zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku środa, 4 października 2023

Szczegóły piątej edycji "Metal Mine Festival"

28.05.2023 20:35  autor: Verghityax, źródło: profil "Metal Mine" na Facebooku

Organizator piątej edycji "Metal Mine Festival" udostępnił dzienny harmonogram festiwalu. 25 sierpnia 2023 roku zagrają Taake, Gaerea, Karg, Doomas, Besides, Deadpoint, Jarun, Lyrre, Kalt Vindur, Armada i Zgroza, z kolei 26 sierpnia wystąpią Rotting Christ, 1914, Heretoir, Medico Peste, Agressiva 69, Pandrador, Baalzagoth, Dormant Ordeal, Sothoris, Dysangelium i Azels Mountain. Wydarzenie odbędzie się na terenie "Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia" w Wałbrzychu.

Rotting Christ, Ostry Grun 22.07.2016, fot. Verghityax
Rotting Christ, Ostry Grun 22.07.2016, fot. Verghityax

W kwietniu 2022 roku Rotting Christ wypuścił samodzielny singiel, zatytułowany "Holy Mountain". Sesja nagraniowa odbyła się w "Deva Soundz Studios". Miksami zajął się Fotis Benardo, za mastering odpowiada George Neratzis. W utworze gościnnie zaśpiewał Lars Nedland z Borknagara.

Ostatni longplay studyjny Rotting Christ, zatytułowany "The Heretics", ukazał się 15 lutego 2019 roku, za sprawą Non Serviam Records. Na wydawnictwie znalazło się na dziesięć kompozycji, które wyprodukował Sakis Tolis. Za miksy i mastering odpowiada Jens Bogren, okładkę przygotował Maximos Manolis. W sesji gościnnie udział wzięli Ashmedi z Melechesh, Irina Zybina z Grai, Stratis Steele oraz Dayal Patterson, autor książki "Black Metal: Ewolucja kultu".

Działalność muzyczną bracia Sakis i Themis Tolisowie rozpoczęli w zespole Black Church, założonym przez Jima Mutilatora. W 1987 roku formacja przeistoczyła się w Rotting Christ. Debiutancka demówka, pt. "Leprosy of Death", zarejestrowana została na magnetofonie w salce prób zespołu i ujrzała światło dzienne w 1988 roku. Trzy lata później do składu dołączył Magus z grupy Necromantia i Grecy wypuścili swą przełomową EP-kę, zatytułowaną "Passage to Arcturo". Po podpisaniu kontraktu z Osmose Productions, Rotting Christ pojechał w grudniu 1993 roku w europejską trasę koncertową u boku Immortal i Blasphemy. Miesiąc wcześniej do sprzedaży trafił pierwszy longplay studyjny kapeli - "Thy Mighty Contract".

W 1996 roku z Rotting Christ rozstał się basista i główny tekściarz - Jim Mutilator. Na kolejnych albumach zespół eksperymentował z gothic metalem, by w roku 2000, za sprawą longplaya "Khronos", powrócić do cięższych brzmień.

Taake, Kraków 4.05.2022, fot. Verghityax
Taake, Kraków 4.05.2022, fot. Verghityax

Taake przyjedzie z materiałem ze swojego siódmego longplaya studyjnego, zatytułowanego "Kong vinter". Jego premiera miała miejsce 24 listopada 2017 roku za sprawą Dark Essence Records. Podobnie jak na poprzednich wydawnictwach, od czasu "Taake" z 2008 roku, wszystkie ścieżki instrumentalne i wokalne na "Kong vinter" zarejestrował Hoest. Sesja odbyła się w studiach "Conclave" i "Earshot" w norweskim Bergen. Nad produkcją czuwał Bjornar Nilsen.

Hoest powołał swój zespół do życia w 1993 roku pod nazwą Thule. Dwa lata później przemianował go na Taake, co jest norweskim słowem oznaczającym mgłę. W ciągu ponad dekady działalności pod szyldem Taake ukazały się trzy albumy studyjne: "Nattestid ser porten vid", "Over Bjoergvin graater himmerik" i "Hordalands doedskvad".

W 2006 roku projekt przeszedł w stan zawieszenia po tym, jak Hoest trafił na kilka miesięcy do więzienia za napaść. Już rok później światło dzienne ujrzała EP-ka, pt. "Nekro", a w ślad za nią do sprzedaży trafiło pierwsze koncertowe wydawnictwo Taake: "Svartekunst".

25-26.08 - Wałbrzych, "Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia"
Bilety: 150 zł (bilet jednodniowy), 230 zł (karnet) i 250 zł (karnet z polem namiotowym)

Komentarze
Dodaj komentarz »