zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 1 czerwca 2020

Rozłam w TSA

16.06.2019 09:53  autor: Verghityax, źródło: profil TSA Michalski Niekrasz Kapłon na Facebooku

Janusz Niekrasz, Marek Kapłon i Damian Michalski z TSA poinformowali, że będą kontynuować działalność bez gitarzystów Andrzeja Nowaka i Stefana Machela.

TSA, Wrocław 21.05.2016, fot. Marcin Goleń
TSA, Wrocław 21.05.2016, fot. Marcin Goleń

W oświadczeniu muzyków czytamy: "Informujemy, że nasze wielokrotne propozycje wspólnego powrotu do aktywnej, muzycznej działalności zespołu TSA, nie znalazły zrozumienia i akceptacji Stefana Machela i Andrzeja Nowaka. W związku z tym zdecydowaliśmy się na kontynuowania działalności w nowym składzie personalnym. Naszym celem jest powrót do koncertowania i realizacja nowych nagrań. Pozdrawiamy fanów zespołu TSA i do zobaczenia na koncertach".

TSA zaliczany jest do grona prekursorów polskiego heavy metalu. Powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza Zatwarnickiego. Zespół zadebiutował w 1981 roku singlem "Mass Media / Wpadka". Dwa lata później światło dzienne ujrzał pierwszy longplay studyjny, zatytułowany po prostu "TSA".

W początkowym okresie działalności TSA czerpał inspirację z dokonań AC/DC i Led Zeppelin, jednak stopniowo rozwijał własny styl oparty na wokalizach Marka Piekarczyka. W latach 1981 - 1983 zespół grał po kilkaset koncertów rocznie, a sprzedaż płyt osiągnęła poziom setek tysięcy egzemplarzy. Poza Polską grupa koncertowała również we Francji i Niemczech, krajach Beneluksu, Czechosłowacji i Związku Radzieckim.

Pierwsza część historii TSA zakończyła się w 1989 roku. Wkrótce potem Stefan Machel, Janusz Niekrasz i Zbigniew Kraszewski reaktywowali TSA bez Marka Piekarczyka i Andrzeja Nowaka. W rezultacie między muzykami doszło do sporu o prawa do nazwy. Jednocześnie obok siebie istniało TSA Nowaka i Piekarczyka oraz TSA-Evolution Machela i Niekrasza. Ostatecznie w 1992 roku obie grupy zostały rozwiązane. W 1998 roku TSA powrócił w odnowionym składzie, jednak ponowne konflikty doprowadziły do jego rozpadu we wrześniu 1999 roku.

Ostatnia reaktywacja TSA nastąpiła w 2001 roku. Jej owocem był longplay studyjny "Proceder", który ukazał się w 2004 roku nakładem Metal Mind Productions. Płyta uzyskała nominację do nagrody "Fryderyka".

Tagi: TSA
Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Rozłam w TSA
starysłuchacz (gość, IP: 79.186.93.*), 2019-06-17 16:55:05 | odpowiedz | zgłoś
Tak,tak, to se ne wrati, no moze gdyby się dogadali w tym starym, dobrym składzie ale to widać niemożliwe. Pisząc tu te wspomnienia o TSA słucham w tle tej nawet niezłej ich płyty Proceder, momentami przypomina mi...Soundgarden. TSA to bardzo zasłużony zespół dla polskiego rocka.
re: Rozłam w TSA
krzysiekw (wyślij pw), 2019-06-16 19:38:06 | odpowiedz | zgłoś
Neverending story...