zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Biografia System of a Down w czerwcu

6.06.2017 09:11  autor: Verghityax, źródło: inrock.pl

Za sprawą wydawnictwa In Rock ukaże się 14 czerwca 2017 roku "Hipnotyczny krzyk", biografia zespołu System of a Down. Jej autorem jest Bartek Koziczyński.

Bartek Koziczyński jest dziennikarzem miesięcznika "Teraz Rock" i Polskiego Radia. Karierę System Of A Down śledził od pierwszej wizyty zespołu w Polsce. Pomysł na biografię dojrzewał jednak latami, wraz ze zbieraniem materiałów na temat grupy i kolejnych wywiadów z jej muzykami. Wcześniej napisał książki poświęcone Red Hot Chili Peppers ("Kalifornizacja") i Tool ("Parabola"). Autor ma też w dorobku leksykony "333 popkultowe rzeczy... PRL" i "333 popkultowe rzeczy... lata 90".

System of a Down powstał w 1994 roku z inicjatywy wokalisty Serja Tankiana i gitarzysty Darona Malakiana - obaj muzycy udzielali się wcześniej w formacji Soil. Skład uzupełnili Shavo Odadjian na basie i Andy Khachaturian na bębnach. Trzy lata później perkusistę zastąpił John Dolmayan. W roku 1998 światło dzienne ujrzał debiut studyjny Amerykanów, zatytułowany po prostu "System of a Down". Sukces płyty zapewnił kapeli dużą trasę koncertową, występy przed Metalliką i Slayerem, a także udział w "Ozzfeście". Jednak prawdziwy przełom przyszedł dopiero w 2001 roku wraz z drugim albumem, pt. "Toxicity", który wielokrotnie pokrył się platyną i sprzedał się w milionach egzemplarzy na całym świecie.

System of a Down wypuścił jeszcze trzy longplay'e studyjne ("Steal This Album!", "Mezmerize" i "Hypnotize"), zanim w 2006 roku zawiesił działalność, a jego członkowie zajęli się innymi projektami. Reaktywacja nastąpiła w roku 2011, kiedy zespół zagrał serię koncertów.

Przypominamy, że System of a Down zagra 17 czerwca 2017 roku w krakowskiej "Tauron Arenie" w ramach piątej edycji "Impact Festu". W roli supportu zaprezentuje się Royal Republic i Red Sun Rising. Dwa dni wcześniej w tym samym obiekcie w ramach "Impact Festu" zagrają Linkin Park, Machine Gun Kelly i Krzysztof Zalewski.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Biografia System of a Down w czerwcu
zomerstein (gość, IP: 178.235.42.*), 2017-06-10 01:23:44 | odpowiedz | zgłoś
chcialbym wspomniec ze ci kolesie byli obcharchani jak grali ze Slayer i Vader w Spodku w 1998, Slayer rozwalil!!
re: Biografia System of a Down w czerwcu
Johnny Cash (gość, IP: 91.221.144.*), 2017-06-09 10:39:06 | odpowiedz | zgłoś
"Artyści" w większości są burakami, znają się na graniu czy malowaniu i na niczym więcej. Dzięki internetowi i telewizji są wszędzie, więc ludziom wydaje się że są mądrzy i trzeba słuchać i stosować się do tego co mówią.
re: Biografia System of a Down w czerwcu
Nygma2 (gość, IP: 83.7.89.*), 2017-06-08 21:08:55 | odpowiedz | zgłoś
oczywiście można też dodać że np.king diamond jest farmaceutą.
re: Biografia System of a Down w czerwcu
Boomhauer
Boomhauer (wyślij pw), 2017-06-07 18:44:41 | odpowiedz | zgłoś
Podobno na solowym koncercie w Parku Sowińskiego w Warszawie, ładnych kilka lat temu, Tankian mocno politykował i jeździł po czołowym polskim polityku, tylko dlatego, że tamten jest prawicowy. Jak ja nie lubię czegoś takiego, kiedy zachodni rockmani komentują polską rzeczywistość, kompletnie nie znając Polski, naszej historii i specyfiki.

Jak już pisałem, nie mogę słuchać już U2 po tych bzdetach jakie Bono wygadywał o Polsce i Węgrach.

