zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 28 maja 2020

Nowy teledysk do "Wilderness" Joy Division

12.05.2020 09:16  autor: Krasnal Adamu, źródło: strona WWW i kanał Joy Division na YouTube

Angielska grupa Joy Division opublikowała teledysk do "Wilderness". Tym samym zakończyła cykl "Unknown Pleasures: Reimagined", w ramach którego od czerwca 2019 roku prezentowała nowe klipy do wszystkich utworów z wydanego czterdzieści lat wcześniej debiutanckiego albumu zespołu. Ostatni z dziesięciu obrazów przygotowała Lynne Ramsay. W wideoklipie wykorzystała ujęcia ze swojego krótkometrażowego, czarno-białego filmu "Swimmer" z 2012 roku, wyróżnionego nagrodą BAFTA.

Joy Division uznawany jest za jednego z pionierów post-punka i rocka gotyckiego. Powstał w 1976 roku w Salfordzie, z inicjatywy Bernarda Sumnera i Petera Hooka. Do gitarzysty i basisty wkrótce dołączył wokalista Ian Curtis. Po kilku zmianach perkusisty, skład się ustabilizował, gdy w drugiej połowie 1977 roku przyjęto na to stanowisko Stephena Morrisa.

Zespół działał początkowo pod nazwą Warsaw. Zmienił ją w styczniu 1978 roku - wkrótce po nagraniu wydanego w czerwcu minialbumu "An Ideal for Living". Pod koniec roku grupa związała się z Factory Records. Nakładem tej wytwórni ukazał się 15 czerwca 1979 roku pierwszy album Joy Division, zatytułowany "Unknown Pleasures". 18 maja 1980 roku cierpiący między innymi na epilepsję Ian Curtis popełnił samobójstwo. Dokładnie dwa miesiące później wydano drugi album grupy - "Closer". Pozostali trzej członkowie zespołu kontynuowali następnie działalność jako New Order.

Na potrzeby "Unknown Pleasures" grupa zarejestrowała od 1 do 17 kwietnia 1979 roku w "Strawberry Studios" w Stockport szesnaście utworów. Na album trafiło dziesięć z nich. Wszystkie teksty napisał Ian Curtis. Muzyka jest dziełem zespołu. Przedstawiającą fale radiowe pulsara okładkę zaprojektował Peter Saville. Grupa początkowo nie była zadowolona z eksperymentalnego brzmienia, które albumowi nadał producent Martin Hannett, wcześniej współpracujący między innymi z Buzzcocks. Niemniej dzieło jeszcze po latach było doceniane i inspirowało reprezentantów rocka gotyckiego.

Lista utworów:

1. Disorder
2. Day of the Lords
3. Candidate
4. Insight
5. New Dawn Fades
6. She's Lost Control
7. Shadowplay
8. Wilderness
9. Interzone
10. I Remember Nothing

Z okazji czterdziestolecia wydania "Unknown Pleasures", z inicjatywy zespołu i Warner Music zlecono różnym reżyserom przygotowanie nowych teledysków do utworów z albumu. Wideoklipy stworzyli Helgi & Hordur, Makoto Nagahisa, Feargal Ward & Adrian Duncan, James Dimmock, Amos Poe, Vincent Moon, Todd Hido, Sean Evans, Lorraine Nicholson i Lynne Ramsay. Publikacja cyklu "Unknown Pleasures: Reimagined" trwała od czerwca 2019 roku do maja 2020 roku.

Tagi: Joy Division
Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Nowy teledysk do "Wilderness" Joy Division
starysłuchacz (gość, IP: 79.186.13.*), 2020-05-19 07:50:11 | odpowiedz | zgłoś
Wczoraj minęła 40 rocznica śmierci Iana Curtisa a przypominał o tym w audycji Melodramat-magazyn muzyki nieobecnej sam Tomasz Budzyński w radiu Poznań. Opowiadał, że Curtis popełnił samobójstwo po obejrzeniu filmu Stroszek Wernera Herzoga. Polecam tę audycję.