zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 2 lipca 2022

Opeth, Mastodon i Obituary na "Mystic Festival 2022"

18.08.2021 19:17  autor: Verghityax, źródło: profil "Mystic Festival" na Facebooku

Organizator "Mystic Festival" ogłosił nazwy kolejnych wykonawców, którzy zaprezentują się na przyszłorocznej edycji wydarzenia. Są to Opeth, Mastodon, Obituary, Mayhem, Killing Joke, Sólstafir, Code Orange, Heilung, Baroness, Kvelertak, Alien Weaponry, The Picturebooks, Stay Nowhere, Proscription, The Stubs, Spaceslug, Materia, Witchcraft, Svalbard, Wiegedood, Neon Haze, The Vintage Caravan, Red Scalp i Taraban. Festiwal odbędzie się w dniach od 2 do 4 czerwca na terenie "Stoczni Gdańskiej".

Opeth, Warszawa 20.08.2017, fot. Justyna Kamińska
Opeth, Warszawa 20.08.2017, fot. Justyna Kamińska

Opeth nadal ogrywa swój trzynasty longplay studyjny, zatytułowany "In Cauda Venenum". Płyta ukazała się 27 września 2019 roku za sprawą Moderbolaget i Nuclear Blast. Materiał zarejestrowany został w dwóch wersjach: szwedzkojęzycznej i anglojęzycznej. Sesja nagraniowa miała miejsce w "Park Studios" w Sztokholmie w 2018 roku. Masteringiem zajął się Geoff Pesche w "Abbey Road Studios" w Londynie.

Opeth powstał na przełomie 1989 i 1990 roku, kiedy wokalista David Isberg zaprosił do współpracy Mikaela Akerfeldta z grupy Eruption. W nowym projekcie Mikael Akerfeldt piastował początkowo funkcję basisty. W pierwszych latach swego istnienia ansambl borykał się z utrzymaniem stałego składu, a do tego w 1992 roku opuścił go wokalista i współzałożyciel David Isberg. To pozwoliło Mikaelowi Akerfeldtowi na zajęcie miejsca za mikrofonem, a także na decydowanie o kreatywnym kierunku, w jakim podąży zespół. Ostatecznie nowy lider, z pomocą perkusisty Andersa Nordina, gitarzysty Petera Lindgrena i basisty Johana De Farfalli, zarejestrował debiutancki album Opeth, pt. "Orchid".

W nadchodzących latach skład formacji wielokrotnie ulegał zmianom, zmienił się również styl muzyczny Opeth. Elementy progresywne stopniowo wypierały death metal, aż wreszcie na albumie "Heritage" Mikael Akerfeldt zupełnie porzucił brutalne brzmienia i wokale na rzecz progresywnego rocka.

Ostatni longplay Mastodon, pt. "Emperor of Sand", zarejestrowany został z udziałem producenta Brendana O'Briena, z którym wcześniej Amerykanie pracowali przy "Crack the Skye". Sesja nagraniowa odbyła się w studiu "Quarry", miksy wykonano w "Henson Studios" w Los Angeles. W jednym z utworów zaśpiewał Scott Kelly z Neurosis, który od czasu "Leviathan" gościł na każdym albumie kwartetu z Atlanty. Krążek trafił do sprzedaży 31 marca 2017 roku za sprawą Reprise Records.

W lutym 2018 roku Mastodon zdobył nagrodę "Grammy" w kategorii "Best Metal Performance" za utwór "Sultan's Curse". Sam album otrzymał nominację w kategorii "Best Rock Album".

Obituary nadal promuje swój ostatni album studyjny, zatytułowany po prostu "Obituary". Premiera płyty odbyła się 17 marca 2017 roku pod banderą Relapse Records. Sesja nagraniowa miała miejsce pod koniec 2016 roku w należącym do zespołu studio na Florydzie. Okładkę stworzył Andreas Marschall.

Historia Obituary sięga 1984 roku, kiedy bracia John i Donald Tardy założyli zespół Executioner z pomocą gitarzystów Trevora Peresa i Marka Vito oraz basisty Jerome'a Grable. Po kilku roszadach personalnych oraz zmianie nazwy na Obituary Amerykanie zarejestrowali materiał na swój debiutancki album, zatytułowany "Slowly We Rot". Jego premiera odbyła się 14 czerwca 1989 roku. Obok "Cause of Death" jest on uznawany za jeden z kamieni milowych w dziejach death metalu.

Wcześniej swój udział na "Mystic Festival 2022" potwierdzili Mercyful Fate, Saxon, Katatonia, Vader, Mgła, Mortiis, Lindy-Fay Hella, Arabrot, Gold, Azarath, Medico Peste, Major Kong, Dopelord, Fleshworld, Rosk, (0), 1914, Baest, Bleed From Within, Czerń, Dead Lord, Deluge, (Dolch), Dwaal, Favorit89, Grift, Hangman's Chair, Igorrr, Imperial Triumphant, Infected Rain, Irfan, Konvent, Maggot Heart, Motanka, Nightrun87, Okkultokrati, Only Sons, OvO, Raging Speedhorn, Tester Gier i Truchło Strzygi.

1 czerwca 2022 roku odbędzie się koncertowy "Warm Up Day".

Posiadacze karnetów na rok 2020 i 2021 będą mogli wziąć udział w "Warm Up Day" bez dodatkowych opłat. Wejściówki zachowują ważność w 2022 roku i stają się karnetem 4-dniowym.

Ściśle ograniczona pula karnetów 4-dniowych (zawierających "Warm Up Day") będzie dostępna w cenie 479 zł do 23 grudnia 2021 lub do wyczerpania miejsc.

Bilety jednodniowe można upgrade'ować do 4-dniowego karnetu w cenie 200 zł tylko do 23 grudnia lub do wyczerpania miejsc na "Warm Up Day".

Komentarze
Dodaj komentarz »