zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 18 września 2021

Nie żyje Dusty Hill, basista ZZ Top

30.07.2021 11:23  autor: Verghityax, źródło: blabbermouth.net

Dusty Hill, basista i drugi wokalista ZZ Top, zmarł 28 lipca 2021 roku we śnie, w swoim domu w Houston. Muzyk miał 72 lata.

Joseph Michael "Dusty" Hill przyszedł na świat 19 maja 1949 roku. W szkole średniej nauczył się grać na wiolonczeli. Jako siedemnastolatek zaczął udzielać się w swoich pierwszych zespołach, w tym w American Blues, gdzie grał ze swoim starszym bratem Rockym Hillem oraz perkusistą Frankiem Beardem. W 1968 roku grupa postanowiła się przenieść do Houston. Muzyczne drogi braci się rozeszły - Rocky Hill opuścił formację, by skupić się na graniu bluesa. W Houston Dusty Hill i Frank Beard poznali Billy'ego Gibbonsa, z którym połączyli siły w ZZ Top. ZZ Top miał już na swoim koncie swój pierwszy singiel. Dusty Hill i Frank Beard zastąpili w zespole Billy'ego Ethridge'a i Dana Mitchella.

Od 1969 roku muzycy działali nieprzerwanie jako trio w składzie Billy Gibbons na wokalu i gitarze, Dusty Hill na basie i Frank Beard na perkusji. W trakcie swojej trwającej ponad czterdziestu lat kariery grupa dorobiła się piętnastu longplayów studyjnych, z których większość pokryła się złotem i platyną. W 2004 roku zespół został wprowadzony do "Rock and Roll Hall of Fame".

Ostatni album Teksańczyków, "La Futura", trafił do sprzedaży 10 września 2012 roku. Na krążku znalazło się dziesięć utworów, w tym "I Gotsta Get Paid", będący coverem "25 Lighters" z repertuaru DJ DMD. Materiał zarejestrowano w "The Foambox Recordings", produkcją zajął się Billy Gibbons do spółki z Rickiem Rubinem.

W lipcu 2021 roku ZZ Top zagrał kilka koncertów bez Dusty'ego Hilla, który musiał zająć się problemami zdrowotnymi związanymi z biodrem.

Tagi: ZZ Top
Komentarze
Dodaj komentarz »