zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 30 czerwca 2022

Nie żyje Jack Sherman, były gitarzysta Red Hot Chili Peppers

23.08.2020 13:38  autor: Verghityax, źródło: blabbermouth.net

Jack Sherman, były gitarzysta Red Hot Chili Peppers, zmarł 18 sierpnia 2020 roku. Przyczyny śmierci nie podano do wiadomości publicznej. Muzyk miał 64 lata.

Jack Sherman przyszedł na świat 18 stycznia 1956 roku w Miami. Swoją karierę muzyczną rozpoczął w San Diego, udzielając się w licznych coverbandach. W 1977 roku przeniósł się do Los Angeles, gdzie pracował między innymi z Glennem Cornickiem, Toddem Cochranem, John Hiattem i Toni Childs. Gdy Hillel Slovak opuścił Red Hot Chili Peppers w 1983 roku, Anthony Kiedis i Flea zaczęli rozglądać się za zastępstwem - obaj chcieli kontynuować działalność, mając już w kieszeni kontrakt z Enigma Records.

Przed swoim przystąpieniem do zespołu, Jack Sherman zupełnie nie znał Red Hot Chili Peppers. Pomimo swojej ekscentrycznej osobowości, przekonał pozostałych muzyków umiejętnościami technicznymi oraz doświadczeniem scenicznym. Skład uzupełnił perkusista Cliff Martinez. Z nowym gitarzystą i bębniarzem formacja weszła do kalifornijskiego "Eldorado Studios", by razem z producentem Andym Gillem zarejestrować materiał na pierwszy longplay studyjny. Wydawnictwo, zatytułowane po prostu "Red Hot Chili Peppers", ukazało się 10 sierpnia 1984 roku.

Dwa miesiące później zespół zapakował się do furgonetki Chevroleta i ruszył w swoją pierwszą trasę po Stanach Zjednoczonych. Kwartet zagrał sześćdziesiąt koncertów w sześćdziesiąt cztery dni. Między założycielami grupy a resztą składu dość szybko pojawiły się tarcia - nie dogadywali się zwłaszcza z Jackiem Shermanem, który, kilka lat od nich starszy, nie aprobował stylu życia oraz poczucia humoru Flea i Kiedisa.

Po zakończeniu trasy zespół rozpoczął pracę nad materiałem na następny album. Tymczasem Flea i Kiedis postanowili już rozstać się z Shermanem - swoją decyzję oznajmili mu w lutym 1985 roku. Do formacji powrócił Hillel Slovak. Choć Jack Sherman nie wziął udziału w sesji nagraniowej do "Freaky Styley", widnieje jako współautor ośmiu z czternastu kompozycji.

Pomimo niezbyt udanego rozstania, Jack Sherman wystąpił jeszcze na dwóch wydawnictwach Red Hot Chili Peppers w charakterze gościa: na "The Abbey Road E.P." i longplayu "Mother's Milk".

W latach 80. Jack Sherman nagrywał jeszcze z Bobem Dylanem, George'em Clintonem i Feargalem Sharkeyem. Później jego kariera stopniowo przygasała - w ciągu trzech kolejnych dekad pojawił się raptem na ośmiu albumach.

Komentarze
Dodaj komentarz »