zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku wtorek, 3 sierpnia 2021

Nie żyje Pete Way, były basista UFO

16.08.2020 09:11  autor: Verghityax, źródło: blabbermouth.net

Pete Way, były basista UFO, Waysted i Fastway, zmarł 14 sierpnia 2020 roku. Dwa miesiące wcześniej muzyk miał wypadek, w którym odniósł poważne, zagrażające życiu obrażenia. Miał 69 lat.

Peter Frederick Way przyszedł na świat 7 sierpnia 1951 roku w brytyjskim Enfield, jako pierwszy syn sprzedawcy i gospodyni domowej. Jego pierwszy kontakt z muzyką miał miejsce, gdy w telewizji zobaczył Elvia Presleya, śpiewającego "Jailhouse Rock". Później przyszła fascynacja The Beatles, The Rolling Stones i The Who.

Swój pierwszy poważny zespół - UFO, wtedy jeszcze pod nazwą Hocus Pocus - założył w 1968 roku wraz z Philem Moggiem, Mickiem Boltonem i Andym Parkerem. Debiutancki album grupy, zatytułowany "UFO 1", zarejestrowany został w lipcu 1970 roku i wydany trzy miesiące później. Debiut oraz jego następca - "UFO 2: Flying" - nie odniosły sukcesu, ten nadszedł dopiero za sprawą trzeciego albumu, pt. "Phenomenon". Na nim zespół porzucił spacerockową stylistykę, głównie dzięki zaangażowaniu niemieckiego gitarzysty Michaela Schenkera, który dopiero co rozstał się ze Scorpions.

Pete Way nagrał z UFO wszystkie najważniejsze i najlepiej sprzedające się albumy formacji, aż do "Mechanix". W 1982 roku, rozczarowany coraz bardziej komercyjnym brzmieniem kapeli, postanowił odejść i założyć własny zespół. Zanim jednak tego dokonał, zagrał z Ozzym Osbourne'em trasę, podczas której były wokalista Black Sabbath promował album "Diary of a Madman". Jeszcze w 1982 roku Pete Way powołał do życia Waysted z Finem Muirem, Frankiem Noonem, Ronem Kayfieldem i Paulem Raymondem. Kolejny projekt - o nazwie Fastway - powstał już w 1983 roku. Pete Way założył go z gitarzystą "Fast" Eddiem Clarkiem, szukającym nowej pracy po rozstaniu z Motorhead.

Do UFO Pete Way powrócił w 1988 roku, lecz już rok później zespół się rozpadł z uwagi na komercyjną klęskę ostatnich wydawnictw. Grupa wznowiła działalność w 1991 roku, ponownie z Pete'em Wayem na stanowisku basisty. Muzyk piastował tę rolę do roku 2008, kiedy to zmuszony był ostatecznie opuścić UFO, powodowany względami zdrowotnymi.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Nie żyje Pete Way, były basista UFO
starysłuchacz (gość, IP: 79.186.0.*), 2020-08-16 18:43:08 | odpowiedz | zgłoś
To już trzeci muzyk z tego zespołu i to w ciągu roku. RIP. Ledwo skończyłem przesłuchiwanie dyskografii Kiss a już muszę brać się za UFO choć to dla mnie sama przyjemność. Płyty UfO z Petem Wayem to doskonała muzyka, stary dobry hard rock a utwór Rock Bottom, solówka Schenkera i linia basu Waya to klasyk nad klasykami. Pierwszym przebojem z tej płyty był słynny Doctor Doctor który był grany chyba na każdym koncercie.