zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku wtorek, 28 marca 2023

Hatebreed, Crowbar i Illusion na "Metal Hammer Festival"

21.12.2022 20:13  autor: Verghityax, źródło: Metal Mind Productions

Do składu "Metal Hammer Festival" w Łodzi dołączyły formacje Hatebreed, Crowbar, Illusion, Flapjack i Subterfuge. Gwiazdą wydarzenia jest reaktywowana Pantera. Festiwal odbędzie się 5 czerwca 2023 roku w hali "Atlas Arena".

Amerykanie z Hatebreed nadal ogrywają swój ósmy longplay studyjny, zatytułowany "Weight of the False Self". Wydawnictwo trafiło do sprzedaży 27 listopada 2020 roku, za sprawą Nuclear Blast Records. Na płycie znalazło się dwanaście kompozycji, które wyprodukował Chris "Zeuss" Harris. Do wykonania okładki zaangażowany został Eliran Kantor.

Hatebreed powstał w 1994 roku w Bridgeport. Od początku trzon grupy tworzą Jamey Jasta na wokalu i Chris Beattie na basie. W roku 1995 Amerykanie zadebiutowali na splicie z nowojorskim Neglect, a niedługo później światło dzienne ujrzała EP-ka "Under the Knife". Po wydaniu pierwszego longplaya, pt. "Satisfaction Is the Death of Desire", Hatebreed koncertował u boku takich formacji jak Slayer, Deftones, Entombed i Napalm Death.

Crowbar promować będzie swój dwunasty longplay studyjny, zatytułowany "Zero and Below". Ukazał się on 4 marca 2022 roku, za sprawą MNRK Heavy. Na płycie znalazło się dziesięć kompozycji, które zespół nagrał w "OCD Recording and Production" w Luizjanie, pod okiem Duane'a Simoneaux.

W 2016 roku Todd Strange, pierwszy basista kapeli, powrócił do zespołu. Wcześniej był on członkiem formacji w latach 1989 - 2000. Todd Strange zarejestrował z grupą album "The Serpent Only Lies", po czym w 2018 roku ponownie opuścił Crowbar. Jego miejsce zajął Shane Wesley.

Illusion został powołany do życia w Gdańsku w 1992 roku z inicjatywy Tomasza Lipnickiego, Jerzego Rutkowskiego i Pawła Herbascha. Jako ostatni skład zasilił Jarosław Śmigiel. W trakcie siedmioletniej działalności grupa zarejestrowała cztery longplaye studyjne i jeden koncertowy. Od momentu rozpadu w 1999 roku Illusion grał sporadyczne koncerty, choć przez ponad dekadę nie ogłosił pełnej reaktywacji.

Do pełnoprawnego powrotu doszło w 2011 roku. Wkrótce światło dzienne ujrzał koncertowy album "Live", jednak na album studyjny trzeba było czekać do 2014 roku. Wówczas, 15 marca, światło dzienne ujrzała płyta "Opowieści".

Obecnie Illusion promuje album "Anhedonia". Jest to szósty longplay studyjny w dorobku grupy. Na płycie znalazło się dziesięć autorskich kompozycji, które zespół zarejestrował pod okiem Szymona Sieńki i Grzegorza Piwkowskiego. W sesji gościnnie wziął udział Litza z Luxtorpedy, użyczając swego wokalu w utworze "Śladem krwi". Premiera krążka odbyła się 9 marca 2018 roku.

Flapjack, Zabrze 13.10.2012, fot. Verghityax
Flapjack, Zabrze 13.10.2012, fot. Verghityax

Flapjack powstał w 1993 roku jako projekt poboczny dwóch członków Acid Drinkers: gitarzysty Roberta "Litzy" Friedricha i perkusisty Macieja "Ślimaka" Starosty. Wkrótce dołączyli do nich między innymi gitarzysta Maciej Jahnz, który jako jedyny pozostawał w zespole mimo wszystkich późniejszych zmian składu, oraz Grzegorz "Guzik" Guziński - główny wokalista grupy aż do śmierci. Na przestrzeni prawie trzech dekad w formacji udzielało się łącznie około dwudziestu muzyków.

W twórczości grupy mieszają się przede wszystkim thrash metal, hardcore i rapcore. Do 1997 roku ukazały się trzy albumy zespołu: "Ruthless Kick", "Fairplay" i bardziej eksperymentalny "Juicy Planet Earth". Po kilku latach przerwy Flapjack się reaktywował, by kontynuować działalność koncertową - kolejny longplay, "Keep Your Heads Down", wydał dopiero w 2012 roku. Współtwórcami każdego z czterech albumów byli Guzik, Maciej Jahnz i Ślimak.

9 stycznia 2021 roku zmarł Guzik. Aktualnie w skład kapeli wchodzą gitarzyści Maciej Jahnz i Robert "Litza" Friedrich, perkusista Maciej "Ślimak" Starosta, basista Michał "Mihau" Kaleciński, DJ Eprom oraz wokaliści J Kroto Cokesky i Rafał "Hau" Mirocha.

Subterfuge to rodzima formacja, która gra progresywny metal. W 2018 roku zespół zadebiutował albumem "Projections from the Past". Rok później światło dzienne ujrzał drugi longplay, pt. "Prometheus".

5.06.2023 - Łódź, "Atlas Arena"
Start: 16:00
Bilety:
Płyta - 350 zł (przedsprzedaż) i 380 zł (w dniu koncertu)
Kategoria I (miejsca siedzące) - 420 zł (przedsprzedaż) i 450 zł (w dniu koncertu)
Kategoria II (miejsca siedzące) - 380 zł (przedsprzedaż) i 410 zł (w dniu koncertu)
Kategoria III (miejsca siedzące) - 320 zł (przedsprzedaż) i 350 zł (w dniu koncertu)

Komentarze
Dodaj komentarz »