zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 8 maja 2021

Atheist po raz drugi w Polsce

22.04.2021 20:06  autor: Verghityax, źródło: Black Silesia Productions

Amerykanie z deathmetalowego Atheist zapowiedzieli trasę koncertową, pod szyldem "Enthralled in Europe", w którą ruszą w towarzystwie Cadaver, Svart Crown, From Hell i Critical Mess. W Polsce zaplanowano jeden występ, odbędzie się on 3 lutego 2022 roku w "Fabryce Porcelany" w Katowicach.

Wcześniej Atheist odwiedził Polskę raz, w 1993 roku, będąc wówczas w trasie z Benediction i Cemetary.

W lutym 2018 roku Atheist podpisał kontrakt płytowy z polską wytwórnią Agonia Records. Pod jej egidą ukaże się piąty longplay studyjny grupy.

Atheist uznawany jest za prekursora technicznego death metalu. Formacja powstała w 1988 roku z inicjatywy perkusisty Steve'a Flynna oraz wokalisty i gitarzysty Kelly'ego Shaefera. Swój status zespół zawdzięcza debiutanckiemu "Piece of Time" oraz następnemu "Unquestionable Presence" - oba nagrane zostały w "Morrisound Studios" z producentem Scottem Burnsem.

Podczas trasy po USA ze szwedzkim Candlemass autokar Atheist uległ wypadkowi na autostradzie w okolicy Nowego Orleanu. W wypadku zginął basista grupy, Roger Patterson. Jakiś czas później jego miejsce zajął Tony Choy, uprzednio członek Cynic, wraz z którym w niecałe czterdzieści dni nagrany został trzeci album, pt. "Elements". Było to ostatnie dokonanie Atheist przed rozpadem.

Atheist reaktywował się w 2006 roku po siedemnastu latach przerwy. W roku 2010 światło dzienne ujrzał powrotny album, zatytułowany "Jupiter". Składający się z ośmiu utworów materiał muzycy zarejestrowali w "Ledbelly Studios" w Atlancie, do produkcji angażując Jasona Suecofa i Matta Washburna.

Obecnie Atheist tworzą, oprócz Steve'a Flynna i Kelly'ego Shaefera, Chris Martin i Daniel Martinez na gitarze oraz Yoav Ruiz-Feingold na basie.

Cadaver to deathmetalowy projekt gitarzysty i wokalisty Andersa Oddena. Założony w 1988 roku, działa z przerwami i w różnych składach - obecnie w kapeli udziela się Dirk Verbeuren, perkusista Megadeth. 27 listopada 2020 roku światło dzienne ujrzał "Edder & Bile", czwarty longplay studyjny grupy. Na żywo Cadaver wspomagają Destructhor i Secthdamon z Myrkskog, Bjorn Ronnow z Borknagar i Eilert Solstad.

Svart Crown uformował się na przełomie 2004 i 2005 roku na Lazurowym Wybrzeżu. Powstał z inicjatywy gitarzysty i wokalisty JB Le Baila. W 2008 roku wydał swój pierwszy album, zatytułowany "Ages of Decay".

Towarzyszący liderowi muzycy zmieniali się wielokrotnie. W 2018 roku, początkowo tylko na potrzeby koncertów, do grupy wrócili perkusista Nicolas "Ranko" Muller i gitarzysta Clement Flandrois. Następnie przyjęty został basista Julien Negro. Skład ten zarejestrował w czerwcu 2019 roku w "Studio Sainte-Marthe" w Paryżu materiał na "Wolves Among the Ashes", piąty longplay kapeli. Jako producent z zespołem po raz kolejny współpracował Francis Caste. Okładkę przygotował Dehn Sora.

Amerykański From Hell gra mieszankę thrash i death metalu. Obecnie kwartet promuje swój drugi longplay studyjny, pt. "Rats & Ravens". Ukazał się on 26 marca 2020 roku.

Critical Mess to niemiecka grupa deathmetalowa z trzema wydawnictwami na koncie: dwoma longplayami oraz EP-ką. Ta ostatnia, zatytułowana "Zombie Apocoverlypse", zamyka dyskografię zespołu.

Sprzedaż biletów na katowicki koncert rozpocznie się 10 maja 2021 roku.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Atheist po raz drugi w Polsce
Djejwj (gość, IP: 78.154.65.*), 2021-04-23 20:47:38 | odpowiedz | zgłoś
Byłem na tym koncercie w 1993. Z Benediction zagrali naprawdę bardzo dobrze. prawie 30 lat minęło ?. Jak chłopaki faktycznie się pojawią w Katowicach będę i ja. Kultowa kapela
re: Atheist po raz drugi w Polsce
Franz Hrad (gość, IP: 89.64.35.*), 2021-04-26 10:41:16 | odpowiedz | zgłoś
Zazdro. Ide odpalić wehikuł czasu.