zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 8 czerwca 2023

Napalm Death i Exhumed na festiwalu "Metal22!!!" w Ostrawie

5.04.2022 21:05  autor: Verghityax, źródło: Barrak Music Hrad

Na terenie zamku śląskoostrawskiego w Ostrawie odbędzie się - w dniach 20 i 21 sierpnia 2022 roku - festiwal "Metal22!!!". Swój udział potwierdziły formacje Napalm Death, Exhumed, Schirenc Plays Pungent Stench, Groza, Angelus Apatrida, Vitriol, Welicoruss, Nahum, Snet, Catastrofy, Basement Torture Killings, Refore, Vanguard i Syridas.

Napalm Death wydał 11 lutego 2022 roku EP-kę studyjną, zatytułowaną "Resentment Is Always Seismic - A Final Throw of Throes". Wydawnictwo stanowi uzupełnienie ostatniego longplaya grupy, pt. "Throes of Joy in the Jaws of Defeatism". Na zawartość krążka składa się sześć kompozycji autorskich oraz covery "People Pie" Slab! i "Don't Need It" Bad Brains. Materiał wyprodukował Russ Russell. W "People Pie" gościnnie zaśpiewała Catherine Sharples.

W sierpniu 2017 roku muzycy Napalm Death poinformowali, że weszli do "Parlour Studios" w brytyjskim Kettering, aby zarejestrować materiał na następcę "Apex Predator - Easy Meat" z 2015 roku. Do produkcji ponownie zaangażowany został Russ Russell, wieloletni współpracownik zespołu. Okładkę przygotował Frode Sylthe. "Throes of Joy in the Jaws of Defeatism" ukazał się 18 września 2020 roku, za sprawą Century Media Records.

Napalm Death powstał w 1981 roku z inicjatywy wokalisty Nika Bullena oraz perkusisty Milesa Ratledge'a. Pierwsze lata działalności kapeli obfitowały w liczne zmiany personalne, dopiero dołączenie w 1985 roku perkusisty Micka Harrisa zapewniło jej nieco stabilizacji. Wkrótce Mick Harris - razem z Nikiem Bullenem i Justinem Broadrickiem - zarejestrował w "Rich Bitch Studios" demo "Scum". W przyszłości miało się ono stać stroną A pierwszego albumu formacji, również zatytułowanego "Scum". Stronę B nagrano później, bo w 1987 roku, i już z innym składem - Mickowi Harrisowi towarzyszyli wówczas Lee Dorrian, Bill Steer i Jim Whitely. Pełny album, zawierający dwadzieścia osiem kompozycji, ujrzał światło dzienne 1 lipca 1987 roku za sprawą Earache Records i jest on uznawany za jeden z kamieni węgielnych grindcore'a.

Do końca 1991 roku skład Napalm Death uległ całkowitej zmianie. Za mikrofonem stanął znany z Benediction Mark Greenway, obowiązki basisty przejął Shane Embury, rola gitarzystów przypadła Mitchowi Harrisowi oraz ściągniętemu z Ameryki Jessemu Pintado, natomiast za perkusją zasiadł Danny Herrera. Wyjąwszy nieżyjącego już Pintado, grupa funkcjonuje w takim składzie do dziś.

Amerykanie z Exhumed wydali swój pierwszy album koncertowy, zatytułowany "Ultimate Death Revenge". Premiera wydawnictwa miała miejsce 24 czerwca 2021 roku, za sprawą Relapse Records. Na "Ultimate Death Revenge" znalazł się zapis występu grupy z dnia 18 marca 2018 roku. Koncert odbył się w "Oakland Metro Operahouse".

Dyskografię studyjną Exhumed zamyka "Horror". Wydawnictwo trafiło do sprzedaży 4 października 2019 roku, pod egidą Relapse Records. Na potrzeby "Horror" muzycy przygotowali piętnaście kompozycji, limitowana wersja albumu zawiera trzy dodatkowe numery. Po raz pierwszy w swojej karierze Amerykanie postanowili nie wynajmować studia, zamiast tego budując własne studio domowe, pod nazwą "Darker Corners". Materiał zmiksował Alejandro Corredor, za miksy odpowiada Joel Grind.

Exhumed powstał w 1990 roku w San Jose w Kalifornii. Od początku centralną postacią grupy pozostaje gitarzysta i wokalista Matt Harvey. W 2015 roku, pięć lat po reaktywacji, na łono zespołu powrócił basista Ross Sewage, który wystąpił na debiutanckim "Gore Metal" z 1998 roku.

Schirenc Plays Pungent Stench to projekt Martina Schirenca, znanego również jako Don Cochino. Zespół wykonuje na żywo repertuar nieistniejącego już Pungent Stench, którego Shirenc był gitarzystą i wokalistą. Formacja zaprzestała działalności w 2007 roku w wyniku nieporozumień pomiędzy muzykami. 13 kwietnia 2018 roku światło dzienne ujrzał album "Smut Kingdom", zawierający materiał zarejestrowany jeszcze przed rozpadem grupy. W sesji nagraniowej gościnnie udział wzięli wówczas Dr. Heathen Scum z The Mentors, Kam Lee z Massacre i Lars-Goran Petrov z Entombed A.D.

20-21.08 - Ostrawa, "Zamek śląskoostrawski"
Bilety: 900 Kc (przedsprzedaż) i 1200 Kc (w dniu koncertu)

Komentarze
Dodaj komentarz »