3.07.2016, fot. Verghityax

Pierwszy na scenie rozstawił się The Raven Age, który znalazł się tam chyba tylko z tego powodu, że na gitarze usiłuje w nim grać syn Steve'a Harrisa. Potem przyszedł czas na Anthrax, który zamłócił niemiłosiernie. Mam takie wrażenie, że trasa "Wielkiej Czwórki" dała temu zespołowi drugie życie i od tamtej pory jest mocnym punktem wielu festiwali i dobrym rozgrzewaczem przed występami największych gwiazd. Można nie trawić estetyki amerykańskiego thrash metalu lat 80. czy bajkopisarstwa Scotta Iana, ale grupa zaraża pasją do zdrowego tłuczenia thrashu. Krótki set z raczej topornym i siermiężnym stadionowym brzmieniem składał się z promowanego właśnie nowego albumu ("For All Kings") i klasyki: "Got The Time", "Caught In A Mosh", "Antisocial", "Indians". Była to treściwa przekąska, którą Anthrax podniósł znacznie ciśnienie.

Anthrax, Wrocław 3.07.2016, fot. Verghityax
Anthrax, Wrocław 3.07.2016, fot. Verghityax

Wrocławski show Iron Maiden zaczął się nietypowo. Wcześniej, kiedy oglądałem koncerty grupy, były typowe "wejścia smoka" i szybkie wskakiwanie na podest. Tym razem, kiedy zabrzmiały pierwsze dźwięki "The Book Of Souls", na scenie pojawił się tylko Bruce Dickinson w czarnej bluzie z kapturem. Zanurzył głowę w dymiącej czarze, niemal jakby zaczynał odprawiać jakiś rytuał. Głos sączył się pomału, by potem przejść w... Powiedzmy sobie to od razu: bywam na koncertach Ironów od 2003 roku i jeszcze nigdy nie słyszałem go w tak doskonałej formie. Brzmienie instrumentów pozostawiało trochę do życzenia (głównie za sprawą stadionowych warunków akustycznych), ale wokal Bruce'a był mistrzostwem świata. Przeszywał na wylot pod barierkami, szarżował po sektorach na dole, hulał jak wiatr po trybunach, jednym słowem masakra. Zastanawialiśmy się przez moment, czy to nie są jakieś sztuczki z playbackami, ale byłoby to niemożliwe. Za dużo spontanów i kilka wtop nie pozostawiało wątpliwości. Bruce Dickinson wielkim frontmanem jest - wiadomo - ale we Wrocławiu przeszedł sam siebie.

Iron Maiden, Wrocław 3.07.2016, fot. Verghityax
Iron Maiden, Wrocław 3.07.2016, fot. Verghityax

Punkt 21:00 zabrzmiały pierwsze dźwięki "If Eternity Should Fail" i potem "Speed Of Light". Okazało się, że nawet materiał z ciężkiej "The Book Of Souls" na żywo staje się całkiem przyswajalny. Przy "Children Of The Damned" Bruce wspomina pierwszą wizytę Maiden we Wrocławiu w 1984 roku. "Tears Of A Clown" zostaje zadedykowany Robinowi Williamsowi. Na "The Red And The Black" w końcu z pełną mocą wybuchają chóralne, tak charakterystyczne zaśpiewy publiki, obowiązkowe podczas każdego Iron Maiden show.

Obawiałem się kompozycji z "The Book Of Souls" w wersji koncertowej - zważywszy na to, że ten niezbyt udany album zajmuje znaczną część setlisty, a znajomi oglądający już Iron Maiden we wcieleniu 2016 mówili wręcz o nudzie. Jednak nic z tego - to, co w warunkach studyjnych wydawało się totalnie spalone, na rewelacyjnie wyprodukowanym widowisku nabrało zupełnie nowego wymiaru. Bo Iron Maiden live to nie tylko muzyka: to gra świateł, scenografia, kilka wersji Eddiego. Wydaje mi się zresztą, że nie ma tu ani jednego nieprzemyślanego manewru na scenie.

