zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku wtorek, 11 maja 2021

relacja: Rock&Rock Festiwal, Warszawa "Paragraf 51" 9-11.05.2002

14.05.2002  autor: Elvis
wystąpili: Hetman; Dragon's Eye; Stiff Stuff; Gerg
miejsce, data: Warszawa, Paragraf 51, 9.05.2002
wystąpili: Harlem; Ene Due; Bronx; Kamienne Ogrody
miejsce, data: Warszawa, Paragraf 51, 10.05.2002
wystąpili: John Porter Band; Kangaroz
miejsce, data: Warszawa, Paragraf 51, 11.05.2002

W dniach 9-11 maja w warszawskim klubie "Paragraf 51" odbyła się pierwsza edycja imprezy Rock & Rock Festiwal. Jej celem było promowanie polskiej muzyki rockowej oraz umożliwienie młodym muzykom zaprezentowania swoich dokonań szerszej publiczności. Festiwal miał formułę konkursu, do którego zakwalifikowano sześć zespołów wybranych z ponad setki zgłoszeń.

Podczas pierwszego dnia imprezy mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć trzy kapele konkursowe. Jako pierwszy na scenie pojawił się Gerg z Piły. O muzyce zespołu można powiedzieć, że nawiązuje dosyć mocno do nowej fali punk rocka końca lat '90, ze wskazaniem na stylistykę Green Day. Niestety występ chłopaków z Piły obfitował w nieco przydługie kompozycje, choć nie pozbawione swoistej ekspresji i dynamiki. Ich występ ujawnił jednakże tkwiący w zespole potencjał, który w połączeniu z konkretnym wkładem pracy powinien zjednać im grono fanów.

Jako drugi tego dnia wystąpił zespół Stiff Stuff ze Skarżyska Kamiennej. Słuchając nagrań demo tej grupy odniosłem wrażenie, że mam do czynienia ze zjawiskiem całkiem oryginalnym, jak na polską scenę rockową. Ich występ na żywo potwierdził zdecydowanie owe przypuszczenie, co więcej muszę powiedzieć, że grupa o wiele lepiej prezentuje się na scenie niż w studio. Charyzmatyczny wokalista, przepełnione groteskowym humorem teksty i muzyka harmonijnie łącząca w sobie wpływy rocka i reggae, sprawiły bardzo dobre wrażenie na publiczności zgromadzonej w "Paragrafie". Na konkursowej komisji chyba też...

Trzeci band w konkursie - warszawski Dragon's Eye - przypomniał muzyczną tradycję związaną z twórczością Iron Maiden, Running Wild, czy Judas Priest. Solidna dawka klasycznego heavy metalu, okraszona coverem Ironów "The Trooper", zrobiła dobre wrażenie i dowiodła poprawności warsztatowej oraz kompozycyjnej zespołu. Zebrani w klubie zwolennicy cięższego brzmienia nie odeszli daleko od sceny, gdyż po występie Dragon's Eyes, pojawiła się na niej kapela Hetman - gwiazda pierwszego dnia festiwalu. I jak na gwiazdę przystało, porwała publiczność grając trwający niemalże do drugiej w nocy show, na który złożyły się kawałki z wybrane ze wszystkich płyt zespołu, jak również żelazne klasyki, jak np. "Whole Lotta Rosie" AC/DC.

Drugi dzień festiwalowych zmagań rozpoczęła grupa Ene Due. Mechaniczne i mocno "zelektronizowane" brzmienie sekcji rytmicznej oraz wybijający się na pierwszy plan głos wokalistki zespołu przywołały mi na myśl nowe trendy w muzyce rockowej. I choć może nie jestem zdecydowanym zwolennikiem tego rodzaju brzmieniowych eksperymentów, to muszę przyznać, że wysłuchałem koncertu Ene Due z dużą przyjemnością, podobnie jak zgromadzona w klubie publiczność.

