zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku środa, 27 października 2021

Dismember i Pig Destroyer na "Obscene Extreme Festival"

11.12.2019 18:57  autor: Verghityax, źródło: obsceneextreme.cz

W dniach od 15 do 19 lipca 2020 roku odbędzie się dwudziesta druga edycja czeskiego "Obscene Extreme Festival". W charakterze gwiazdy głównej wystąpi reaktywowany Dismember. Oprócz niego zagrają między innymi Pig Destroyer, Malevolent Creation, Benediction, Internal Bleeding, Memoriam, Tankard, Onslaught, Incantation, Lik, Gatecreeper i Origin.

Szwedzki Dismember ogłosił wznowienie działalności w styczniu 2019 roku. Do grupy powrócili wszyscy muzycy z klasycznego składu, który zarejestrował album "Like an Everflowing Stream": Matti Karki na wokalu, David Blomqvist i Robert Senneback na gitarze, Richard Cabeza na basie i Fred Estby na perkusji.

Dismember powstał w 1988 roku w Sztokholmie z inicjatywy basisty i wokalisty Roberta Sennebacka, gitarzysty Davida Blomqvista oraz perkusisty Freda Estby'ego. Na przestrzeni dwóch lat formacja wypuściła cztery demówki, a także wcieliła w swe szeregi wokalistę Mattiego Karkiego i basistę Richarda Cabezę. Razem muzycy zarejestrowali materiał na swój debiutancki longplay, "Like an Everflowing Stream", który ukazał się w maju 1991 roku nakładem Nuclear Blast. W sesji nagraniowej zespół wspomógł Nicke Andersson, ówczesny bębniarz Entombed, kładąc ścieżki gitary prowadzącej do niemal wszystkich utworów.

Od tamtego czasu Dismember wydał jeszcze siedem longplayów studyjnych, trzy EP-ki, składankę i dwa koncertowe DVD, a skład kapeli kilkukrotnie ulegał zmianom. Robert Senneback i Richard Cabeza odeszli w 1998 roku - pierwszy z nich na osiem lat zniknął ze szwedzkiej sceny metalowej, by w 2005 roku powrócić z nowym projektem o nazwie Souldevourer, a w roku 2011 dołączyć do Necrophobic; drugi na krótko zasilił obóz norweskiego Satyricon, następnie w latach 2000 - 2004 ponownie zajmował stanowisko basisty w Dismember, a w roku 2007 wziął udział w reaktywacji Unanimated. W tym samym roku Fred Estby opuścił swój macierzysty zespół. Dwa lata później powołał do życia deathmetalowy Necronaut i hardrockowy Dagger - w tym ostatnim projekcie uczestniczy również Tobias Cristiansson, Tyrant z Nifelheim oraz David Blomqvist, który w Dismember pozostał do samego końca.

Ostatnim wydawnictwem opatrzonym logo Dismember jest dwupłytowe DVD, zatytułowane "Under Bloodred Skies", które ukazało się w czerwcu 2009 roku pod egidą Regain Records. Zawiera ono zapis występu, który grupa dała podczas festiwalu "Party.San Open Air 2008", a także fragmenty wielu innych koncertów Szwedów oraz materiał dokumentujący życie na trasie.

Grindcore'owa formacja Pig Destroyer nadal promuje swój szósty longplay studyjny, pt. "Head Cage". Płyta trafiła do sprzedaży 7 września 2018 roku pod egidą Relapse Records. Produkcją "Head Cage" zajął się osobiście Scott Hull, lider i gitarzysta formacji. Za miksy i mastering odpowiada Will Putney. W sesji gościnnie udział wzięli Richard Johnson i Kat Katz z Agoraphobic Nosebleed oraz Dylan Walker z Full of Hell.

Amerykanie z Malevolent Creation nadal ogrywają album "The 13th Beast", który ukazał się 18 stycznia 2019 roku pod banderą Hammerheart Records. Jest on pierwszym dokonaniem zespołu w zupełnie nowym składzie. W 2017 roku Phil Fasciana zaangażował do współpracy wokalistę i gitarzystę Lee Wollenschlaegera. Objął on stanowisko po zmarłym Bretcie Hoffmannie. Nowym basistą grupy został Josh Gibbs, z kolei za perkusją zasiadł Philip Cancilla.

W lipcu 2019 roku Dave Ingram, dawny wokalista Benediction, powrócił do zespołu po dwudziestu jeden latach przerwy. Zastąpił on na tym stanowisku Dave'a Hunta, który postanowił poświęcić się Anaal Nathrakh, a także pracy nad doktoratem z filozofii. Brytyjczycy pracują obecnie nad studyjnym następcą "Killing Music" z 2008 roku. Będzie to pierwsze dokonanie grupy z Dave'em Ingramem od czasu "Grind Bastard". Sesja rozpoczęła się we wrześniu 2019 roku.

"Obscene Extreme Festival 2020" odbędzie się w Trutnovie. Karnety na festiwal nabyć można w cenie 1900 koron czeskich, cena obowiązuje do 31 grudnia 2019 roku.

Komentarze
Dodaj komentarz »