zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 27 marca 2023

Nie żyje Marsha Zazula z Megaforce Records

14.01.2021 14:45  autor: Verghityax, źródło: profil Jona Zazuli na Facebooku

Marsha Zazula, żona Jona Zazuli i współzałożycielka Megaforce Records, zmarła 10 stycznia 2021 roku w swoim domu, w otoczeniu rodziny. Miała 68 lat.

Marsha Zazula przyszła na świat 21 kwietnia 1952 roku w Nowym Jorku. Ślub z Jonem wzięła w 1979 roku - dla niego było to drugie małżeństwo, z pierwszego miał jedną córkę. Połączyła ich pasja do muzyki.

W 1981 roku, aby utrzymać siebie i rodzinę, Jon Zazula otworzył stoisko z muzyką metalową na pchlim targu w New Jersey. Wkrótce sklep rozrósł się i zyskał nazwę "Rock N' Roll Heaven". Jon zaczął angażować się w promowanie koncertów, pomagając takim zespołom jak Anvil, Raven, Venom i Manowar.

Zimą 1982 roku jeden z klientów, powróciwszy z wycieczki do San Francisco, przywiózł Jonowi kasetę demo "No Life 'Til Leather" Metalliki. Muzyka tak bardzo przypadła mu do gustu, że postanowił razem z Marshą założyć wytwórnię Megaforce Records, aby pod jej szyldem wydawać kolejne dokonania Metalliki. W celu zebrania funduszy na rozkręcenie firmy, Jon i Marsha obciążyli swój dom drugą hipoteką.

"Kill 'Em All" - pierwszy longplay studyjny Metalliki - zarejestrowany został na przestrzeni dwóch tygodni w nowojorskim studio "Music America". Na krótko przed rozpoczęciem sesji - w kwietniu 1983 roku - z formacji usunięty został Dave Mustaine, a na jego miejsce ściągnięto Kirka Hammetta z Exodus. Produkcją materiału zajął się Paul Curcio. Zgodnie z opinią muzyków, potraktował on zlecenie, jakby miał do czynienia z klasyczną kapelą rockową. Niezadowolony z otrzymanego brzmienia Jon Zazula zatrudnił Chrisa Bubacza do wykonania nowych miksów. Całkowity koszt produkcji "Kill 'Em All" pochłonął niemal piętnaście tysięcy dolarów. Longplay trafił do sprzedaży 25 lipca 1983 roku.

Dalsza działalność Megaforce Records obejmowała współpracę z takimi wykonawcami jak Anthrax, Testament, Overkill, Ace Frehley, Vio-lence, Ministry, Blue Cheer, Venom, Mercyful Fate. S.O.D., Exciter, Manowar, Raven, Kings-X, Warren Haynes i Disco Biscuits.

Jon i Marsha Zazulowie prowadzili również firmę CraZed Management, która przez dwa lata zarządzała karierą Metalliki oraz przez jedenaście lat prowadziła interesy Anthrax.

W 2001 Jon i Marsha sprzedali Megaforce Records, po czym przeprowadzili się na Florydę. Z ich małżeństwa pochodzą dwie córki.

Komentarze
Dodaj komentarz »