zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 9 lutego 2023

The Exploited, Dezerter i KSU na "wROCK for Freedom 2022"

20.07.2022 09:19  autor: Verghityax, źródło: profil "wROCK for Freedom" na Facebooku

Zespoły The Exploited, Dezerter, KSU i Leniwiec zagrają na tegorocznej odsłonie "wROCK for Freedom". Odbędzie się ona pod hasłem "Punks Not Dead", na terenie "Centrum Historii Zajezdnia" we Wrocławiu. Data wydarzenia to 26 sierpnia.

fot. Fernando Astorga
fot. Fernando Astorga

W obozie The Exploited trwają prace nad dziewiątym longplayem studyjnym, który miał ukazać się w 2016 roku, jednak premiera uległa przesunięciu na bliżej nieokreśloną przyszłość. Będzie to pierwsze dokonanie punków, które ujrzy światło dzienne w barwach niemieckiej wytwórni Nuclear Blast. Poprzedni album studyjny, "Fuck the System", pochodzi z 2002 roku.

Ostatnia trasa koncertowa The Exploited w 2017 roku została przerwana, kiedy wokalista Wattie Buchan doznał ataku serca na koncercie w Belgii.

The Exploited to formacja punkowa z Edynburga. Jej początek datuje się na końcówkę 1978 roku. Pierwotny skład utworzyli Terry Buchan na wokalu, Stevie Ross na gitarze, Colin Erskine na basie i Andy McNiven - autor nazwy kapeli - na perkusji. Po kilku miesiącach w grupie grali już zupełnie inni muzycy: stanowisko za mikrofonem zajął Wattie, starszy brat Terry'ego, gitarzystą został Big John Duncan, basistą Gary McCormack, a bębniarzem Dru Stix. W 1981 roku światło dzienne ujrzał pierwszy longplay studyjny Szkotów, pt. "Punks Not Dead", stając się najlepiej sprzedającym się niezależnym wydawnictwem w Wielkiej Brytanii w tym roku.

Dezerter, Katowice 10.09.2021, fot. Verghityax
Dezerter, Katowice 10.09.2021, fot. Verghityax

Dyskografię Dezertera zamyka "Kłamstwo to nowa prawda", czternasty longplay studyjny w dorobku grupy. Album ukazał się 29 stycznia 2021 roku za sprawą Mystic Production. Na płycie znalazło się dziewięć kompozycji, które zespół zarejestrował w warszawskim studio "Piwnica u Galińskiego". Za produkcję odpowiada Kuba Galiński, masteringiem zajął się Jason Livemore ze studia "The Blasting Room" w Kolorado. Okładkę przygotował Paweł Garwol.

Dezerter powstał w maju 1981 roku pod nazwą SS-20. Grupę utworzyli Robert Matera na gitarze, Dariusz Stepnowski na basie i Krzysztof Grabowski na perkusji. Wkrótce skład uzupełnił Dariusz "Skandal" Hajn na wokalu. W 1982 roku zespół zagrał na festiwalu w Jarocinie, pojechał także w trasę "Rock Galicja" u boku TZN Xenny i Deutera.

Debiutancki singiel, pt. "Ku przyszłości", ukazał się w 1983 roku za sprawą Tonpressu, część nakładu wydawnictwa uległa zniszczeniu w wyniku ingerencji cenzury. Pierwszy album koncertowy formacji, pt. "Jeszcze żywy człowiek", ujrzał światło dzienne rok później na kasecie magnetofonowej. Ostatnim dokonaniem Dezertera ze Skandalem jest longplay "Underground Out of Poland" - jeszcze przed premierą drogi wokalisty i kapeli rozeszły się. Obowiązki wokalne przejął Robert Matera. Sam materiał ujrzał światło dzienne z pomocą Joeya Keithleya z D.O.A., który zakolegował się z Dezerterem przy okazji koncertu w Polsce.

W składzie KSU od początku znajduje się wokalista i gitarzysta Siczka. Zespół powstał w 1977 roku w Ustrzykach Dolnych. Najnowszą pozycją w jego dyskografii jest wydany w listopadzie 2021 roku album "Akustycznie - Epilog".

Leniwiec nadal ogrywa swój siódmy longplay studyjny, zatytułowany "Raj". Ukazał się on 9 września 2016 roku, pod banderą Mystic Production. W sesji nagraniowej gościnnie udział wzięli Smalec z GaGa/Zielone Żabki i Jacek Stęszewski z Końca Świata. W 2018 roku z kapelą rozstała się wokalistka i saksofonistka Agnieszka Szpargała. Jej miejsce zajęła Karolina Mielniczyn.

26.08 - Wrocław, "Centrum Historii Zajezdnia"
Start: 17:00
Bilety: 88 zł (miejsca stojące) i 120 zł (miejsca siedzące)

Komentarze
Dodaj komentarz »