Po Ene Due na scenę wkroczył zespół Bronx. Szczerze mówiąc, już wcześnie miałem okazję zapoznać się ze studyjną twórczością chłopaków, lecz na żywo widziałem ich po raz pierwszy. Muzyka Bronxów przywodzi na myśl dokonania grup spod znaku progresywnego metalu, zakładające rozbudowane kompozycje i wysoki poziom sprawności warsztatowej muzyków. I oba te założenia w warunkach zostały spełnione w 100 procentach. Jednym (trzema) słowem: Tak trzymać, Panowie!

Ostatnia grupa biorąca udział w części konkursowej - Kamienne Ogrody - zaprezentowała bardzo ciekawy zestaw utworów, łączących w sobie tradycyjne brzmienia z nowoczesnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi i warsztatową swobodą. Można chyba śmiało powiedzieć, że kilka z ich kawałków ma zdecydowanie przebojowy charakter, linie melodyczne i inteligentne teksty łatwo zapadają w pamięć. Opinię tę potwierdza dobitnie spontaniczna reakcja zebranej w "Paragrafie" widowni, owacyjnie oklaskującej występ kapeli.

Zwieńczeniem piątkowej części festiwalu był występ drugiej gwiazdy - zespołu Harlem. Olbrzymia charyzma i niepowtarzalny głos wokalisty i lidera grupy Ryśka Wolbacha tradycyjnie gwarantowały nam niebanalny klimat koncertu. I tak było tym razem... Porzuciwszy kronikarskie obowiązki rzuciłem się w wir zabawy, zmuszając chłopaków do podwójnego bisu. Harlem uraczył publiczność składanką kawałków ze wszystkich płyt (oczywiście nie zabrakło mojego ukochanego "Górala"), a na dokładkę obdarował zebranych kolekcją bałtyckich muszli(!!!) zebranych dzień wcześniej na sopockiej plaży. Szkoda tylko, że Harlem tak rzadko gości w stolicy...

Sobota - trzeci dzień festiwalu - była podsumowaniem dwudniowych zmagań konkursowiczów. Nadszedł czas na ogłoszenie wyników i koncert laureatów. Nagrodzone zostały dwa zespoły. Pierwsze miejsce i nagrodę w postaci wydania singla promocyjnego oraz występu podczas Festiwalu Muzyki Rockowej w Węgorzewie (4-6 lipca br.) otrzymał zespół Stiff Stuff. Drugą nagrodę w postaci wydania singla promocyjnego otrzymała formacja Kamienne Ogrody.

Obydwu nagrodzonym kapelom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za to, że podczas koncertu laureatów rozpalili publiczność do białości. Zakończenie ostatniego dnia imprezy z pewnością stanowiło gratkę dla wszystkich miłośników rocka. Na scenie wystąpiła grupa John Porter Band, a po niej olsztyńska formacja Kangaroz. Dzięki tym wykonawcom wszyscy zgromadzeni w klubie oddali się pozytywnym wibracjom do białego świtu.

Pomysłodawcą i organizatorem całego przedsięwzięcia była agencja artystyczna Karej, której profesjonalizm i doświadczenie pozwoliło zagwarantować nam wysoki poziom imprezy. Mamy nadzieje, że w najbliższych miesiącach chłopaki z Kareja zorganizują kilka równie udanych imprez.

Podziękowania: Sponsorem Rock & Rock Festiwalu był Coolt.pl - Młodzieżowa Karta Rabatowa. Patroni Medialni: Boomerang Media, Jazz Radio, Świat Motocykli, rockmetal.pl, Wirtualna Polska, WiK - Warszawa i Kultura, warszawaonline.pl. Bezcenna pomoc: StudioPL, Mierzej, Monika oraz Łukasz i Ozzy (Trzyczwarte).

Komentarze
Dodaj komentarz »

Materiały dotyczące zespołów

Napisz relację

Piszesz ciekawe relacje z koncertów? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Co jest głównym czynnikiem decydującym o tym, że muzyka jest czadowa?