zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku wtorek, 30 listopada 2021

relacja: Closterkeller, Vampira Festival 2000, Warszawa "Proxima" 22.10.2000

7.11.2000  autor: Krzysztof Adamowicz
wystąpili: Closterkeller; XIII Stoleti; Lorien
miejsce, data: Warszawa, Proxima, 22.10.2000

W dniach 22 i 23 października odbyła się w Warszawie druga impreza pod nazwą "Vampira Festival". Zaproszono kilka zespołów mniej lub bardziej związanych z rockiem gotyckim. Według pierwotnych planów zespół Closterkeller nie miał wystąpić, nie znalazł się też zresztą na płycie składankowej festiwalu, która jednocześnie była biletem wstępu na imprezę. Na szczęście zespół zgodził się wystąpić i bardzo dobrze, gdyż trudno wskazać polski zespół z repertuarem bliższym klimatom rocka gotyckiego.

Wszyscy czekaliśmy na występ z pewnym niepokojem, wiadomo że grupa ma kłopoty ze stałym składem i oficjalnie zapowiedziała zakończenie działalności twórczej. Wielu z uczestników imprezy było latem w Bolkowie i pamięta występ Anji, który miał niewiele wspólnego z działalnością zespołu Closterkeller.

Grupa nie zawiódła, repertuar był dobrany bardzo starannie. Koncert zaczął się od utworu "Agnieszka", chyba najbardziej wampirycznego w historii grupy. Po nim Anja zapowiedziała: "dziś będzie ciężko, żadnej listy przebojów" i... zespół zaczął wykonywać mój ulubiony repertuar. Poszczególne utwory pochodziły z całego okresu działalności, począwszy od płyty "Purple", a kończąc na ostatnim studyjnym albumie "Graphite".

W połowie koncertu dowiedzieliśmy się, że wkrótce wychodzi jeszcze jedno wydawnictwo pod szyldem Closterkeller, płyta "Pastel", będzie to niestety wydawnictwo składankowowe, ale na uwagę zasługuje drugi dysk, dołączony do płyty. Będzie to krążek multimedialny z różnymi ciekawostkami, jakie udało się Anji skompletować, będą mp3, teledyski, fragmenty koncertów, słowem gratka dla fanów grupy. Wyjaśnione też zostało drugie znaczenie tytułu, dzieli ona się na dwie części "Past", czyli przeszłość i "El", czyli elektroniczny.

Koncert Closterkeller był znakomity, jeden z najlepszych jakie widziałem, przyczepić się można jedynie do samego klubu, który bardziej nadaje się do gry w kręgle niż do organizacji koncertów rockowych. Na koniec zespół zagrał "Graphite", jak dla mnie najbardziej mroczny kawałek w historii tej grupy. Po części oficjalnej otrzymaliśmy jeszcze na bis "Czas komety" z ostatniej płyty i "Dla jej siostry" z płyty "Scarlet". Na drugi bis publiczność wywalczyła jeszcze "Perłę" i to był już koniec.

P.S. Dla zainteresowanych repertuar koncertu: Agnieszka; A Ona, Ona; Czerwone wino; Taniec na linie; Zaklęta w marmur; Dwa oblicza Ewy; Klepsydra; Ate; Cisza w jej domu; Purple; Cyan; Na krawędzi; Fortepian; Zegarmistrz światła; Śniło; Scarlet; Violette; Graphite; Noc komety; Dla Jej siostry; Perła.

Komentarze
Dodaj komentarz »

Materiały dotyczące zespołów

Napisz relację

Piszesz ciekawe relacje z koncertów? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Po ilu nutkach rozpoznajesz 'Enter Sandman'?