zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 21 czerwca 2021

Nie żyje Timo Ketola

13.10.2020 19:40  autor: Verghityax, źródło: profil Opeth na Facebooku

Timo Ketola, fiński grafik i artysta, który współpracował między innymi z Opeth, Watain, Dead Congregation, Deathspell Omega, Dissection, Sunn O))) i Teitanblood, zmarł 12 października 2020 roku po walce z białaczką. Miał 45 lat.

Timo Ketola urodził się w 1975 roku. Choć na świat przyszedł w Finlandii, wiek dojrzewania spędził w Szwecji. Jako nastolatek zaczął prowadzić magazyn "Davthvs", poświęcony muzyce, sztuce i poezji. Davthvs był również jego pseudonimem artystycznym. W 1994 roku wykonał swoją pierwszą okładkę dla wydawnictwa metalowego - była to demówka "Infinite Enigma" irlandzkiego zespołu Unearthly.

W 1995 roku Mikael Akerfeldt, który poznał Timo, pracując w sklepie ze sprzętem gitarowym, zaprezentował Finowi projekt logotypu dla swojego zespołu - Opeth. Obaj uznali rysunek za niezbyt udany. Timo Ketola przygotował nowy projekt, który tak przypadł Akerfeldtowi do gustu, że stał się znakiem rozpoznawczym kapeli.

W kolejnych latach Timo Ketola zrealizował oprawę graficzną do takich wydawnictw jak "...and as We Have Seen the Storm, We Have Embraced the Eye" Chapel of Disease, "Graves of the Archangels" Dead Congregation, "Fas - Ite, Maledicti, in Ignem Aeternum" Deathspell Omega, "Reinkaos" Dissection, "Svn Eater" Lvcifyre, "The Suffocating Darkness" Soulburn, "Monoliths & Dimensions" Sunn O))), "Seven Chalices" Teitanblood oraz "Rabid Death's Curse", "Casus Luciferi" i "Sworn to the Dark" Watain.

W 2005 roku Timo Ketola przeprowadził się do Włoch.

Komentarze
Dodaj komentarz »