zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 23 stycznia 2022

Nie żyje Sylvain Sylvain, gitarzysta New York Dolls

16.01.2021 19:59  autor: Verghityax, źródło: blabbermouth.net

Sylvain Sylvain, gitarzysta rockowego New York Dolls, zmarł 13 stycznia 2021 roku, po niemal dwóch latach walki z rakiem. Miał 69 lat.

Sylvain Mizrahi przyszedł na świat 14 lutego 1951 roku w Kairze. Wkrótce jego rodzina uciekła z Egiptu, najpierw do Francji, by ostatecznie przenieść się do Nowego Jorku. W szkole poznał Billy'ego Murcię i Johnny'ego Thundersa, z którymi miał później współtworzyć New York Dolls.

W 1967 roku Sylvain i Billy założyli zespół The Pox, który dość szybko rozpadł się po odejściu wokalisty. Wówczas dwaj muzycy założyli firmę odzieżową, pod nazwą Truth and Soul. Sam Sylvain podjął dodatkowo pracę w butiku, naprzeciw którego znajdował się "New York Doll Hospital" - zakład Irvinga Chaisa, trudniącego się naprawą lalek.

New York Dolls powstał w 1971 roku z inicjatywy Ricka Rivetsa i Arthura Kane'a. Pierwszy skład uzupełnili Johnny Thunders i Billy Murcia. Thunders, który pierwotnie miał być wokalistą grupy, szybko doszedł do wniosku, że o wiele bardziej odpowiada mu rola gitarzysty. W rezultacie nowym frontmanem został David Johansen. Po kilku miesiącach Ricka Rivetsa zastąpił Sylvain Sylvain.

W 1972 roku wykrystalizował się żelazny skład zespołu, gdy posadę perkusisty otrzymał Jerry Nolan; Billy Murcia zmarł w wyniku przedawkowania, podczas trasy po Wielkiej Brytanii. W 1973 roku światło dzienne ujrzał debiutancki longplay kapeli, zatytułowany po prostu "New York Dolls". Jego następca, pt. "Too Much Too Soon", ukazał się dziesięć miesięcy później. Z powodu wewnętrznych nieporozumień oraz problemów z używkami, formacja borykała się ze zmianami personalnymi, aż do jej rozpadu w roku 1976.

W kolejnych latach Sylvain Sylvain zrealizował kilka albumów solowych.

W 2004 roku Sylvain Sylvain i David Johansen reaktywowali New York Dolls z nowym składem. Od tego momentu zespół wydał jeszcze trzy longplaye studyjne, by zakończyć karierę w roku 2011.

Komentarze
Dodaj komentarz »