zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 3 grudnia 2023

Nie żyje Mark Adams, były basista Saint Vitus

26.05.2023 20:15  autor: Verghityax, źródło: blabbermouth.net

Mark Adams, współzałożyciel i były basista Saint Vitus, zmarł 23 maja 2023 roku. Muzyk od kilku lat zmagał się z chorobą Parkinsona. Miał 64 lata.

Saint Vitus, Warszawa 27.06.2012, fot. Wojtek Dobrogojski
Saint Vitus, Warszawa 27.06.2012, fot. Wojtek Dobrogojski

Mark Anthony Adams przyszedł na świat w 1958 roku w amerykańskim Bloomington. Karierę muzyczną rozpoczął w 1978 roku, zakładając razem z Davem Chandlerem i Armando Acostą zespół Tyrant. Wkrótce skład uzupełnił Scott Reagers. Pod tym szyldem kapela zarejestrowała demówkę z próby. Trzy lata później kwartet przemianował się na Saint Vitus.

Już na wczesnym etapie działalności Saint Vitus zwrócił na siebie uwagę Grega Ginna, gitarzysty Black Flag. Zaproponował on grupie kontrakt płytowy ze swoją wytwórnią: SST Records. W sierpniu 1982 roku kwartet wszedł do studia "Total Access", by tam zarejestrować materiał na swój debiutancki album, zatytułowany po prostu "Saint Vitus". Z uwagi na batalię sądową, w którą uwikłana była wówczas SST Records, premiera płyty opóźniła się prawie o półtora roku. W tym składzie Amerykanie nagrali jeszcze longplay "Hallow's Victim" i EP-kę "The Walking Dead". Na początku 1986 roku Scott Reagers opuścił formację, a jego miejsce zajął Scott Weinrich.

Trzeci album Saint Vitus, pt. "Born Too Late", powstał już ze Scottem Weinrichem na wokalu, choć większość materiału została napisana w czasie, gdy za mikrofonem udzielał się Scott Reagers. Składającą się z sześciu utworów płytę wyprodukował sam zespół we współpracy z Joe Carduccim. "Born Too Late" ukazał się w październiku 1986 roku nakładem SST Records. Do dziś longplay ten uważany jest za szczytowe osiągnięcie Saint Vitus i jeden z kamieni milowych doom metalu.

Mark Adams zarejestrował z grupą jeszcze cztery longplaye studyjne, nim Saint Vitus rozpadł się w 1996 roku. Do momentu reaktywacji w 2003 roku basista zupełnie porzucił swoją przygodę z muzyką. Reaktywacja ta ograniczyła się do pojedynczego występu, który odbył się w klubie "Double Door" w Chicago. Kolejny powrót formacji nastąpił w roku 2008.

Ostatnim longplayem Saint Vitus z Markiem Adamsem jest "Lillie: F-65" z 2012 roku. W ramach trasy promującej ten album Saint Vitus po raz pierwszy odwiedził Polskę, gdzie zagrał dwa koncerty: 26 czerwca 2012 roku w Goleniowie i 27 czerwca w Warszawie. W 2016 roku Mark Adams wycofał się z kapeli z powodu zdiagnozowanej u niego choroby Parkinsona.

Tagi: Saint Vitus
Komentarze
Dodaj komentarz »