zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 14 kwietnia 2024

relacja: Lebowski, Olsztyn "Sowa" 26.05.2019

16.06.2019  autor: Meloman
wystąpili: Lebowski
miejsce, data: Olsztyn, Sowa, 26.05.2019

Formacja Lebowski pochodzi ze Szczecina, prezentuje rock progresywny w wersji instrumentalnej. Pierwsza jej płyta, "Cinematic", wyszła w 2010 roku, potem była spora przerwa w działalności wydawniczej, aż do 2017, kiedy ukazał się koncertowy album "Lebowski Plays Lebowski". Znalazły się na nim głównie nowe nagrania. Wreszcie w 2019 roku grupa wydała trzeci krążek, "Galactica". Wiosenna trasa koncertowa po kraju promowała właśnie ten materiał i z nim muzycy trafili do Olsztyna. "Galeria Sowa" była wypełniona, a że to niewielki klub, na sali zebrało się kilkadziesiąt osób. Nie była to widownia przypadkowa, wszyscy wiedzieli, jaką muzykę usłyszą.

Lebowski, Olsztyn 26.05.2019, fot. Meloman
Lebowski, Olsztyn 26.05.2019, fot. Meloman

W pierwszej części koncertu, który rozpoczął się o 19:15, ekipa przedstawiła całą nową płytę, w kolejności jak w oryginale. Marcin Grzegorczyk - lider i gitarzysta, który prowadził konferansjerkę - powiedział, że w ten sposób spróbują zachęcić do kupna nowego longplaya. Jeżeli chodzi o mnie, to nie musiał tego robić, gdyż nabyłem go tuż po wejściu do galerii. Przy stoliku do wyboru były wszystkie trzy kompakty ("Galactica" także na winylu) oraz koszulki z logo grupy.

Muzyka zabrzmiała bardzo dobrze. Artyści wystąpili we czterech. Partie flugelhornu i klarnetu, które słyszalne są w niektórych kawałkach na ścieżce studyjnej, odegrał na klawiszach Marcin Łuczaj. W składzie jeszcze Krzysztof Pakuła przy perkusji i Ryszard Łabul na gitarze basowej. Mnie najbardziej przypadło do gustu wykonanie "Solitude Of Savant", "Goodbye My Joy", "Galactica" i "Mirage Avenue". Lecz tak naprawdę cała muzyka płynąca ze sceny była wyśmienita. Set z nowym materiałem trwał siedemdziesiąt pięć minut.

Lebowski, Olsztyn 26.05.2019, fot. Meloman
Lebowski, Olsztyn 26.05.2019, fot. Meloman

Potem zespół zaprezentował numery ze swojego drugiego wydawnictwa, wśród nich "Boungiorno" i "Once In A Blue Moon". Nie obyło się oczywiście bez bisów. Najpierw zabrzmiał "Cinematic" z wplecionymi głosami aktorów ze ścieżki dźwiękowej polskiego filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" (Zbigniew Cybulski i Leon Niemczyk). Z emocji pogubiłem się trochę, jeśli chodzi o setlistę, ale z tego, co pamiętam, bisy składały się chyba z trzech utworów i zagrali jeszcze "Mirador" oraz "Romeo And Juliet".

Ten kameralny i świetny występ zakończył się około 21:00. A później nastąpiło to, co zawsze w takich sympatycznych klubowych miejscach, czyli spotkanie z artystami.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Lebowski, Olsztyn "Sowa" 26.05.2019
Wolrad
Wolrad (wyślij pw), 2019-06-16 12:56:11 | odpowiedz | zgłoś
Galactica to dla mnie jeden z ciekawszych albumów ostatnich lat w swojej kategorii.
Co prawda instrumentalnego progrocka nie słucham aż tak często.

Materiały dotyczące zespołu

Napisz relację

Piszesz ciekawe relacje z koncertów? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Co sądzisz o coverowaniu rockowych lub metalowych utworów przez wykonawców popowych?