zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 1 października 2023

Riverside przygotowuje nowy krążek

12.03.2016 09:23  autor: Mag., źródło: profile Mariusza Dudy i Riverside na Facebooku

Zespół Riverside informował niedawno, że z powodu nagłej śmierci Pitra Grudzińskiego - współzałożyciela i gitarzysty formacja - wszystkie koncertu zaplanowane na rok 2016 zostają odwołane.

Mariusz Duda przedstawił plany grupy na najbliższy czas. Obecnie muzycy pracują w studio nad kolejnym pełnometrażowym krążkiem - prace mają zakończyć się do dnia 41. urodzin Piotra Grudzińskiego - 15 marca 2016 roku. To jego pamięci będzie zadedykowana nadchodząca płyta.

Lider grupy Riverside komentuje: "Czułem, że szósty album Riverside będzie być może ostatnim rozdziałem pewnej historii. Że następne płyty mogą mieć już inne brzmienie, inny charakter... Nasze trzy ostatnie albumy nazwałem nieoficjalnie 'trylogią tłumu'. Tytuł kolejnego zawsze zwiększał się o jedno słowo - cztery, pięć, sześć. Sześć to już wystarczająco długi tytuł, pomyślałem, taki na koniec...

Przed rozpoczęciem nowego rozdania, być może 'nowej trylogii', zamarzył mi się jeszcze jeden album, taki uzupełniający. Taki pomiędzy. Taki, jaki zawsze chcieliśmy nagrać. To nie byłaby tylko nowa muzyka, ale w naszym przypadku i w takim zestawieniu byłaby to na pewno nowa jakość, bo takiej płyty jeszcze nie mieliśmy.

Nazbierało nam się tego wszystkiego przez lata, zwykle pojawiało się na bonusowych dyskach. Wiem, że niektórzy słuchacze nawet do dzisiaj nie dotarli do tych dźwięków i nie zdają sobie sprawy, że Riverside praktycznie od początku istnienia eksperymentuje z ambientem i progresywną elektroniką. A to przecież część naszego muzycznego DNA.

Przedstawiłem chłopakom pomysł. Decyzja była jednogłośna.

Postanowiliśmy, że zrobimy kompilację wszystkich naszych instrumentalnych i ambientowych utworów i wydamy je w tym roku jako pełnoprawne wydawnictwo. Niektóre zmiksujemy ponownie, żeby lepiej brzmiały, przede wszystkim jednak dodamy zupełnie nowe kompozycje.

Zamknęliśmy się na początku roku w studiu i zaczęliśmy komponować. Na naszym profilu umieściliśmy nawet zdjęcie, na którym tak trochę dla żartu Grudzień trzyma w rękach małe klawisze. To właśnie ta sesja. Pracowaliśmy z uśmiechami na twarzy i autentyczną 'podjarką', wiedząc, że tym razem nie szykuje nam się jakiś kolejny bonus czy dodatek do czegoś 'większego', tylko pełnoprawny album właśnie z taką muzyką - pełną przestrzeni, transu, melodii i dużej dawki elektroniki. Jeszcze dzień wcześniej dostałem SMS-a od Grudnia: 'Naprawdę nie mogę się doczekać tej płyty, zawsze marzyłem, żeby Riverside wydało właśnie taki album'(...)".

Ostatnim albumem w dyskografii grupy jest obecnie wydany w roku 2015 "Love, Fear and The Time Machine". Na trwające nieco ponad godzinę wydawnictwo złożyło się 10 kompozycji. Zostało ono nominowane do "Fryderyków 2016" w kategorii Album Roku "Rock". Zdobywców Nagród Akademii Fonograficznej poznamy 20 kwietnia 2016 roku.

Tagi: Riverside
Komentarze
Dodaj komentarz »