Iron Maiden, Wrocław 3.07.2016, fot. Verghityax
Iron Maiden, Wrocław 3.07.2016, fot. Verghityax

Podczas "Powerslave" w klimat egipskich hieroglifów najlepiej wpasował się Nicko McBrain świętujący niedawno 64 urodziny - z wyglądu coraz bardziej przypomina egipską mumię. Janick Gers miał jedyną okazję do popisu grając kultowy "Fear Of The Dark". Diabeł - kozioł, który wyłonił się zza piętrowej sceny podczas "The Number Of The Beast", doskonale wizualizował ten rock'n'rollowy song.

Teraz końcówka: cenię Iron Maiden chyba najbardziej za galopujący gitarowy duet Murray - Smith, który prześciga się w zadawaniu gitarowych ciosów, obawiałem się na bis czegoś progresywnego, męczącego i zupełnie nie w stylu Ironów ("Empire Of The Cloud"? Nie sprawdzam setlist, lubię niespodzianki, również te z pozoru niemiłe). Jednak i tutaj wspięli się na wyżyny - jako pierwszy poleciał "Blood Brothers" z "Brave New World", dla mnie ostatniej od początku do końca wybitnej płyty grupy. Przydałaby się trasa, podczas której można by było usłyszeć więcej kawałków z tego długograja, przecież to ważny album dla młodszego pokolenia ironowych fanów. A potem "Wasted Years". Wielkie pożegnanie.

Iron Maiden, Wrocław 3.07.2016, fot. Verghityax
Iron Maiden, Wrocław 3.07.2016, fot. Verghityax

Miałem przeczucie, że może być dobrze. Ale nie spodziewałem się, że aż tak dobrze. Dotarło to do mnie dopiero, gdy "chamskim busem" pędziłem nocą pustymi drogami, a pasażerowie nadal w półśnie nucili "Don't waste your time always searching for those wasted years". I było to najlepsze podsumowanie kolejnej wizyty Iron Maiden w Polsce.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Iron Maiden, Anthrax, Wrocław 3.07.2016
Natasz (gość, IP: 213.227.108.*), 2016-08-02 23:56:08 | odpowiedz | zgłoś
Każdy ma swoje zdanie na temat akustyki i zazwyczaj są to narzekania. Ja na niejednym koncercie byłem w tym to był mój 4 koncert IM i powiem że dla mnie nagłośnienie było całkiem w porządku. Może nie na 5 ale mocne 4+. najgorzej nagłosnionymi koncertami na których byłem to AC/DC na narodowym (chętnie bym zażądał zwrotu kasy) i IM w spodku w Katowicach w 2000r (3 dni chodziłem głuchy i obolały). Ale powiem wam jedna wskazówkę, którą może ktos wykorzysta. Kupiłem stopery muzyczne, specjalne na koncerty z kanałem dźwiękowym (alpine) i powiem wam że... muzyka nagle ożyła! Pomagają one zmniejszyc natężenie dźwieku bez obcinania częstotliwości i koncerty brzmią teraz dla mnie przynajmniej dobrze jeśli nie rewelacyjnie (Slayer w Poznaniu dzięki nim brzmiał jak z płyty). Co do ostatniej płyty BoS to uważam ja za jedną z najlepszych płyt maiden. Dojrzała, ciężka, zagadkowa z wieloma zmianami tempa, niuansami. Patatjki z pierwszych płyt juz mi sie powoli przejadły i na tym koncercie skupiłem sie właśnie na utworach z BoS i było to dla mnie rewelacyjne przezycie muzyczne. Co do tak wychwalanej przez fanów Brave new world, to po prostu jej nie cierpię!. Ta płyta zdobyła taki zachwyt wg mnie tylko przez powrót wytęsknionego Brucea. Ja stawiam jej kupowatość na równi z "No prayer..." Na pewno bardziej cenie opluwany X factor z Blazem.
re: Iron Maiden, Anthrax, Wrocław 3.07.2016
Honza (gość, IP: 194.177.28.*), 2016-08-03 11:20:41 | odpowiedz | zgłoś
Ktoś kiedyś powiedział że "No prayer..." to słaba płyta i teraz wszyscy tak uważają. Dla mnie to bardzo dobra płyta.
re: Iron Maiden, Anthrax, Wrocław 3.07.2016
Wolrad
Wolrad (wyślij pw), 2016-08-03 22:45:28 | odpowiedz | zgłoś
Dla mnie 'No Prayer for the Dying' i 'Fear of the dark' to ulubione płyty IM. Nie wiem, czy najlepsze, bo rzadko słucham tego zespołu. Jak już słucham, to którejś z tych dwóch płyt, albo wybrane kawałki z youtuba.
re: Iron Maiden, Anthrax, Wrocław 3.07.2016
Wolrad
Wolrad (wyślij pw), 2016-07-13 17:37:06 | odpowiedz | zgłoś
Gdyby koncert był darmowy, dajmy na to w ramach obchodów dożynków, to słabe nagłośnienie ujdzie. Idę sobie zobaczyć znany zespół i tyle. Skoro nie słychać, to chociaż widać :)
Ale gdy płaci się trochę grosza, a obiektów w kraju z niezłym nagłośnieniem jest już sporo, to można wymagać sensownego nagłośnienia. Tymczasem w Wwie prawie wszystkie duże imprezy pcha się na Narodowy.
re: Iron Maiden, Anthrax, Wrocław 3.07.2016
Wolrad
Wolrad (wyślij pw), 2016-07-14 22:23:52 | odpowiedz | zgłoś
Poza tym, to Iron Maiden stał się bardziej zespołem na takie Wianki nad Wisłą niż metalową imprezę.
re: Iron Maiden, Anthrax, Wrocław 3.07.2016
zomerfeld (gość, IP: 88.156.133.*), 2016-07-12 23:14:52 | odpowiedz | zgłoś
Koncert Maiden byl............ super. Nie ma co gadac. to sa kolesie ktorzy trzmaja poziom bardzo wysoki. Mimo ze ostatnie dwie plty sa nedzne i nudne i trzeb aoch sluchac na sile , no na koncercie wypadaja bosko!
W GC bylo slychac dosc dobrze, moze nie rewelacja ale bylo naprawde ok, Anthrax naglosnienie dno.

