zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 8 maja 2021

Nie żyje Bill Rieflin, perkusista Ministry i King Crimson

25.03.2020 17:41  autor: Verghityax, źródło: consequenceofsound.net

Robert Fripp przekazał światu informację otrzymaną od Tracy Rieflin - 24 marca 2020 roku zmarł na raka Bill Rieflin, perkusista King Crimson. Wcześniej muzyk związany był z Ministry, Revolting Cocks, KMFDM, R.E.M., Swans, Lard i Pigface. Miał 59 lat.

William Frederick Rieflin przyszedł na świat 30 września 1960 roku w Seattle. W wieku piętnastu lat udzielał się już w swojej pierwszej kapeli o nazwie The Telepaths - jakiś czas później zespół przekształcił się w The Blackouts. W 1981 roku skład zasilił basista Paul Barker. Pod koniec swojej działalności The Blackouts supportowali Ministry na trasie po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Gdy w 1986 roku Al Jourgensen kompletował nowy skład, by wyruszyć w cykl promocyjny z albumem "Twitch", do współpracy zaprosił Billa Rieflina i Paula Barkera.

Bill Rieflin zarejestrował z Ministry trzy najważniejsze albumy formacji: "The Land of Rape and Honey", "The Mind Is a Terrible Thing to Taste" i "Psalm 69: The Way to Succeed and the Way to Suck Eggs". Z grupą Ala Jourgensena zaczął również pracę nad kolejnym longplayem, zatytułowanym "Filth Pig". Kiedy Al Jourgensen postanowił zrealizować na potrzeby wydawnictwa cover "Lay Lady Lay" Boba Dylana, Bill Rieflin odmówił udziału w przedsięwzięciu i rozstał się z Ministry.

Bill Rieflin współtworzył również kolektyw Pigface, powołany do życia z Martinem Atkinsem po trasie promującej album "The Mind is a Terrible Thing to Taste". Razem z Pigface perkusista zrealizował dwa albumy studyjne i jeden koncertowy.

W roku 1990 Bill Rieflin gościnnie zagrał na płycie "Naive" KMFDM. Znajomość z Saschą Konietzko przerodziła się pięć lat później w stałą współpracę i bębniarz wystąpił jeszcze na ośmiu albumach KMFDM.

W połowie lat 90. perkusista zarejestrował z zespołem Swans albumy "The Great Annihilator" i "Soundtracks for the Blind". Po reaktywacji zespołu, która miała miejsce w 2010 roku, Bill Rieflin regularnie współpracował z Michaelem Girą.

W roku 2003 Bill Rieflin został pełnoetatowym perkusistą R.E.M., borykającym się od jakiegoś czasu ze znalezieniem następcy Billa Berry'ego. Funkcję tą pełnił aż do rozwiązania formacji w roku 2011.

Od 2013 roku Bill Rieflin - na zaproszenie Roberta Frippa - udzielał się w King Crimson jako jeden z trzech perkusistów zespołu.

Komentarze
Dodaj komentarz »