zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 21 czerwca 2021

Illusion i Percival Schuttenbach przed Epiką i Korpiklaani

3.04.2020 17:12  autor: Verghityax, źródło: 3-majowka.pl

Rodzime formacje Illusion i Percival Schuttenbach otworzą sierpniowy koncert Epiki i Korpiklaani. Wydarzenie odbędzie się 30 sierpnia 2020 roku w "Hali Stulecia" we Wrocławiu.

Illusion, Katowice 10.03.2018, fot. Verghityax
Illusion, Katowice 10.03.2018, fot. Verghityax

Illusion został powołany do życia w Gdańsku w 1992 roku z inicjatywy Tomasza Lipnickiego, Jerzego Rutkowskiego i Pawła Herbascha. Jako ostatni skład zasilił Jarosław Śmigiel. W trakcie siedmioletniej działalności grupa zarejestrowała cztery pełnometrażowe albumy studyjne i jeden koncertowy. Od momentu rozpadu w 1999 roku Illusion grał sporadyczne koncerty, choć nigdy nie ogłosił pełnej reaktywacji.

Do pełnoprawnego powrotu doszło w 2011 roku. Wkrótce światło dzienne ujrzał koncertowy album "Live", jednak na album studyjny trzeba było czekać do 2014 roku. Wówczas, 15 marca, światło dzienne ujrzała płyta "Opowieści".

Obecnie Illusion promuje album "Anhedonia". Jest to szósty longplay studyjny w dorobku grupy. Na płycie znalazło się dziesięć autorskich kompozycji, które zespół zarejestrował pod okiem Szymona Sieńki i Grzegorza Piwkowskiego. W sesji gościnnie wziął udział Litza z Luxtorpedy, użyczając swego wokalu w utworze "Śladem Krwi". Premiera krążka odbyła się 9 marca 2018 roku.

Folkmetalowy Percival Schuttenbach zaczerpnął swoją nazwę z prozy Andrzeja Sapkowskiego. Zespół powstał w 1999 roku w Lubinie, po czym szybko wydał swoje debiutanckie demo. Pierwszy longplay formacji, "Reakcja pogańska", ukazał się dopiero dziesięć lat później.

Trzon grupy stanowią gitarzysta Mikołaj Rybacki i wiolonczelistka Katarzyna Bromirska. Oboje obsługują też inne instrumenty. Ponadto udzielają się w projektach pobocznych, takich jak folkowy Percival.

Na początku lutego 2020 roku Epica rozpoczęła w "Sandlane Recording Facilities" sesję nagraniową do swojego ósmego longplaya studyjnego. Obowiązki producenta pełni Joost van den Broek. Do udziału w nagraniach zespół zaprosił dwa chóry.

Dyskografię Epiki zamyka akustyczna EP-ka, zatytułowana "The Acoustic Universe". Znalazło się na niej pięć kompozycji. Wydawnictwo trafiło do sprzedaży 4 października 2019 roku, wyłącznie na 12-calowej płycie winylowej.

Korpiklaani nadal ogrywa album "Kulkija" - jest to dziesiąty longplay studyjny w dorobku formacji. Na krążku znalazło się czternaście kompozycji, które zespół zarejestrował w "Petrax Studio" pod okiem Janne Saksy. Miksy wykonano w "Sound Supreme Studios", za mastering odpowiada Svante Forsback. Premiera płyty miała miejsce 7 września 2018 roku pod banderą Nuclear Blast.

Wokalista i gitarzysta Jonne Jarvela współtworzył w latach 1993 - 1997 folkowy Shamaani Duo. Tandem wydał jeden album. Po jego rozpadzie Jonne Jarvela utworzył bazujący na dorobku Shamaani Duo folkmetalowy zespół Shaman. Nowa kapela nagrała dwa longplaye, po czym w 2003 roku przekształciła się w Korpiklaani, zmieniając przy okazji większość składu. Zmianie tej towarzyszyła między innymi rezygnacja z tekstów w języku północnosaamskim na rzecz fińskiego i angielskiego. Korpiklaani szybko stał się jednym z czołowych wykonawców folk metalu z Finlandii. Nagrał dotychczas dziesięć albumów studyjnych.

30.08 - Wrocław, "Hala Stulecia"
Start: 17:00
Bilety: 69 zł (płyta) i 100 zł (balkon)

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Illusion i Percival Schuttenbach przed Epiką i Korpiklaani
von reznicek (gość, IP: 89.64.47.*), 2020-04-04 10:47:53 | odpowiedz | zgłoś
Illusion faktycznie pasuje do imprezy