zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 3 lipca 2020

Slade, Kult i Decapitated na "3-Majówce" we Wrocławiu

28.12.2018 18:45  autor: Verghityax, źródło: 3-majowka.pl

Organizator "3-Majówki" we Wrocławiu ogłosił pierwszych wykonawców, jacy zaprezentują się na przyszłorocznej edycji wydarzenia, będą to Slade, Kult, Decapitated, Nocny Kochanek, Happysad, IRA, Pidżama Porno, Krzysztof Zalewski, Łąki Łan, Ania Dąbrowska, Albo Inaczej i Mery Spolsky. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 1 do 3 maja na terenie Pergoli i "Hali Stulecia".

Członkowie Slade dorastali w West Midlands w środkowej Anglii i po raz pierwszy zetknęli się ze sobą w 1964 roku. Dwa lata później grali już razem jako The 'N Betweens. Fascynowali się podówczas bluesem, rhytm'n'bluesem i brzmieniami Tamla Motown i w takim stylu utrzymane były ich pierwsze single. W 1969 jako Ambrose Slade wydali swój debiutancki album, pt. "Beginnings", który nie odniósł większego sukcesu. Menedżer Jimiego Hendrixa - Chas Chandler - podpowiedział grupie zmianę wizerunku i kolejny album, "Play It Loud", nagrany już pod nazwą Slade, miał bardziej rockowy charakter, a sami muzycy zaczęli nosić się na wzór skinheadów. "Play It Loud" odniósł komercyjną porażkę, jednak kolejna sugestia Chandlera okazała się strzałem w dziesiątkę i wydany w 1971 roku singiel "Get Down and Get with It" dotarł na pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów.

Członkowie Slade zapuścili długie włosy, zaczęli nosić ekstrawaganckie ubrania i buty na koturnach. Ich single siedemnaście razy trafiały do "Top 20" brytyjskich rankingów sprzedaży, a sześć z nich wspięło się na pierwsze miejsce. Takie hity jak "Take Me Bak 'Ome", "Run Runaway", "Mama Weer All Crazy Now", "Gudbye T' Jane" sprzedały się w setkach tysięcy egzemplarzy, a "Merry Xmas Everybody" z 1973 roku rozszedł się w ponad milionowym nakładzie. Pod koniec lat 70. punk rock popularność glam rocka. Kryzys Slade trwał do sierpnia 1980 roku, kiedy pomógł im zwykły przypadek. Ozzy Osbourne w ostatniej chwili odwołał swój występ na "Reading Festival" i grupę ściągnięto szybko jako zastępstwo. Bliski rozwiązania zespół zagrał przed liczącą sobie kilkadziesiąt tysięcy publicznością, co zaowocowało powrotem na listy przebojów.

W 1992 roku ze Slade rozstali się wokalista Noddy Holder i basista Jim Lea. Od tego czasu gitarzysta Dave Hill i perkusista Don Powell są jedynymi stałymi członkami formacji.

Slade zagra we Wrocławiu 1 maja 2019 roku. Bilet jednodniowy na pierwszy dzień "3-Majówki" kosztuje 70 zł, karnety dwudniowe nabyć można za 95 zł, a trzydniowe za 120 zł.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Slade, Kult i Decapitated na "3-Majówce" we Wrocławiu
starysłuchacz (gość, IP: 79.186.91.*), 2018-12-30 13:23:44 | odpowiedz | zgłoś
Sam jestem już stary ale Slade to już prawdziwe dinozaury rock n rolla, panowie mają się dobrze ale są, delikatnie mówiąc już po 70-ce. Skąd organizator tej majówki ich wytrzasnął, z resztą bez Noddyego Holdera czyli charakterystycznego wokalisty to już nie jest Slade.