zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 24 czerwca 2022

wywiad: Apocalyptica

23.03.2014  autor: Verghityax

Wykonawcy:  Perttu Kivilaakso - Apocalyptica (wiolonczela), Paavo Lotjonen - Apocalyptica (wiolonczela)

strona: 1 z 3

Apocalyptica, Kraków 24.02.2011, fot. Verghityax
Apocalyptica, Kraków 24.02.2011, fot. Verghityax

rockmetal.pl: Witajcie panowie. Chciałbym rozpocząć ten wywiad od tematu waszego ostatniego albumu studyjnego, pt. "7th Symphony". Skąd pomysł, by nazwać płytę
w sposób nawiązujący do muzyki klasycznej?

Perttu Kivilaakso: Ze względu na używane przez nas instrumenty zawsze tworzyliśmy coś na kształt wariacji na temat muzyki klasycznej. "7th Symphony" to pewien rodzaj podróży, nawet jeśli brak w niej tematu przewodniego. Zawiera natomiast wszystko to, co symfonia mieć powinna, czyli różnorodność i ładunek emocjonalny.

Paavo Lotjonen: Prawdę mówiąc nie określałbym tego mianem symfonii, a raczej muzyki z elementami symfonicznymi. Z kolei "siódemka" w tytule wzięła się stąd, że jest to nasz siódmy pełnometrażowy album.

Począwszy od albumu "Apocalyptica" z 2005 roku zaczęliście zapraszać do współpracy rozmaitych wokalistów. W przypadku "7th Symphony" swoich głosów użyczyli Gavin Rossdale z Bush, Brent Smith z Shinedown, Lacey Sturm z Flyleaf i Joe Duplantier z Gojiry. Co sprawiło, że akurat ich wybraliście?

Paavo Lotjonen: Za każdym razem staramy się dobrać wokalistów pod kątem dopasowania do materiału. Oczywiście mamy swoją listę wymarzonych gości, których chcielibyśmy usłyszeć na naszych płytach. Zazwyczaj większość z nich jest chętna do współpracy, ale wtedy do gry wkraczają źli menedżerowie i wytwórnie płytowe, i zaczyna się koszmarny syf. Wierz mi, nie chcesz o tym słuchać. Dopóki rozmawiamy z artystami, wszystko jest w porządku. Niestety negocjacje z przedstawicielami strasznie komplikują sprawę.

Skoro mówimy o komplikacjach, podobno mieliście problemy z wypuszczeniem singla "Not Strong Enough" z Brentem Smithem...

Paavo Lotjonen: Myślę, że można by to podsumować słowami: "kurwa mać" (śmiech).

Perttu Kivilaakso: To był jeden z tych problemów, których nie dało się przewidzieć. Pech chciał, że w Stanach Zjednoczonych Shinedown wypuściło singiel "Diamond Eyes (Boom-Lay Boom-Lay Boom)" - napisali go specjalnie na potrzeby filmu "Niezniszczalni" Sylvestra Stallone - dokładnie tego samego dnia, kiedy radiostacje miały zacząć nadawać "Not Strong Enough". A żadne radio w USA nie będzie grało dwóch różnych singli z tym samym wokalistą jednocześnie. Nienawidzę tej strony biznesu muzycznego, ale nic nie mogliśmy na to poradzić. Mimo to miło wspominamy pracę z Brentem. Zrobiliśmy potem drugą wersję "Not Strong Enough" na rynek amerykański, tym razem z Dougiem Robbem z Hoobastank. Z tego, co wiem, w pozostałych krajach królowała wersja z Brentem na wokalu.

Słyszałem, że promocja poprzedniego albumu, "Worlds Collide", również nie była wolna od nieszczęść. W tamtym przypadku dotyczyło to grupy Rammstein...

Perttu Kivilaakso: Wynikało to z tego, o czym już wcześniej rozmawialiśmy, czyli z braku należytej komunikacji pomiędzy wytwórniami płytowymi i menedżerami. Ktoś źle przygotował kampanię marketingową, media to podchwyciły i od razu wszyscy uwierzyli, że Rammstein i Apocalyptica prowadzą ze sobą wojnę. A tymczasem nikt z obu zespołów nie miał o nic pretensji ani żalu.

Paavo Lotjonen: Typowa historia. Wydawca popełnia błąd, a my ponosimy tego konsekwencje.

« Poprzednia
1
Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Apocalyptica
pik (gość, IP: 83.28.219.*), 2014-03-25 18:15:58 | odpowiedz | zgłoś
A ktoś zna 2 Cellos? to wiolonczelowy duet dwóch chorwackich studentów, grają m.in. covery . AC/DC, Nirvany, U2 czy NIN
re: Apocalyptica
Wolrad
Wolrad (wyślij pw), 2014-03-25 21:10:09 | odpowiedz | zgłoś
Zerknłąem na jutubie. Apocalyptica to znacznie wyższa półka. Byli pierwsi, mają niepowtarzalny styl, graja też własne kompozycje.
re: Apocalyptica
Wolrad
Wolrad (wyślij pw), 2014-03-24 23:43:34 | odpowiedz | zgłoś
W wywiadzie nie ma słowa o ostatnim ciekawym albumie zespołu Wagner Reloaded - Live in Leipzig. Tak, to koncertówka, ale zawiera własne komopozycje Apocalyptica inspirowane Wagnerem, czyli można traktowac jako ostatnie pełnowartościowe wydawnictwo. A słucha się tego dobrze.
re: Apocalyptica
Verghityax (wyślij pw), 2014-03-25 08:07:51 | odpowiedz | zgłoś
to dlatego, że wywiad został przeprowadzony na krótko przed wypuszczeniem tej koncertówki ;)

Materiały dotyczące zespołu

Jak oceniasz obecność wielu scen na festiwalach?