zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 1 października 2020

wywiad: Eschatos

24.03.1999  autor: tymothy

Wykonawca:  Paweł - Eschatos (wokal, instrumenty klawiszowe, instrumenty perkusyjne)

Jak dotąd Ostrołęcka scena metalowa kryła sie w cieniu scen z innych (większych) miast. To niedługo powinno się zmienic za sprawą Eschatos. Zespół ten rozsławi swoje rodzinne miasto dzięki swojej nietuzinkowej muzyce. Posłuchajcie, co też ma do powiedzenia Paweł, jeden z dwóch muzyków Eschatos odpowiedzialny za liryki, wokal, perkusję i keyboard:

strona: 1 z 1

Tymoty: Czy mógłbyś zdradzić, co oznacza nazwa zespołu (Eschatos)?

Paweł: Cóż, myślę, że na razie powinno pozostać to tajemniecą, choć bardziej dociekliwi, jeżeli zadadzą sobie odrobinę trudu, będą mogli ją poznać.

Wiele polskich kapel inspiruje się przeszłością, a w szeczególności tradycją słowiańską. Czym są inspirowane Twoje teksty?

Teksty inspirowane są moimi osobistymi i wewnętrznymi przeżyciami, które w okresie powstawania danego tekstu oddziaływały bezpośrednio.

Dlaczego nagrywaliście aż tak daleko, bo aż w sanockim Studiu Manek?

Wyór miejsca padł przede wszystkim ze względów poznawczych, tzn. Jakub już wcześniej gościł w owym studiu i z tego względu woleliśmy nie jechać "w ciemno". Również nie bez znaczenia był fakt atrakcyjnej oferty wyposażenia oraz cenowej, oferowanej przez Manek Studio.

Jest was dwóch w Eschatos. Czy nie myśleliście o rozszerzeniu składu, bo w obecnej sytuacji każdy z Was musi być multiinstrumentalistą?

Po wielu eksperymentach w formacjach, w których obaj uczestniczyliśmy, doszliśmy do wniosku, iż dwuosobowy skład jest najbardziej optymalnym, zarówno jeżeli chodzi o tworzenie, jak i o współistnienie muzyków. Myślę, że znasz powiedzenie "Gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania", a gdzie trzech i wiecej..., jednak pomimo tego, przewidujemy utworzenie składu tylko i wyłącznie do celów koncertowych.

Chyba zgodzisz się z tym, że mimo, iż wasza muzyka jest agresywna i drapieżna, to jednak jest ona w pewien sposób melodyjna?

Owszem, zgodzę się z Twoją opinią. Jak Ci wiadomo człowiek jest istotą bardzo złożoną, zawierającą w sobie masę kontrastów, dlatego też muza, która wypływa z nas, zawiera kontrasty: agresję, melodie, zmiany tempa itd..

Na "Child Of The Ashes" słychać keyboard, czy nie uważasz, iż to taki dzisiejszy trend, aby używać klawiszy? Jaką rolę w waszej muzyce pełni ten instrument?

Uważam, że jednym z powodów, dla których dużo kapel używa keyboardu, to niespotykany potencjał różnorodności, tkwiący w tym instrumencie, który przez to wpływa na wzbogacenie muzyki, ale osobiście uważamy, że sprawia on złagodzenie całości muzyki. W Eschatos klawisze spełniają rolę muzycznego smaczku, który wpływa na urozmaicenie materiału.

Większość polskiech kapel śpiewa w jezyku angielskim. Eschatos wyłamuje się i liryki są po polsku. Moim zdaniem śpiew w naszym ojczystym języku trafia bardziej do słuchaczy, no bo w sumie i przekaz jest wtedy bardziej jasny?

Myślę, że język angielski jest bardziej komunikatywnym, jeżeli chodzi o świat. Jednak ojczysty język jest piękniejszy i posiada większe możliwości przekazu odczuć. Jest on po prostu naturalną formą komunikacji Polaków. Cieszy mnie fakt, że zostało to przez Ciebie docenione.

Zespoły metalowe mają zazwyczaj kłopoty z miejscem do prób, czy Wy także borykaliście się z takim problemem?

Tak. Razem z Jakubem przez długie lata borykaliśmy się z podobnymi problemami, jednak nie poddaliśmy się i obecnie posiadamy znakomite warunki zarówno lokalowe jaki i techniczne.

Gracie dość ekstremalną odmimanę blacku, czy nie myśleliście o złagodzeniu brzmienia, tak aby muzyka była bardziej przystępna?

Wręcz przeciwnie, nasze wizje muzyczne nakazują nam ewolucje w kierunku szybkości i brutalności.

Mówi się, że black podupada, ale jak widać min. na przykładzie Eschatos w naszym kraju ma się on coraz lepiej, w ogóle całe podziemie rozwija się bardzo dobrze, nie uważasz?

Jestem zdania, że każdy gatunek muzyki przechodzi cyklicznie swoje upadki i wzloty, jednak jest to zjawisko naturalne. To, czy dany gatunek zaginie, jest sprawą prawdziwości jego przekazu. Myślę, że w Polsce black metal ma się dobrze.

Czy irytują Ciebie porównania Eschatos do innych zespołów?

Nie było jeszcze takowych.

Co sądzisz o ogólnej kondycji blacku na świecie? Gro ludzi mówi, że ten gatunek metalu powoli umiera.

Ustosunkowałem się do tego we wcześniejszym pytaniu, jednak do umierania muzyki przyczynia się jej komercjalizacja, przez co zabierane jest jej (muzyce) prawdziwość przekazu, o którym mówiłem wcześniej.

Na koniec może zdradzisz jakie Eschatos ma plany na przyszłość?

W niedługim czasie przewidujemy zakończenie promocji I dema i przystąpienie do realizacji II pełnoczasowej produkcji.

Dziękuję za wywiad.

Nie ma sparwy, ja dziękuję za zainteresowanie Eschatos.

« Poprzednia
1
Następna »
Komentarze
Dodaj komentarz »

Materiały dotyczące zespołu

Czy rozróżniasz miksy, mastering i produkcję?