zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 30 maja 2024

Guano Apes i Flapjack na "Pol'and'Rock Festival"

14.03.2024 14:38  autor: Verghityax, źródło: polandrockfestival.pl

Do składu tegorocznej edycji "Pol'and'Rock Festival" dołączyły formacje Guano Apes i Flapjack. Wcześniej swój udział potwierdzili: Clawfinger, Sick of It All, Motionless in White, Electric Callboy, Kasia Kowalska, The Warning, Less Than Jake, Myrath i Celkilt. Festiwal odbędzie się w dniach od 1 do 3 sierpnia 2024 roku na terenie dawnego lotniska w Broczynie koło Czaplinka.

Guano Apes nadal promuje swój piąty longplay studyjny, zatytułowany "Offline". Album zawiera dziesięć utworów, które zespół zarejestrował pod okiem Philippa Hoppena i Kurta Ebelhausera. Premiera odbyła się 30 maja 2014 roku pod egidą Columbia Records.

Guano Apes powstał w 1994 roku w niemieckiej miejscowości Gottingen z inicjatywy gitarzysty Henninga Rumenappa, basisty Stefana Ude i perkusisty Dennisa Poschwatty. Wkrótce skład uzupełniła wokalistka Sandra Nasic. Kariera kwartetu rozpoczęła się na dobre dwa lata później, kiedy singiel "Open Your Eyes" zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez stację telewizyjną Viva. W 1997 roku światło dzienne ujrzał debiutancki album, pt. "Proud Like a God". Materiał wspiął się na listy przebojów, co zaowocowało półtoraroczną trasą koncertową po Europie i Stanach Zjednoczonych. Muzycy Guano Apes wypuścili jeszcze dwa albumy studyjne i jeden koncertowy, zanim w 2005 roku obwieścili zawieszenie działalności. Reaktywacja nastąpiła w 2009 roku.

Flapjack powstał w 1993 roku jako projekt poboczny dwóch członków Acid Drinkers: gitarzysty Roberta "Litzy" Friedricha i perkusisty Macieja "Ślimaka" Starosty. Wkrótce dołączyli do nich między innymi gitarzysta Maciej Jahnz, który jako jedyny pozostawał w zespole mimo wszystkich późniejszych zmian składu, oraz Grzegorz "Guzik" Guziński - główny wokalista grupy aż do śmierci. Na przestrzeni prawie trzech dekad w formacji udzielało się łącznie około dwudziestu muzyków.

W twórczości grupy mieszają się przede wszystkim thrash metal, hardcore i rapcore. Do 1997 roku ukazały się trzy albumy zespołu: "Ruthless Kick", "Fairplay" i bardziej eksperymentalny "Juicy Planet Earth". Po kilku latach przerwy Flapjack się reaktywował, by kontynuować działalność koncertową. Kolejny longplay - "Keep Your Heads Down" - wydał dopiero w 2012 roku. Współtwórcami każdego z czterech albumów byli Guzik, Maciej Jahnz i Ślimak.

9 stycznia 2021 roku zmarł Guzik. Aktualnie w skład kapeli wchodzą gitarzyści Maciej Jahnz i Litza, perkusista Ślimak, basista Michał "Mihau" Kaleciński, DJ Eprom oraz wokaliści J Kroto Cokesky i Rafał "Hau" Mirocha. 13 września 2023 roku światło dzienne ujrzał album "Sugar Free".

Komentarze
Dodaj komentarz »