zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku wtorek, 21 marca 2023

Within Temptation, Amon Amarth i Kreator na "Masters of Rock"

10.12.2022 20:48  autor: Verghityax, źródło: mastersofrock.cz

Organizator czeskiego festiwalu "Masters of Rock" ogłosił pierwszych wykonawców, którzy zaprezentują się na przyszłorocznej edycji wydarzenia. Są to między innymi Within Temptation, Amon Amarth, Kreator, Airbourne, Tarja, Sonata Arctica, Phil Campbell and the Bastard Sons z repertuarem Motorhead, Orden Ogan, Battle Beast, Freedom Call, Crematory, Feuerschwanz, Bloodbound, Legion of the Damned, The Night Flight Orchestra, Lord of the Lost i Xandria. Festiwal odbędzie się w dniach od 13 do 16 lipca 2023 roku w Vizovicach.

Within Temptation, Kraków 26.06.2019, fot. Verghityax
Within Temptation, Kraków 26.06.2019, fot. Verghityax

Holenderski Within Temptation powstał w 1996 roku jako The Portal. Założyli go Robert Westerholt, były gitarzysta zespołu The Circle i jego partnerka, wokalistka Sharon den Adel. Oprócz nich, w utrzymującym się od 2011 roku składzie znajdują się gitarzysta Ruud Jolie, klawiszowiec Martijn Spierenburg, perkusista Mike Coolen i, grający w grupie od początku, basista Jeroen van Veen. Również od 2011 roku Roberta Westerholta na koncertach zastępuje Stefan Helleblad.

W twórczości Within Temptation przeważają symfoniczny metal i rock. Od czasu swojego ostatniego - siódmego - albumu studyjnego z autorskim materiałem, wydanego 1 lutego 2019 roku "Resist", zespół opublikował pięć premierowych singli: "Entertain You", "The Purge", "Don't Pray for Me", nagrany we współpracy z niemiecką grupą Annisokay "Shed My Skin" i "The Fire Within".

Amon Amarth, Kraków 25.06.2019, fot. Verghityax
Amon Amarth, Kraków 25.06.2019, fot. Verghityax

Amon Amarth przyjedzie ze swoim dwunastym longplayem studyjnym, zatytułowanym "The Great Heathen Army". Ukazał się on 5 sierpnia 2022 roku, pod egidą Metal Blade Records. Na albumie znalazło się dziewięć kompozycji. Miksami i masteringiem zajął się Andy Sneap. Tytuł albumu odnosi się do Wielkiej Armii Pogan, która pod wodzą Ivara bez Kości najechała w 865 roku Wyspy Brytyjskie.

Wykonująca melodyjny death metal, związana też z viking metalem, szwedzka grupa Amon Amarth powstała w 1992 roku. Nazwę zaczerpnęła z prozy J.R.R. Tolkiena. Zespół od początku tworzą wokalista Johan Hegg, gitarzysta Olavi Mikkonen i basista Ted Lundstrom. Longplay "Berserker" jest pierwszą studyjną pozycją w jego dyskografii nagraną z perkusistą Jockem Wallgrenem, który zaprezentował się już na koncertowo-dokumentalnym wydawnictwie z 2018 roku, pt. "The Pursuit of Vikings: 25 Years in the Eye of the Storm". Skład uzupełnia gitarzysta Johan Soderberg.

Kreator, Ostrawa 3.08.2018, fot. Verghityax
Kreator, Ostrawa 3.08.2018, fot. Verghityax

Kreator wydał 12 sierpnia 2022 roku koncertowy album, zatytułowany "Live at Bloodstock 2021". Na płycie znalazł się zapis występu zespołu na festiwalu "Bloodstock Open Air", który miał miejsce 14 sierpnia 2021 roku. W utworze "Betrayer" na scenie do kapeli dołączył Dani Filth. Materiał zmiksował Marc Gortz. Okładkę przygotował Jan Meininghaus.

Kreator promuje obecnie swój ostatni album studyjny, pt. "Hate uber alles". Premiera wydawnictwa miała miejsce 3 czerwca 2022 roku, pod egidą Nuclear Blast. Na "Hate uber alles" znalazło się jedenaście utworów, które zespół zarejestrował w "Hansa Studios" w Berlinie. Za produkcję materiału odpowiada Arthur Rizk. Okładkę przygotował Eliran Kantor.

Zespół powstał w 1982 roku w Essen. Przez pierwsze dwa lata działał pod nazwą Tormentor. Kreatora utworzyli Mille Petrozza na wokalu i gitarze, Roberto Fioretti na basie i Ventor na perkusji. W październiku 1985 roku światło dzienne ujrzał debiutancki album, zatytułowany "Endless Pain". Wkrótce potem skład formacji poszerzył się o drugiego gitarzystę w osobie Joerga Tritzego, z którym Kreator zagrał swoją pierwszą trasę koncertową. Materiał na drugi longplay - "Pleasure to Kill" - zarejestrowany został jeszcze bez udziału Joerga. Płyta ta uznawana jest za jedną z najważniejszych w historii thrash metalu.

Airbourne, Warszawa 4.06.2013, fot. Verghityax
Airbourne, Warszawa 4.06.2013, fot. Verghityax

Australijska formacja Airbourne nadal ogrywa materiał ze swojego piątego longplaya studyjnego, zatytułowanego "Boneshaker". Płyta trafiła do sprzedaży 25 października 2019 roku, za sprawą Spinefarm Records. Sesja nagraniowa miała miejsce na przełomie marca i kwietnia 2019 roku w "RCA Studio A" w Nashville. Okładkę przygotowali Matt Read i Sean Tidy.

Bilety na "Masters of Rock 2023" nabyć można w cenie 2500 koron czeskich.

Komentarze
Dodaj komentarz »