- Koncerty
- terminy koncertów
- galeria zdjęć
- relacje z koncertów
- Wieści
- wieści muzyczne
- kocioł
- dodaj wieść
- Płyty
- recenzje płyt
- zapowiedzi premier
- Wywiady
- wywiady
- Ogłoszenia
- ogłoszenia drobne
- dodaj ogłoszenie
- Zobacz
- wywiady
- forum
- linki
- rekomenduj muzykę
- korozja
- sondy - archiwum
- Redakcja
- o nas
- szukamy pomocników
- reklama
- polityka cookies
- kontakt
- Konto
- zaloguj się
- załóż konto
- po co?
Aura Noir, Blasphemy i Tormentor na piątym "Prague Death Mass"
Organizator "Prague Death Mass" ogłosił skład piątej edycji wydarzenia. Zagrają Aura Noir, Blasphemy, Tormentor, The Ruins of Beverast, Varathron, Gaahls Wyrd, Adversarial, Thy Antichrist, Profanatica, Vemod, Saturnalia Temple, Headhunter D.C., Attic, Death Worship, Black Oath, Hild, Neptunian Maximalism, Mortuus, Sotherion, Altars Ablaze, Vafurlogi, Deathless Void, Viande, Malhkebre, Funest, Ultima Necat, Sektarism, Sisyphean, Vomitvulva i Spiter. Festiwal odbędzie się w dniach od 30 października do 1 listopada 2025 roku w praskich pawilonach "Krizik".
Dyskografię Aura Noir zamyka split "Knives Out II: Black Circle" z Dodskvad. Na potrzeby wydawnictwa muzycy Aura Noir przygotowali cover "Flag of Hate" Kreator. Materiał ujrzał światło dzienne 1 marca 2022 roku za sprawą Screaming Skull Records i dostępny był wyłącznie na winylu.
Aura Noir nadal ogrywa "Aura noire", swój szósty longplay studyjny i pierwszy nagrany po sześciu latach milczenia. Ścieżki perkusyjne zarejestrowane zostały w "Fias Co Studios", gitarowe w "Soundscape Studio", basowe w "Distasteful Fetter Studios", a wokalne w "Bepleddet Studios". Wydawnictwo ujrzało światło dzienne 27 kwietnia 2018 roku pod banderą Indie Recordings.
Aura Noir to weterani norweskiej sceny metalowej grający mieszankę black i thrash metalu. Formację powołali do życia w 1993 roku Apollyon i Aggressor. W 1996 roku dołączył do nich Blasphemer, ówczesny gitarzysta Mayhem. Zespół ma w dorobku EP-kę, sześć longplayów studyjnych i kilka splitów.
Blasphemy to prekursorzy war black metalu, zespół powstał w 1984 roku w kanadyjskim Vancouver. Od początku grupę tworzą basista i wokalista Nocturnal Grave Desecrator and Black Winds, perkusista 3 Black Hearts of Damnation and Impurity oraz gitarzysta Caller of the Storms. Pięć lat po rozpoczęciu działalności muzycy wypuścili pierwsze demo, zatytułowane "Blood upon the Altar". Dyskografię uzupełniły dwa longplaye studyjne: "Fallen Angel of Doom...." i "Gods of War".
Po premierze "Gods of War" w 1993 roku Blasphemy zagrał trasę z Immortal i Rotting Christ po Europie, by potem zawiesić działalność. Zespół powrócił na scenę w roku 1999 wraz z zaangażowaniem do kapeli gitarzysty DeathLord of Abomination & War Apocalypse i basisty Bestial Saviour of the Undead Legions. Dwa lata później światło dzienne ujrzał koncertowy album "Live Ritual: Friday the 13th".
Dyskografię Blasphemy zamyka koncertowy "Desecration of Belo Horizonte: Live in Brazilian Ritual - Fifth Attack". Materiał trafił do sprzedaży w 2019 roku, choć samo nagranie pochodzi z roku 2017.
Tormentor powstał w 1985 roku w Budapeszcie i uznawany jest dziś za jednego z pionierów black metalu. W skład grupy weszli Attila Szigeti i Tamas Buday na gitarze, Lajos Fazekas na basie i Marton Dubecz na perkusji. Rok później formacja zadebiutowała koncertowym "Live in Budapest 86". Wkrótce do Tormentor dołączył wokalista Attila Csihar, a stanowisko basisty zajął Gyorgy Farkas. Jako kwintet Węgrzy zarejestrowali swą pierwszą studyjną demówkę, zatytułowaną "The 7th Day of the Doom".
W roku 1988 kapelę opuścili Tamas Buday i Marton Dubecz. Nowym perkusistą został Machat St. Zsoltar i już jako kwartet Tormentor wszedł do "Omega II Studio", aby nagrać swój pierwszy longplay. Z uwagi na problemy z wytwórnią "Anno Domini" trafił do obiegu jako demówka, dorabiając się w blackmetalowych kręgach kultowego statusu. Rozpowszechniany drogą przegrywania na taśmach, materiał dotarł do muzyków norweskiego Mayhem. Kiedy po samobójstwie Deada Skandynawowie zaczęli szukać nowego wokalisty, aby ukończyć pracę nad "De Mysteriis Dom Sathanas", na ich zaproszenie odpowiedział Attila Csihar. Tormentor zakończył działalność w 1991 roku.
Krótkotrwała reaktywacja Tormentor odbyła się w 1999 roku. Jej owocem był album "Recipe Ferrum! 777".
W roku 2017 Węgrzy postanowili wznowić działalność w starym składzie. Do Tormentor powrócili wszyscy muzycy, którzy brali udział w powstaniu "Anno Domini", a także założyciel i gitarzysta Tamas Buday. Ten ostatni ponownie rozstał się z grupą w 2020 roku.
Dzień przed "Prague Death Mass V" - 29 października - w klubie "Futurum" odbędzie się rozgrzewka, pod szyldem "Ante-Liturgia". Na scenie zaprezentują się Torr, Fir, KVR, Silva Nigra i Cień. Dzień po festiwalu - 2 listopada - cykl zostanie zamknięty za sprawą "Planetarium Death Mass". Wówczas w "Praskim Planetarium" wystąpią Mysticum i Vemod.
Karnety na "Prague Death Mass V" z uwzględnieniem "Ante-Liturgia" kosztują 3750 koron czeskich. Cena karnetu ze wstępem na "Planetarium Death Mass" to 6750 koron czeskich.