zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku środa, 23 października 2019

Kłopoty festiwalu "InterTony" w Chojnicach

20.05.2019 09:33  autor: Verghityax, źródło: profil "InterTony Festiwal" na Facebooku

Los festiwalu "InterTony" w Chojnicach stanął pod znakiem zapytania w związku z żądaniem władz samorządowych, aby rozwiązać umowę z zespołem Vader, mającym wystąpić jako gwiazda imprezy. Festiwal miał się odbyć 15 czerwca 2019 roku na terenie "Stadionu Kolejarz".

Vader, Katowice 22.04.2017, fot. Verghityax
Vader, Katowice 22.04.2017, fot. Verghityax

W oświadczeniu organizatora czytamy: "Wczoraj wpłynęło do nas pismo od naszego głównego partnera i współorganizatora imprezy - 'Chojnickiego Centrum Kultury', informujące o zobligowaniu przez burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera do rozwiązania umowy z zespołem Vader. Partner poprosił nas o wskazanie innego artysty.

Do dokumentu dołączono kopię pisma burmistrza. Informuje on, iż zapoznał się z materiałami promującymi zespół Vader oraz wystąpieniem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. W ocenie burmistrza materiały i ilustracje, z którymi się zapoznał, mogą nawoływać do 'mowy nienawiści', a nawet do przemocy fizycznej, obrażają też uczucia religijne. Burmistrz Arseniusz Finster poprosił o dialog w celu zakontraktowania innego wykonawcy. Materiałów i informacji, o których mowa, nie znamy.

Dialog na temat udziału zespołu Vader w festiwalu rozpoczęliśmy pod koniec kwietnia. Na spotkaniu z księdzem prałatem Jackiem Dawidowskim, proboszczem Bazyliki Mniejszej w Chojnicach, oraz księdzem Jarosławem Kaźmierczakiem, proboszczem parafii w Nowej Cerkwi i opiekunem Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym im. Dzieciątka Jezus, przedstawiono nam zarzut propagowania treści satanistycznych w związku z zaplanowanym występem. Spotkanie nie przyniosło rezultatu w postaci porozumienia. Następnie przeprowadziliśmy rozmowy z burmistrzem, przedstawiając argumenty zaprzeczające wysuwanym oskarżeniom.

Wybierając gwiazdę IV edycji festiwalu kierowaliśmy się przede wszystkim jej dorobkiem artystycznym. Zespół Vader na scenie działa od 36 lat i jest w czołówce najbardziej znanych polskich artystów na arenie międzynarodowej. Istotne dla nas były też związki zespołu z historią niezależnej sceny muzycznej naszego miasta oraz fakt, iż jest to wykonawca niezwykle atrakcyjny dla naszych gości z miast partnerskich. Występ zaplanowano bowiem w ramach realizacji projektu 'Organizacja festiwalu miast partnerskich InterTony w 2019 roku', który obejmuje współpracę wolontariuszy z trzech państw nad przygotowaniem i przeprowadzeniem festiwalu w formule imprezy otwartej oraz ich wizytę studyjną w miejscu pamięci - chojnickiej Dolinie Śmierci.

Będziemy informować o dalszych losach festiwalu InterTony".

Muzycy Vader dodają: "Z wielką przykrością informujemy o odwołaniu festiwalu 'InterTony Festiwal 2019', jaki miał odbyć się 15 czerwca w Chojnicach. Jak poinformował nas organizator imprezy, parafialny oddział akcji katolickiej za pośrednictwem burmistrza i władz miasta nie zgodził się na występ zespołu Vader, znajdując - ponoć - 'materiały nawołujące do mowy nienawiści w repertuarze zespołu'. Nam po prostu brak słów, by opisać taki sposób postępowania, jaki można porównać chyba tylko do czasów stalinowskich. Kościół w Polsce po raz kolejny pokazuje, w jaki sposób postrzega wolność i widzi grzech wszędzie, tylko nie w swoich własnych murach. Organizatorom festiwalu dziękujemy za lojalność i odwagę obywatelską! Władze miasta zasugerowały innego headlinera imprezy, na co organizator się nie zgodził. Fanów oraz tych wszystkich, którzy chcieli nas obejrzeć w Chojnicach, zapraszam pod koniec sierpnia do pobliskiego Szczecinka. Tam widać wiara nie jest jeszcze tak zaślepiona przez żądzę władzy i cenzurę".

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Kłopoty festiwalu "InterTony" w Chojnicach
fan z Chojnic (gość, IP: 78.28.53.*), 2019-05-23 16:23:15 | odpowiedz | zgłoś
Vader jednak zagra w Chojnicach !!!
Zapraszamy wszystkich.
re: Kłopoty festiwalu "InterTony" w Chojnicach
johny walker (gość, IP: 78.28.53.*), 2019-05-22 22:02:12 | odpowiedz | zgłoś
Trwa zbiórka pieniędzy po to, ażeby festiwal odbył się w pierwotnie planowanym składzie, z Vader w roli głównej.
re: Kłopoty festiwalu "InterTony" w Chojnicach
Meal_Vince (gość, IP: 88.156.143.*), 2019-05-21 11:01:42 | odpowiedz | zgłoś
Behemoth, Marduk, Vader, kto bedzie nastepny?
re: Kłopoty festiwalu "InterTony" w Chojnicach
Krasnal Adamu
Krasnal Adamu (wyślij pw), 2019-05-20 17:14:46 | odpowiedz | zgłoś
Vader chyba podał informację, która nie miała być jeszcze opublikowana, a może nawet nie jest pewna, tzn. wg Vader organizatorzy odwołują festiwal, a tymczasem organizatorzy mają dopiero informować, co dalej z festiwalem.
re: Kłopoty festiwalu "InterTony" w Chojnicach
Verghityax (wyślij pw), 2019-05-20 18:03:02 | odpowiedz | zgłoś
no nie dogadali się z tym oświadczeniem :)