Z muzykami to jest tak, że mogą być wybitnymi artystami i wirtuozami w swojej dziedzinie, ale ich wiedza ogólna może być naprawdę wątła. Wiadomo jaki jest poziom nauczania poniżej szczebla akademickiego w USA i UK. A do tego przecież wielu muzyków właśnie dla muzyki porzucało szkołę w wieku kilkunastu lat. Ja nie mówię, że trzeba mieć wykształcenie, żeby być mądrym. Bo ktoś może być po studiach i być głupi (zwłaszcza ostatnio w Polsce, zresztą polecam Familiadę, tam często grają studenci, kiedyś grali jedni i nie potrafili wymienić żadnego państwa Ameryki Południowej oprócz Brazylii). A ktoś może nie mieć żadnego wykształcenia, a być inteligentnym i oczytanym. Ale nie czarujmy się. Większość anglosaskich muzyków swoją wiedzę o świecie czerpie z tego co zobaczy czy usłyszy na CNN czy Discovery. Tak więc Tori Amos nie powinna mieszać się w sprawy słynnej warszawskiej Tęczy, mimo całej sympatii do niej. Oczywiście wśród rockmanów zdarzają się prawdziwi erudyci, jak np. muzycy Pink Floyd, którzy studiowali na Cambridge czy tam Oxfordzie, Brian May z Queen, który ma doktorat z astronomii, czy Greg Graffin z Bad Religion, który jest profesorem (!) mikrobiologii. Albo Mike Mangini z Dream Theater, który ma magistra z informatyki i programował software dla rakiet Patriot.
re: Biografia System of a Down w czerwcu
Wolrad
Wolrad (wyślij pw), 2017-06-07 21:49:14 | odpowiedz | zgłoś
Byłem na koncercie w Parku Sowińskiego i Serj sporo mieszał
w temacie polityki. Mało mnie to wtedy obeszło, ale słuszna uwaga, gość jest z kraju znanego z tematu 'polskie obozy śmierci'
re: Biografia System of a Down w czerwcu
Marcin Kutera (wyślij pw), 2017-06-08 10:56:09 | odpowiedz | zgłoś
Boomhauer bardzo mądry komentarz. Ja tam i tak nie słucham tego zespołu na szcęście, pomimo wszechznanego sukcesu "Toxicity" dla mnie to zespół wtórny. Połączenie Slayer, Pantery i może coś w stylu Rage Against The Machine. W Polsce wyśmiano ten zespół jak grał przed Slayer w 1998 roku. Obrzucano ich chyba wtedy czymś. Ja już wolę zespoły, które inspirują się thrashem lat 80. a powstały po 2000 roku. Są one bowiem bardziej przekonywujące z tzw. sceny retro thrash/ hardcore-thrash (pomimo, że też mogą się wydawać wtórne, jest w nich pewna świeżość) m.in. Suicidal Angels, Havok, Tantara, Angelus Apatrida, Toxic Holocaust, Municipal Waste i wiele innych...
re: Biografia System of a Down w czerwcu
Boomhauer
Boomhauer (wyślij pw), 2017-06-09 19:26:32 | odpowiedz | zgłoś
Właśnie mój tekst o bochenku w pierwszym moim komentarzu do tego newsa, jest ironią na wydarzenie z 1998 roku. Tankian miał wtedy dostać w brzuch bochenkiem chleba. Ale generalnie, jako że wtedy internet raczkował i koncerty były słabo udokumentowane, to cały ten gig obrósł wieloma mitami i istnieje wiele legend miejskich na jego temat. Pisałem o tym już kiedyś przy jakiejś okazji. Sami muzycy SOAD w wywiadach dla amerykańskich mediów lubią koloryzować tamto zdarzenie. W terazrockowej wkładce o System Of A Down jest przytoczony cytat z jakiegoś amerykańskiego wywiadu, gdzie Tankian albo Malakian (nie pamiętam) utrzymuje, że publiczność w Spodku była maksymalnie metalowa w stylu lat 80. (w to mogę uwierzyć, bo Slayer był headlinerem)oraz, że na widowi był baner czy tam flaga SS (w to już mniej). Tak że chyba tylko dotarcie do uczestników tamtego koncertu pozwoliłoby poznać prawdę.

A co do braku oryginalności SOAD, to się nie zgodzę. Co by o nich nie mówić, nawet jak się ich nie lubi, to nie można nie przyznać, że nie są oryginalni. Wpływ tradycyjnej muzyki ormiańskiej, nietypowe skale, nietypowe wokalizy. Tak naprawdę jeśli chodzi o powiew świeżości w metalu to właśnie SOAD byli takim "the last big thing'.
re: Biografia System of a Down w czerwcu
Gość (gość, IP: 148.81.46.*), 2017-06-08 11:20:41 | odpowiedz | zgłoś
Z tymi doktorami i profesorami to mocno pojechałeś. Oni są mądrzy ale tylko w swojej dziedzinie. Znasz ten kawał (z brodą)?
Co powinien wiedzieć student?
- Student powinien wiedzieć wszystko.
Co powinien wiedzieć magister?
- Magister powinien wiedzieć wszystko ze swojej dziedziny.
Co powinien wiedzieć doktor?
- Doktor powinien wiedzieć wszystko ze swojej specjalizacji.
Co powinien wiedzieć dr hab?
- Dr hab powinien wiedzieć, w której książce, co się znajduje.
Co powinien wiedzieć docent?
- Docent powinien wiedzieć, gdzie jest biblioteka.
Co powinien wiedzieć profesor?
- Profesor powinien wiedzieć, gdzie są docenci.
re: Biografia System of a Down w czerwcu
Thrash Lover (gość, IP: 188.122.20.*), 2017-06-09 00:21:11 | odpowiedz | zgłoś
Ciekawa uwaga. Ten temat (wypowiedzi muzyków na tematy polityczne) był kiedyś poruszany na wykładzie Wprowadzenie do filozofii u mnie na studiach. Ogólnie rzecz biorąc profesor całkowicie to potępiał twierdząc, że nie ma to żadnego sensu, bo większość muzyków nie ma pojęcia o polityce. Być może narażę się teraz komuś, wiem, że to jest niepopularne, ale wydaje mi się, że większość tzw. artystów poza swoją wąską specjalizacją to niemal zwykłe tępaki. Czytałem wiele biografii muzyków i, poza nielicznymi wyjątkami, nie prezentują oni żadnego potencjału intelektualnego. Wielu z nich to ćpuni, alkoholicy, samobójcy czy inni frustraci. Zobaczmy jak skończyli swoje życia Kurt Cobain, Layne Staley, Chris Cornell, Gar Samuelson czy Bon Scott (dławiąc się własnymi wymiocinami po całonocnej libacji). Lepiej słuchać ich muzyki, ale nie słuchać co mówią.
re: Biografia System of a Down w czerwcu
Boomhauer
Boomhauer (wyślij pw), 2017-06-07 14:06:57 | odpowiedz | zgłoś
Dobra, jak przemycić jakiś bochenek na Tauron Arenę? ;)
« Nowsze
1