zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku środa, 12 sierpnia 2020

Kłopoty festiwalu "Uwolnić Muzykę" w Środzie Śląskiej

4.03.2019 10:47  autor: Verghityax, źródło: profil "Uwolnić Muzykę" na Facebooku

Na skutek wniosku złożonego przez radnego Pawła Rosenbeigera Rada Miejska w Środzie Śląskiej postawiła organizatorom festiwalu "Uwolnić Muzykę" warunek zmiany składu imprezy pod groźbą cofnięcia dotacji na rok 2019 i lata następne. W odpowiedzi organizatorzy zrezygnowali z pomocy miasta we współfinansowaniu wydarzenia.

Rotting Christ, Ostry Grun 22.07.2016, fot. Verghityax
Rotting Christ, Ostry Grun 22.07.2016, fot. Verghityax

W oświadczeniu organizatora czytamy: "W dniu 27 lutego 2019 roku na Radzie Miasta Środa Śląska radni podjęli decyzję dotyczącą dofinansowania festiwalu w kwocie siedem tysięcy pięćset złotych. tj. 50% dotacji zawartej w Budżecie Miasta na organizację festiwalu, pod następującymi warunkami: zmiany line-upu, zmiany plakatu, zakończenia festiwalu o godzinie 23:00 i utrzymania czystości na terenie nie należącym do terenu festiwalu, tj. 'wokół całego akwenu Kajaki'.

Organizatorzy podjęli decyzję, iż nie wyrażają zgody na ingerencję osób trzecich w ustalaniu składu zespołów na festiwal.

Plakat festiwalu nie zostanie zmieniony.

Czas trwania festiwalu zostaje bez zmian. Rozpoczęcie o godzinie 17:00, zakończenie o godzinie 24:00.

W odniesieniu do punktu czwartego, za sprzątanie terenu wokół akwenu 'Kajaki' odpowiada Urząd Miasta.

Organizatorzy festiwalu 'Uwolnić Muzykę' podjęli decyzję o rezygnacji z dotacji z Urzędu Miasta.

Festiwal zawsze był niezależny i żadna władza nie podporządkuje sobie tego festiwalu. Nie możemy wyrazić zgody na cenzurę.

Cena biletów nie ulega zmianie.

W związku z sugestiami zawartymi w komentarzach, organizatorzy postanawiają uruchomić akcję dobrowolnej zbiórki brakującej kwoty potrzebnej na organizację festiwalu 'Uwolnić Muzykę'".

Festiwal "Uwolnić Muzykę" odbędzie się w dniach 26 i 27 lipca 2019 roku w Środzie Śląskiej. Swój udział w wydarzeniu potwierdziły zespoły: Rotting Christ, Vader, Tortharry, Sunnata, Jarun, Popiół, Lilla Veneda, Undertheskin, Spatial, Moyra, Rosarian, Vane i Heresy Denied.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Kłopoty festiwalu "Uwolnić Muzykę" w Środzie Śląskiej
Krewetka (gość, IP: 195.191.162.*), 2019-03-05 23:02:20 | odpowiedz | zgłoś
Dla mnie śmieszne jest co innego, że z przedsprzedaży biletów nie mogą uzbierać na zorganizowanie imprezy. Czyli trzeba wpłacić cegiełkę, a potem kupić bilet, żeby impreza ruszyła.

