zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 10 grudnia 2023

Nie żyje Mark Lanegan

24.02.2022 09:15  autor: Verghityax, źródło: profil Marka Lanegana na Facebooku

Wokalista i kompozytor Mark Lanegan zmarł 22 lutego 2022 roku w swoim domu w Killarney. Miał 57 lat. Przyczyna śmierci nie została podana do wiadomości publicznej.

Mark Lanegan, Kraków 19.02.2015, fot. Verghityax
Mark Lanegan, Kraków 19.02.2015, fot. Verghityax

Mark William Lanegan przyszedł na świat 25 listopada 1964 roku w Ellensburgu. Oboje rodzice byli z zawodu nauczycielami. Rozeszli się, gdy Mark był jeszcze dzieckiem. Swoją przygodę z muzyką Lanegan zapoczątkował w 1984 roku, zakładając z braćmi Conner i Markiem Pickerelem kapelę Screaming Trees, która wpisała się w powstającą wówczas w Seattle scenę grunge'ową. Po wypuszczeniu czterech longplayów studyjnych grupa zawarła umowę z dużą wytwórnią - Epic Records.

W 1990 roku Mark Lanegan rozpoczął równoległe karierę solową, wydając album "The Winding Sheet". W dwóch utworach gościnnie wystąpił Kurt Cobain. Gdy rok później Nirvana wypuściła "Nevermind" i grunge wspiął się na szczyty popularności, rozpoznawalność Marka Lanegana wzrosła. Swój największy hit, "Nearly Lost You", Screaming Trees zespół nagrał w ramach sesji do albumu "Sweet Oblivion" - utwór trafił na ścieżkę dźwiękową do filmu "Samotnicy" Camerona Crowe'a.

W 1995 roku Mark Lanegan gościnnie wziął udział w sesji nagraniowej do albumu "Above" supergrupy Mad Season. Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia Layne'a Staleya, w 1997 roku kapela zaangażowała Marka Lanegana na stanowisko wokalisty i zmieniła nazwę na Disinformation. Projekt rozpadł się po dwóch latach w wyniku śmierci basisty Johna Bakera Saundersa.

W 1996 roku pod szyldem Screaming Trees ukazał się album "Dust". Pracę nad kolejnym wydawnictwem formacja rozpoczęła dwa lata później, jednak z powodu rozwiązania umowy z Epic Records materiał trafił do szuflady, a zespół rozpadł się w 2000 roku. Płyta, pt. "Last Words: The Final Recordings", ostatecznie ukazała się w 2011 roku, nakładem należącej do Barretta Martina wytwórni Sunyata Records.

W 2000 roku Mark Lanegan wziął udział w sesji nagraniowej do albumu "Rated R" Queens of the Stone Age - z Joshem Hommem znał się z czasów Screaming Trees, kiedy Josh przez pewien czas pełnił rolę gitarzysty koncertowego zespołu. W 2001 roku Mark Lanegan dołączył do Queens of the Stone Age jako pełnoprawny członek formacji i zarejestrował z nią dwa wydawnictwa: "Songs for the Deaf" i "Lullabies to Paralyze".

W swojej karierze Mark Lanegan współpracował również między innymi z Masters of Reality, Mondo Generator, PJ Harvey i Melissą Auf der Maur, współtworzył też projekt The Gutter Twins z Gregiem Dullim.

Ostatni i zarazem dwunasty longplay w karierze solowej Marka Lanegana, pt. "Straight Songs of Sorrow", ujrzał światło dzienne 8 maja 2020 roku.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Nie żyje Mark Lanegan
Krasnal Adamu
Krasnal Adamu (wyślij pw), 2022-02-25 09:39:54 | odpowiedz | zgłoś
Czytałem o jego niedawnych poważnych problemach zdrowotnych, ale i tak mnie ta informacja zaskoczyła. Chyba pora kupić jego dwie ostatnie książki. W dobrym momencie podsumował życie. Ale najpierw posłucham Dark Mark vs. Skeleton Joe.
re: Nie żyje Mark Lanegan
Spike (gość, IP: 79.184.24.*), 2022-02-24 17:17:03 | odpowiedz | zgłoś
R.I.P.