zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 4 lipca 2022

Nie żyje Andrzej Nowak, gitarzysta TSA i Złych Psów

4.01.2022 20:00  autor: Verghityax, źródło: profil Andrzeja Nowaka na Facebooku

Andrzej Nowak, gitarzysta TSA i Złych Psów, zmarł 4 stycznia 2022 roku. Miał 62 lata.

TSA, Wrocław 21.05.2016, fot. Marcin Goleń
TSA, Wrocław 21.05.2016, fot. Marcin Goleń

W oświadczeniu rodziny czytamy: "Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym odszedł nasz przyjaciel, wielki muzyk, kompozytor i człowiek wielu pasji - Andrzej Nowak".

Andrzej Nowak przyszedł na świat 9 kwietnia 1959 roku w Opolu. Uczęszczał do szkoły muzycznej, gdzie uczył się śpiewu, a także gry na kontrabasie, fortepianie, skrzypcach i akordeonie. Po gitarę sięgnął w rezultacie spotkania z Apostolisem Anthimosem z SBB.

W 1979 roku, razem z basistą Tomaszem Zatwarnickim, powołał do życia TSA. Ten ostatni wkrótce opuścił zespół i Andrzej Nowak zaczął szukać nowych muzyków. Po kilku przetasowaniach personalnych wykrystalizował się żelazny skład ze Stefanem Machelem na drugiej gitarze, Januszem Niekraszem na basie, Markiem Kapłonem na perkusji i Markiem Piekarczykiem na wokalu. TSA zadebiutował w 1981 roku singlem "Mass Media / Wpadka". Dwa lata później światło dzienne ujrzał pierwszy longplay studyjny, zatytułowany po prostu "TSA".

W początkowym okresie działalności TSA czerpał inspirację z dokonań AC/DC i Led Zeppelin, jednak stopniowo rozwijał własny styl oparty na wokalizach Marka Piekarczyka. W latach 1981 - 1983 zespół grał po kilkaset koncertów rocznie, a sprzedaż płyt osiągnęła poziom setek tysięcy egzemplarzy. Poza Polską, grupa koncertowała również we Francji i Niemczech, krajach Beneluksu, Czechosłowacji i Związku Radzieckim.

Jeszcze będąc w TSA, Andrzej Nowak wziął udział w projekcie Zbigniewa Hołdysa, który zaowocował albumem "I Ching". W roku 1983, już po sesji nagraniowej do "Heavy Metal World", gitarzysta opuścił TSA i kontynuował karierę muzyczną w grupie Martyny Jakubowicz, z którą był związany uczuciowo. Zagrał na dwóch jej albumach: "Maquillage" oraz "Bardzo groźna księżniczka i ja". W 1986 roku Andrzej Nowak gościnnie wystąpił na czwartym longplayu studyjnym TSA, pt. "Rock 'n' Roll", by w roku 1987 powrócić na łono formacji. Jednocześnie muzyk udzielał się w zespole Tadeusza Nalepy.

Pierwsza część historii TSA zakończyła się w 1989 roku. Wkrótce potem Stefan Machel, Janusz Niekrasz i Zbigniew Kraszewski reaktywowali TSA bez Marka Piekarczyka i Andrzeja Nowaka. W rezultacie między muzykami doszło do sporu o prawa do nazwy. Jednocześnie obok siebie istniało TSA Nowaka i Piekarczyka oraz TSA-Evolution Machela i Niekrasza. Ostatecznie w 1992 roku obie grupy zostały rozwiązane. W 1998 roku TSA powrócił w odnowionym składzie, jednak ponowne konflikty doprowadziły do jego rozpadu we wrześniu 1999 roku.

W 1999 roku Andrzej Nowak założył grupę Złe Psy, w której jednocześnie śpiewał i grał na gitarze. Formacja pozostawiła po sobie trzy albumy studyjne: "Forever", "Polska (urodziłem się w Polsce)" i "Duma".

Kolejna reaktywacja TSA nastąpiła w 2001 roku. Jej owocem był longplay studyjny "Proceder", który ukazał się w 2004 roku, nakładem Metal Mind Productions. Płyta uzyskała nominację do nagrody "Fryderyka". W 2018 roku Marek Piekarczyk ponownie rozstał się z macierzystą formacją, a na jego miejsce zaangażowany został Damian Michalski, uczestnik programu "The Voice of Poland". Z nowym wokalistą TSA zagrał tylko trzy koncerty, po czym zaniechał działalności koncertowej. W 2021 roku grupa powróciła w odświeżonym składzie: z Andrzejem Nowakiem, Markiem Piekarczykiem, Stefanem Machelem, Zbigniewem Kraszewskim i Pawłem Mąciwodą.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Nie żyje Andrzej Nowak, gitarzysta TSA i Złych Psów
starbreaker (wyślij pw), 2022-01-06 23:37:23 | odpowiedz | zgłoś
Brak słów.
re: Nie żyje Andrzej Nowak, gitarzysta TSA i Złych Psów
Timmy (gość, IP: 46.205.206.*), 2022-01-04 21:57:20 | odpowiedz | zgłoś
Trudno uwierzyć ?