zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 28 stycznia 2022

Tormentor i Cult of Fire zagrają w Warszawie

11.03.2021 20:19  autor: Verghityax, źródło: Left Hand Sounds

Węgierski Tormentor i czeski Cult of Fire zapowiedziały europejską trasę koncertową, która swym zasięgiem obejmie również Polskę. Jedyny występ w naszym kraju zaplanowano na 5 lutego 2022 roku w warszawskim klubie "Progresja Music Zone".

Tormentor, Byczyna 7.06.2019, fot. Verghityax
Tormentor, Byczyna 7.06.2019, fot. Verghityax

Tormentor powstał w 1985 roku w Budapeszcie i uznawany jest dziś za jednego z pionierów black metalu. W skład grupy weszli Attila Szigeti i Tamas Buday na gitarze, Lajos Fazekas na basie i Marton Dubecz na perkusji. Rok później formacja zadebiutowała koncertowym "Live in Budapest 86". Wkrótce do Tormentor dołączył wokalista Attila Csihar, a stanowisko basisty zajął Gyorgy Farkas. Jako kwintet Węgrzy zarejestrowali swą pierwszą studyjną demówkę, zatytułowaną "The 7th Day of the Doom".

W roku 1988 kapelę opuścili Tamas Buday i Marton Dubecz. Nowym perkusistą został Machat St. Zsoltar i już jako kwartet Tormentor wszedł do "Omega II Studio", aby nagrać swój pierwszy longplay. Z uwagi na problemy z wytwórnią "Anno Domini" trafił do obiegu jako demówka, dorabiając się w blackmetalowych kręgach kultowego statusu. Rozpowszechniany drogą przegrywania na taśmach, materiał dotarł do muzyków norweskiego Mayhem. Kiedy po samobójstwie Deada Skandynawowie zaczęli szukać nowego wokalisty, aby ukończyć pracę nad "De Mysteriis Dom Sathanas", na ich zaproszenie odpowiedział Attila Csihar. Tormentor zakończył działalność w 1991 roku.

Krótkotrwała reaktywacja Tormentor odbyła się w 1999 roku. Jej owocem był album "Recipe Ferrum! 777".

W roku 2017 Węgrzy postanowili wznowić działalność w starym składzie. Do Tormentor powrócili wszyscy muzycy, którzy brali udział w powstaniu "Anno Domini", a także założyciel i gitarzysta Tamas Buday. Ten ostatni ponownie rozstał się z grupą w 2020 roku.

Cult of Fire promować będzie swój ostatni album studyjny, zatytułowany "Moksha / Nirvana". Jego premiera miała miejsce 20 lutego 2020 roku nakładem Beyond Eyes. Praca nad materiałem rozpoczęła się w październiku 2019 roku. Jest to wydawnictwo podwójne - jego pierwsza część nawiązuje do hinduizmu, druga zaś do buddyzmu. Sesja odbyła się w "Propast Studio" pod okiem Petra Kovandy, mastering wykonano w "Rudolfinum".

Cult of Fire powstał w 2010 roku w Pradze. Zespół tworzy obecnie trio muzyków: Devilish na wokalu, Infernal Vlad na gitarze i basie oraz Tom Coroner na perkusji.

5.02.2022 - Warszawa, "Progresja Music Zone"
Bilety: 99 zł (przedsprzedaż w promocji), 110 zł (regularna przedsprzedaż) i 130 zł (w dniu koncertu)

Komentarze
Dodaj komentarz »