Up the Irons
re: Iron Maiden, Anthrax, Wrocław 3.07.2016
Honza (gość, IP: 194.177.28.*), 2016-07-12 13:39:05 | odpowiedz | zgłoś
Ile razy można tłuc, że na koncert nie jedzie się po to żeby słuchać muzyki, tylko po to, żeby uczestniczyć w wielkim wydarzeniu, żeby oddać nagromadzone emocje, żeby wymienić energię - z zespołem, i z fanami obok. Jadąc na koncert nie zastanawiam się czy będzie dobrze słychać, bo od tego są płyty które puszczam w domu, tylko wiem, że będę uczestnikiem spektaklu. Czy nikt tego nie rozumie...
re: Iron Maiden, Anthrax, Wrocław 3.07.2016
Arktur (wyślij pw), 2016-07-12 18:22:07 | odpowiedz | zgłoś
Muzyka to część spektaklu i jeśli Ci tak buczy, że nie jesteś w stanie rozróżnić stopy od werbla albo wokalu od solówki to jest to raczej gówniane przeżycie.
re: Iron Maiden, Anthrax, Wrocław 3.07.2016
KajaK
KajaK (wyślij pw), 2016-07-09 22:52:34 | odpowiedz | zgłoś
Iron Maiden na Lechu i Metallica na Narodowym 2 lata temu były prawdopodobnie moimi ostatnimi koncertami na stadionie. Bilety drogie jak cholera, ok. 450 km drogi w jedną stronę, a akustyka po prostu tragiczna! To ja już zdecydowanie wolę koncert mniej medialnego zespołu w małym klubie.
re: Iron Maiden, Anthrax, Wrocław 3.07.2016
Krasnal Adamu
Krasnal Adamu (wyślij pw), 2016-07-08 18:26:39 | odpowiedz | zgłoś
Tak narzekacie na nagłośnienie, że zacząłem się bać iść na Rammstein i Limp Bizkit na tym samym stadionie.
« Nowsze
1

Materiały dotyczące zespołów

Napisz relację

Piszesz ciekawe relacje z koncertów? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Co sądzisz o coverowaniu rockowych lub metalowych utworów przez wykonawców popowych?