zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 8 sierpnia 2020

wywiad: Belfegor

23.07.1999  autor: tymothy

Wykonawca:  Lethal - Belfegor (instrumenty perkusyjne)

Polskie podziemie rozwija się coraz prężniej, powstaje wiele nowych kapel, ale niestety tylko część z nich zasługuje na zainteresowanie. Do tej grupy zalicza się Belfegor. Zespół o niewielkim stażu, a wymiatający aż miło posłuchać. Belfegor obraca się w kręgach "starego" brzmienia black metalu, nie poddał się modzie na symfonikę. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że ta kapela, to polska odpowiedź na dokonania Dark Funeral. Maniacy blacku powinni zapoznać się z zawartością "Diabolical Delight". Zapraszam do przeczytania wywiadu z pałkerem Belfegor.

strona: 1 z 1

Tymothy: Growling nie pozwala na pełne zrozumienie waszych liryk. O czym mówią teksty Belfegor?

Lethal: Teksty z "Diabolical Delight" pozostawiam wokaliście (Tormentor), są to jego poglądy na świat i rzeczywistość. W każdym bądź razie są antykatolickie.

Gdy z głośników "popłynęły" pierwsze riffy "Diabolical Delight", skojarzyły mi się one z Dark Funeral. Jakiej muzyki słuchacie na codzień, czy ma ona wpływ na twórczość zespołu?

Ja osobiście słucham black, thrash, Tormentor przeważnie black, Flauros też black, Kenneth black, heavy. Oczywiście, że muzyka jakiej słuchamy ma wpływ na twórczość, chyba nie ma kapeli, która by się nie wzorowała na jakiś innych kapelach.

Jaki cel przyświeca zespołowi Belfegor?

Zamiarujemy grać jak najwięcej koncertów, o co teraz trudno, tworzyć nowe utwory i przygotowywać się do kolejnego, potężniejszego nagrania.

Muzyka na waszym demo została skomponowana prawie w całości przez Ciebie. Trochę to dziwne, zważywszy że grasz na perkusji.

Tak, muzyką i aranżacją zajmuję się sam. Wymyślam kawałek, "pokazuje" chłopakom, potem robię do nich perkusję i wtedy zaczyna się ciągłe powtarzanie.

Czy ludzie nie robią wam problemów z powodu tego, że gracie taka a nie inną muzykę?

Ludzie, moi sąsiedzi, ponieważ gramy u mnie na działce, nie mają żadnych problemów z tego powodu, natomiast instytucje u nas w mieście, chodzi mi o ośrodek kultury, nie zezwala nam na granie koncertów, ponieważ gramy zbyt brutalną muzykę.

Na Zachodzie istnieje kapela o podobnej nazwie do waszej, a mianowicie Belphegor. Czy spotkaliście się z porównaniami do niej, pomówieniami o zapożyczenie nazwy itp?

Nie, nie spotkaliśmy się z pomówieniami ani z porównaniami, być może dlatego, że bardzo krótko gramy (9 miesięcy). Natomiast są już pomówienia, które chciałbym sprostować - gitarzysta Belfegor Flauros nie gra w kapeli Mastifal, to kompletna bzdura.

Jak odnosisz się do tworzonej przez siebie muzyki? Czy uważasz ją za sztukę, wyraz buntu, czy może formę samorealizacji?

Muzykę jaką tworzę uważam za sztukę. Black metalu nie gra się dla pieniędzy i nie każdy może ją może zrozumieć, na pewno nie byle wieśniak od disco polo. Z black metalem wiąże się zazwyczaj określona ideologia. Jednak każdy odbiera ją na swój sposób. Jaki jest Twój punkt widzenia?

Dla mnie black metal jest sztuką i, jak już wcześniej mówiłem, nie dla byle kogo. Nie wiążę z tym żadnej ideologii, dla mnie muzyka to muzyka.

Z tytułów dema ("Diabolical Delight") i utworów wnioskuję, że nie jesteście zwolennikami kościoła katolickiego?

Nie jesteśmy zwolennikami kościoła, ale też nie jesteśmy fanatykami diabła, staramy się zachowywać dystans do spraw religii (przynajmniej ja).

Czy dostaliście propozycję wydania waszego materiału przez konkretną firmę?

Żadnej propozycji nie dostaliśmy, chociaż wysłaliśmy demo chyba do wszystkich wytworni polskich. Wiesz, młoda kapela, nic nie było o nich słychać, więc na nich nie zarobimy.

Jak według Ciebie przedstawia się obecnie sytuacja w polskim podziemiu?

Podziemie w kraju jest dosyć mocne, jest kilka kapel dobrych, ale brak koncertów całkowicie blokuje jakąkolwiek promocję i szansę na wybicie się.

Czy przez Belfegor jego członkowie udzielali się winnych zespołach?

Ja już grałem w kilku zespołach nic nie znaczących, aż w końcu postawiłem Belfegor na nogi i tak gramy. Tormentor też się przewinął przez kilka kapel. Kenneth udziela się głosem w heavy metalowym Metal Head. Dla Flaurosa to pierwsza kapela.

Co sądzisz o symfonicznym black metalu?

Nienawidzę tych popłuczyn. Dla mnie black musi zachowywać bunt i agresję, zero jakiejś tam ładności.

Młodzi ludzie słuchają blacku bo imponuje im "zło", chcą być "źli" (cokolwiek ma to znaczyć). Członkowie Belfegor uważają siebie za osoby "złe"?

Na pewno nie, jesteśmy normalnymi ludźmi i nie uznaję pseudo złych, dla mnie to psychopaci.

Co sądzisz o Nergalu? Pytam Cię o to, bo przez niektórych człowiek ten nie jest zbyt lubiany.

Wiesz, Nergala nie znam i nic nie mogę o nim powiedzieć złego lub dobrego. Bardzo mi się podoba muzyka jaką tworzy i Behemoth jest nr 1 w Polsce.

Jakie 3 albumy są według Ciebie najlepsze, ponadczasowe?

Nie mam 3 albumów ponadczasowych, ale mam 3 ponadczasowe kapele, mianowicie Emperor, Dark Funeral, Immortal.

Jak zostało odebrany wasz materiał przez środowisko metalowe?

Nagranie "Diabolical Delight" nie zostało odebrane ani dobrze, ani źle, ponieważ jesteśmy w trakcie promocji, zbyt długo czekaliśmy na odpowiedzi z wytwórni. Już doszły mnie słuchy, że jest spoko.

Pracujecie nad nowymi utworami. Będą one zawierać radykalne zmiany, czy podążycie tą samą ścieżką co na "Diabolical Delight"?

Dokąd ja będę komponował, muzyka będzie brutalna, myślę że nowe utwory będą jeszcze bardziej potężne niż na "Diabolical Delight".

To już wszystko. Dzięki za wywiad i życzę powodzenia. Twoje ostatnie słowa...

I ja również dziękuję, pozdrawiam i zapraszam do słuchania Belfegor.

Kontakt:
Mateusz "Lethal" Pobieda
ul. Sadowa 6
26-500 Szydłowiec

« Poprzednia
1
Następna »
Komentarze
Dodaj komentarz »

Materiały dotyczące zespołu

Czy słuchając rocka i metalu jesteś w stanie odróżnić partie poszczególnych instrumentów?