Albo skład zbyt słaby, albo fest mało trafiający w gusta publiczności.
re: Kłopoty festiwalu "Uwolnić Muzykę" w Środzie Śląskiej
azzaron (wyślij pw), 2019-03-06 10:32:07 | odpowiedz | zgłoś
tu akurat problem jest w czym innym, zobacz i posłuchaj czym karmi nas TV i radio? nie ma w tym kraju żadnej stacji, która nadawałaby tego rodzaju muzykę, promuje się pop, disco i wszystko pokrewne ale ciężki rock a tym bardziej metal zszedł do podziemia. na koncerty chodzą zagorzali fani danej kapel i nikt poza tym. ludzie nie mają albo potrzeby aby chodzić na koncerty bo wszystko jest na YT albo wiedzy nt. nowych czy nawet starych kapel więc mają to gdzieś. znam to niestety z autopsji ostatniego roku gdzie na koncert znanych (można powiedzieć legend) kapel do kluby przychodzi raptem 30 osób. niestety w tym kraju pod tym względem cofnęliśmy się o praktycznie 50 lat. smutne to ale niestety prawdziwe. ludzie chodzą na uznane gwiazdy (przeważnie zagraniczne) bo to jest trendy i można się pochwalić drogim biletem i kilkoma fotkami na tinderze czy innym FB. :( :( :(
re: Kłopoty festiwalu "Uwolnić Muzykę" w Środzie Śląskiej
Lukasss
Lukasss (wyślij pw), 2019-03-06 12:17:21 | odpowiedz | zgłoś
Dziwna argumentacja. Otóż muzyka niszowa zazwyczaj nie jest promowana przez media. To zrozumiałe, więcej - w mojej opinii bardzo dobre, bo media promowałyby i tak najmniej wartościowe kapele. Podobnie z koncertami, wcale się nie cofnęliśmy, raczej dogoniliśmy Europę Zachodnią, gdzie normą jest, że na małe niszowe koncerty potrafi przyjść garstka ludzi. Po prostu, zbyt duży wybór, a baza fanów siłą rzeczy mała.

Co do samego festiwalu - ani mnie to ziębi, ani grzeje. Nie mam wielkich pretensji do władz miasta, że nie chcą finansować koncertu Gnijącego Chrystusa :) Nie od tego jest samorząd, żeby dopłacać do kontrowersyjnej imprezy, skierowanej głównie do przyjezdnych. Krewetka ma dużo racji, w tym roku takich festów w Polsce jest sporo, a większość ma lepszy skład, często o wiele lepszy. Pomijam już, że 26 lipca w Warszawie i 27 lipca w Gdańsku grają Neurosis i YOB, musiałbym na głowę upaść, żeby zamiast nich wybrać Rotting Christ i Vader. Sporo osób zapewne pomyśli tak samo.
re: Kłopoty festiwalu "Uwolnić Muzykę" w Środzie Śląskiej
Krewetka (gość, IP: 5.173.161.*), 2019-03-06 13:57:40 | odpowiedz | zgłoś
Azzaron nie do końca tak jest, bo są festy niszowej muzyki, które mają się dobrze jak SDL w Konstantynowie, czy Bolkowie, bywają klubowe gigi wyprzedane całkowicie.
Tutaj organizatorzy krzyczą od razu dajcie i tyle. Skład jest ok, ale nie powala na kolana, jak się nie zobaczy Vadera w Środzie, to za kilka miesięcy można we Wrocławiu.
re: Kłopoty festiwalu "Uwolnić Muzykę" w Środzie Śląskiej
Krewetka (gość, IP: 195.191.162.*), 2019-03-06 20:45:46 | odpowiedz | zgłoś
SDL w Aleksandrowie Łódzkim i Castle Party w Bolkowie
re: Kłopoty festiwalu "Uwolnić Muzykę" w Środzie Śląskiej
azzaron (wyślij pw), 2019-03-05 16:47:03 | odpowiedz | zgłoś
to się zaczyna robić coraz mniej śmieszne :( co się w tym kraju wyprawia. ci ludzie (rządzący) przecież są wychowani w większości w latach 70'tych i 80'tych gdy w Polsce eksplodował rock mimo duszącej kraj komuny. ci ludzie, którzy teraz stawiają takie warunki organizatorom sami w latach swojej młodości psioczyli na takich urzedników jakimi stali się obecnie. to nie jest normalne. co się stało z tymi ludźmi ?? :(