zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 14 czerwca 2024

relacja: "Prog Rock Fest 2019", Legionowo 6.04.2019

25.06.2019  autor: Meloman
wystąpili: Mystery; Acute Mind; Fizbers
miejsce, data: Legionowo, 6.04.2019

"Prog Rock Fest 2019", Legionowo 6.04.2019, fot. Meloman
"Prog Rock Fest 2019", Legionowo 6.04.2019, fot. Meloman

Piąta już edycja "Prog Rock Festu" trwała dwa dni. Niestety z różnych względów nie pojawiłem się na festiwalu w piątek, ale w sobotę, dnia drugiego, zawitałem do Legionowa. Nie będę ukrywał, że przyjechałem głównie, aby posłuchać muzyki gwiazdy wieczoru, czyli kanadyjskiej formacji Mystery. Widziałem ją już podczas "Ino-Rock Festival 2017", lecz grała wtedy za krótko i w pełnym słońcu, więc nie zrobiła na mnie większego wrażenia. To kolejny fakt potwierdzający moją tezę, że zbyt krótkie koncerty zespołów grających progresywnego rocka, pozbawione w dodatku należytej oprawy, nie mają pełnego uzasadnienia i nie można oczekiwać po nich górnolotnych i odkrywczych wrażeń.

Fizbers, Legionowo 6.04.2019, fot. Meloman
Fizbers, Legionowo 6.04.2019, fot. Meloman

Ale najpierw w programie mieliśmy dwie polskie ekipy. Pierwsza z nich to krakowski Fizbers. Zagrała dobry pięćdziesięciominutowy koncert w stylu progresywnego i psychodelicznego rocka. Zabrzmiały nagrania krótsze i kompozycje rozbudowane, z dwóch(!) już do tej pory wydanych krążków. Bardzo młode chłopaki - jeden w poniedziałek miał przystąpić do egzaminu ósmoklasisty (właśnie zapowiadał się od 8 kwietnia strajk nauczycieli, ale do egzaminów doszło), a drugi to maturzysta (wiemy, że matury się odbyły). Wydaje mi się, że wielka przyszłość przed nimi, jeżeli chodzi o scenę rockową. Pożyjemy, zobaczymy. Klawiszowiec Dominik Pawlus okazał się multiinstrumentalistą, zagrał też na perkusji i gitarze. Trzeba zapamiętać jeszcze dwa nazwiska: Dawid Lewandowski - śpiew i gitara basowa oraz Szymon Kubala - gitara. To podstawowy skład. W Legionowie zespołowi towarzyszył jeszcze jeden muzyk, ten najmłodszy, z ósmej klasy, którego nazwiska nie znam.

Acute Mind, Legionowo 6.04.2019, fot. Meloman
Acute Mind, Legionowo 6.04.2019, fot. Meloman

Acute Mind to druga kapela, która pojawiła się na scenie. To nie są debiutanci ani młokosy. Zespół powstał w 2006 roku w Lublinie z inicjatywy basisty Arkadiusza Piskorka, wokalistą i gitarzystą jest Marek Majewski. Od 2011 do 2018 roku grupa miała siedmioletnią przerwę w działalności. Wydała do tej pory trzy płyty, a czwartą planowała wypuścić w maju 2019 roku. Od samego początku koncertu zespół pokazał swój mocny rockowy pazur oraz ciekawą oprawę świetlną. Usłyszeliśmy w równo godzinnym secie tytuły sprzed lat i premierowe, z przygotowywanego czwartego wydawnictwa. Zabrzmiał też jeden cover.

Mystery, Legionowo 6.04.2019, fot. Meloman
Mystery, Legionowo 6.04.2019, fot. Meloman

Mystery swoje koncerty rozpoczyna ostatnimi czasy od tytułowego nagrania z przedostatniej płyty, wydanej w 2015 roku - "Delusion Rain". Tak też się stało tego wieczoru i zrobiło się od samego początku bardzo magicznie. Taki nastrój zresztą trwał już do końca. Artyści zaprezentowali nam przede wszystkim numery z dwóch albumów: z "Delusion Rain", z którego zabrzmiały jeszcze dwa kawałki, oraz z najnowszego, z roku 2018, promowanego na tej trasie koncertowej "Lies And Butterflies" - pięć pozycji (spośród siedmiu na krążku). Równie pięknie jak na wstępie wypadło też "How Do You Feel" z najnowszego longplaya, a także dwa ponad piętnastominutowe długasy: "Looking For Something Else" i "Chrysalis".

Mystery, Legionowo 6.04.2019, fot. Meloman
Mystery, Legionowo 6.04.2019, fot. Meloman

Jednak mnie zupełnie położyła na łopatki kompozycja z wczesnego okresu twórczości bandu (wtedy z innym wokalistą) - "Shadow Of The Lake", zagrana na bis. Tutaj wokalista Jean Pageau wyszedł na scenę w masce i w kapeluszu. W końcówce tej propozycji gitarzyści (jest ich dwóch: lider grupy Michael St-Pere oraz Sylvain Moineau) wykonali solówkę unisono, co zabrzmiało fantastycznie. Poza tym basista w tym czasie założył na struny jakiś świecący szablon, który, jak mi się wydawało, wzmocnił brzmienie gitary basowej. Potem go odrzucił. Jeszcze koniecznie trzeba wspomnieć o cudownie melodyjnej partii na przenośnych klawiszach w wykonaniu wokalisty w "A Song For You". A także o tym, że w kilku utworach popisał się on grą na flecie poprzecznym.

Mystery, Legionowo 6.04.2019, fot. Meloman
Mystery, Legionowo 6.04.2019, fot. Meloman

Kanadyjczycy gościli na scenie do godziny 23:10, czyli ich występ trwał prawie dwie godziny. No i jak to jest na "Prog Rock Feście" przyjęte od lat już kilku, wykonawcy prawie natychmiast wyszli do oczekującej licznie publiki na autografy, fotki i rozmowy. Jak się zorientowałem, wśród uczestników festiwalu byli fani z różnych miejscowości, między innymi z Łodzi, Gorzowa Wielkopolskiego, Lądka-Zdroju, a o Krzyżaku ze Szczytna już nie wspomnę.

Na koniec dodam jeszcze, że pierwszego dnia "Prog Rock Festu" wystąpiły polskie ekipy: Disposable Soma, Anamor i Albion.

Lista utworów Mystery (w nawiasie rok wydania):

Delusion Rain (2015)
Something To Believe In (2018)
How Do You Feel (2018)
The Willow Tree (2015)
Where Dreams Come Alive (2018)
Chrysalis (2018)
Looking For Something Else (2018)
A Song For You (2015)

Bis:
Shadow Of The Lake (2008)
The Preachers Fall (2013)

Komentarze
Dodaj komentarz »

Materiały dotyczące zespołów

Napisz relację

Piszesz ciekawe relacje z koncertów? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!