zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 17 kwietnia 2021

Nie żyje Grzegorz "Guzik" Guziński, wokalista Flapjack

10.01.2021 16:02  autor: Verghityax, źródło: profil Ślimaka na Facebooku

Grzegorz "Guzik" Guziński, wokalista Flapjack i Homosapiens, zmarł 9 stycznia 2021 roku. Muzyk trafił dzień wcześniej do gdańskiego szpitala św. Wojciecha w stanie ciężkim. Miał 45 lat.

Flapjack, Zabrze 13.10.2012, fot. Verghityax
Flapjack, Zabrze 13.10.2012, fot. Verghityax

Grzegorz Guziński urodził się 22 stycznia 1975 roku. Karierę rozpoczął w trójmiejskich zespołach Red Rooster i N'Dingue. W 1993 roku wystąpił gościnnie na debiutanckim albumie Illusion, udzielając się w utworze "Fame". Rok później światło dzienne ujrzał jedyny longplay Red Rooster, zatytułowany "Check This Up". W tym czasie Guzik dołączył również do formacji Flapjack, założonej przez Litzę i Ślimaka. Pierwotnie w kapeli śpiewać miał Kompas z Gomora, jednak pomysł został zarzucony po jednej wspólnej próbie. Następnie do projektu zaproszono amerykańską wokalistkę Elizabeth, jednak w toku pracy w gdyńskim "Modern Sound Studio" uznano, że jej głos nie pasuje do całości materiału. Ostatecznie frontmanem Flapjack został Guzik i w czerwcu 1994 światło dzienne ujrzał pierwszy album, zatytułowany "Ruthless Kick".

W ramach promocji "Ruthless Kick" Flapjack wystąpił na festiwalu w Jarocinie, u boku Biohazard w warszawskiej "Stodole", a także przed Paradise Lost w 1995 roku, kiedy Brytyjczycy wyruszyli w świat z albumem "Draconian Times". W ostatniej dekadzie XX wieku Guzik nagrał z Flapjack jeszcze dwa albumy ("Fairplay" i "Juicy Planet Earth"), wystąpił też gościnnie na płycie Dynamind oraz zaczął współtworzyć Homosapiens.

Po wydaniu "Juicy Planet Earth" w 1997 roku Flapjack otworzył występ Faith No More w katowickim "Spodku", jednak sytuacja w zespole nie układała się najlepiej - grupę opuścił Litza, a odbiór "Juicy Planet Earth" nie był zadowalający. Muzycy postanowili zawiesić działalność. W ciągu kolejnych lat Flapjack powracał sporadycznie i wyłącznie w celach koncertowych.

Ostatnim dokonaniem Flapjack jest czwarty longplay kapeli, pt. "Keep Your Heads Down". Album ujrzał światło dzienne 16 lipca 2012 roku. W sesji nagraniowej gościnnie udział wzięli Rafał Mirocha z dawnego Dynamind oraz Bartek Dębicki i Tomasz Molka z grupy None. Wykorzystane zostały ślady gitarowe nieżyjącego Aleksandra Mendyka, byłego członka zespołu.

Od roku 2011 Guzik pracował zawodowo jako kucharz.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Nie żyje Grzegorz "Guzik" Guziński, wokalista Flapjack
Krasnal Adamu
Krasnal Adamu (wyślij pw), 2021-01-10 23:37:54 | odpowiedz | zgłoś
Jeśli Ślimak to potwierdził, to tracę nadzieję, że to fake news. Guzik był jeszcze dość młody, energiczny. Równocześnie trudno jest mi wyobrazić sobie koncerty Flapjacka bez niego i uważam, że Flapjack powinien działać dalej.
re: Nie żyje Grzegorz "Guzik" Guziński, wokalista Flapjack
Spike (gość, IP: 79.184.221.*), 2021-01-10 17:14:09 | odpowiedz | zgłoś
RIP Guzik
'Wojtek'...