zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 12 kwietnia 2021

relacja: Disperse, Dianoya, Division By Zero, Warszawa "Progresja" 24.10.2010

29.10.2010  autor: Meloman
wystąpili: Iron Butterfly; Disperse; Dianoya; Division By Zero
miejsce, data: Warszawa, Progresja, 24.10.2010

W ramach trasy koncertowej "Progresive Tour 3D Vol. III" w "Progresji" miały 24 października 2010 r. wystąpić trzy grupy - czyli Disperse, Dianoya i Division By Zero. Tak się jednak złożyło, że właśnie w tym samym terminie zaplanowano w klubie koncert legendarnej formacji Iron Butterfly. Zagraniczni goście mocno zamieszali w organizacji imprezy, bo właśnie z powodu ich obecności sety polskich młodych kapel musiały zostać skrócone do około czterdziestu minut każdy. Jednak sądzę, iż chłopaki nie mieli pretensji do losu. Wszak zagrać przed taką gwiazdą to chluba i zaszczyt. Graliśmy przed Iron Butterfly - brzmi nieźle. Tak więc zrobił się jakby mały festiwal progresywny, w którym nie było suportów, tylko wszyscy wystąpili jako pełnowartościowi wykonawcy.

Division By Zero, Warszawa 24.10.2010, fot. Lazarroni
Division By Zero, Warszawa 24.10.2010, fot. Lazarroni

Division By Zero rozpoczęli mocnym akcentem, tytułowym kawałkiem z najnowszego albumu "Independent Hormony". Przedtem jednak wokalista spojrzawszy na publiczność zachęcił ją do zabawy słowami: "można się ruszać". Dalej wśród zapowiedzi "numer o którym nie mam pojęcia", gdzie po galopadzie riffów przyszedł czas na krótką solówkę i melodyjny wokal, a także partię klawiszy. Z pierwszej płyty poszło "True Peak" ze świetnym gotycko - metalowym nastrojem. W "Don't Ask Me" usłyszeliśmy muzykę z pogranicza progrocka i progmetalu z dynamicznym, czystym, a także miejscami deathowym wokalem. Natomiast ostatni kawałek wyróżniło intro w postaci kościelnych dzwonów, podczas którego frontman rzucił retoryczne pytanie "kto dziś nie był w kościele?" (a to przecież niedziela).

Setlista: "Independent Harmony", "Glass Face", "True Peak", "Don't Ask Me", "Wake Me Up".

Dianoya, Warszawa 24.10.2010, fot. Lazarroni
Dianoya, Warszawa 24.10.2010, fot. Lazarroni

Dokładnie o 20:00 na scenie gotowi już są Dianoya. W marcu wydali debiutancki krążek "Obscurity Divine". W składzie dwie gitary, bas, perkusja i wokalista przy klawiszach. Wykonali cztery kompozycje trwające łącznie trzydzieści pięciu minut. Świetnie wypadł numer zatytułowany "Sepia", w którym zabrzmiały soczyste gitarowe solówki. "Severance" charakteryzował się jednostajnym wokalem, riffami, postrockowymi popisami gitary oraz partiami klawiszy. Na zakończenie przedstawili solidną porcję progrocka w nagraniu tym razem instrumentalnym.

Setlista: "Brain Wave", "Severance", "Sepia", "Turbin Mind and Seasons Madness".

Disperse, Warszawa 24.10.2010, fot. Lazarroni
Disperse, Warszawa 24.10.2010, fot. Lazarroni

Przyszła kolej na Disperse. Formacja ma na swoim koncie jeden album - "Journey Through The Hidden Gardens". To drugie moje z nimi spotkanie. Po raz pierwszy miałem możność ich usłyszeć, kiedy grali jako support Riverside podczas trasy "ADHD". Wtedy uwagę zwróciłem na gitarzystę Jakuba Żyteckiego. W pierwszym kawałku najpierw trochę połamanych rytmów. W kolejnym wyśmienite solo gitarowe i prowadzący temat klawiszy. Najlepiej wypadł tytuł "Far Away", w którym karty rozdawała gitara. Tylko solówki mogły być trochę dłuższe, a przez to bardziej rozwinięte. Rośnie nam na polskim progresywnym rynku wirtuoz gitarowy. Ekipa zebrała największe brawa. Poniżej lista utworów na podstawie kartki, którą wyszukał na deskach sceny nasz fotograf Lazzaroni i przekazał mi do wykorzystania. Jak widać, tytuły propozycji zapisane są jakimś roboczym szyfrem.

Setlista: "Buddyjski", "Pyta", "Far ełej", "Trip-Hop".

Disperse zakończył swój set o 21:20. Już prawie zapowiedzieli piąty numer, ale niestety nie zdążyli go zaprezentować, zabrakło czasu. Niebawem na estradę miała wkroczyć po raz pierwszy na koncercie w Polsce gwiazda wieczoru, czyli Iron Butterfly. Relację z tego występu można znaleźć tutaj.

Przeczytaj: relacja z koncertu Iron Butterfly.

Zobacz zdjęcia: Iron Butterfly, Disperse, Dianoya, Division By Zero.

Komentarze
Dodaj komentarz »

Materiały dotyczące zespołów

Zobacz inną relację

Napisz relację

Piszesz ciekawe relacje z koncertów? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Ilu twórców teledysków potrafisz rozpoznać po stylu?