zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 2 kwietnia 2023

Nie żyje Zbigniew "Vika" Wróblewski, współzałożyciel Vadera

28.01.2023 13:09  autor: Verghityax, źródło: Festiwal Szaleństwa

27 stycznia 2023 r. zmarł Zbigniew "Vika" Wróblewski, były gitarzysta i współzałożyciel zespołu Vader, a także gitarzysta Raxas. Miał 60 lat.

Zbigniew Wróblewski urodził się w 1963 roku. 20 lat później założył w Olsztynie grupę Vader razem z Piotrem Wiwczarkiem, grającym wówczas na basie. Jeszcze w 1983 roku Piotr Wiwczarek przesiadł się na gitarę, a grupa poszerzyła skład do pięcioosobowego. Początkowo muzycy inspirowali się dokonaniami takich formacji, jak Judas Priest i Accept, by wkrótce dokonać zwrotu w stronę ostrzejszych brzmień proponowanych przez formację Slayer.

5 kwietnia 1986 roku Vader zagrał w katowickim "Spodku" na pierwszej edycji "Metalmanii". Na scenie zaprezentowali się również Voodoo, Ferrum, Dragon, Stos, Killer, Kat i Alaska. Już po "Metalmanii" Zbigniew Wróblewski opuścił Vadera i powołał do życia Raxas. Skład uzupełnili Piotr Tomaszewski na wokalu, Bogdan Gawroński na drugiej gitarze, Cezary Alończyk na basie i Jurek Daliga na perkusji. Przez zespół przewinęli się też gitarzyści Grzegorz Kortan oraz Piotr Szymański, znany później z Big Day. W 1988 roku Piotr Tomaszewski odszedł z Raxas, a jego miejsce zajął Robert Czarneta z Vadera. Jeszcze w tym samym roku kapela zagrała na festiwalu "Thrash Camp" w Rogoźniku. W 1989 roku formacja zarejestrowała swoją jedyną demówkę. Raxas zakończył działalność w 1991 roku.

Tuż po rozpadzie Raxas Zbigniew Wróblewski założył firmę Merlin Pickups, zajmującą się produkcją przetworników gitarowych. Prowadził też - razem z Maciejem Iwanem - "Muzikera", pierwszy prywatny sklep muzyczny w Olsztynie.

Tagi: Vader, Raxas
Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Nie żyje Zbigniew "Vika" Wróblewski, współzałożyciel Vadera
hellthrasher (gość, IP: 31.179.121.*), 2023-01-29 00:34:29 | odpowiedz | zgłoś
Merlin Pickups nie do końca efekty (u początku może), długoterminowo magnetyczne pickupy (przetworniki, przystawki) do gitar elektrycznych / basowych. W Vaderze pan Zbigniew spędził trzy lata, a jeśli chodzi o przetworniki to robił to ponad trzy dekady, właściwie do końca, i jest to zdecydowanie najistotniejsza część jego życia. Po pierwsze był chyba pierwszym w Polsce, kto umiał robić porządnie brzmiące przetworniki na poziomie nie ustępującym zachodnim markowym lub "butikowym" produktom, mając swój wyrobiony katalog produktów jak i robiąc na zamówienie wg specyfikacji lub potrzeb, stosunek jakość/cena zawsze z sensem, bez oznak pazerności czy inwestowania w pusty marketing. Po drugie, umiał też naprawić przetwornik innych producentów, najczęściej unikając pełnego przewijania cewek, a co za tym idzie: odratować przetwornik za drobną opłatą przy zachowaniu jego charakterystyki. Cała firma do końca chyba jednoosobowa, w legendarnej ciasnej piwnicy w Olsztynie, mimo że setki egzemplarzy pewnie zostały wyprodukowane... dla posiadaczy, pasjonatów sprzętu gitarowego pan Zbigniew zdecydowanie legenda i nieoceniona strata, start w Vaderze to raczej w porównaniu ciekawostka i wstęp do znalezienia swojego prawdziwego talentu i powołania.
re: Nie żyje Zbigniew "Vika" Wróblewski, współzałożyciel Vadera
Verghityax (wyślij pw), 2023-01-29 23:13:17 | odpowiedz | zgłoś
Dzięki za super wpis, nie znałem tak dokładnie działalności pana Zbigniewa pod szyldem Merlin Pickups.
re: Nie żyje Zbigniew "Vika" Wróblewski, współzałożyciel Vadera
hellthrasher (gość, IP: 31.179.121.*), 2023-02-02 07:57:15 | odpowiedz | zgłoś
Tak napisane prosto z głowy i serca po otrząśnięciu się w ogóle z wiadomości o śmierci (ledwie parę mc temu jeszcze korespondowałem z nim), na podstawie tylko styczności i korzystania z jego usług więc oficjalna autoryzowana kronika życiorysu po Vaderze to nie jest :) Ale jednak się ten większy kawałek jego życia, pod szyldem własnej firmy, przewijał w wielu artykułach jako tylko wzmianka na koniec. :) A na tribute zasługuje na pewno. :)