zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku środa, 4 października 2023

Judas Priest, Saxon i Uriah Heep w Krakowie

27.05.2023 10:03  autor: Verghityax, źródło: Live Nation

Weterani heavy metalu z Judas Priest zapowiedzieli europejską trasę koncertową, w ramach której zagrają również w Polsce. Jedyny występ w naszym kraju odbędzie się 30 marca 2024 roku w hali "Tauron Arena" w Krakowie. Na scenie zaprezentują się ponadto Saxon i Uriah Heep.

Judas Priest, Gdańsk 3.06.2022, fot. Justyna Kamińska
Judas Priest, Gdańsk 3.06.2022, fot. Justyna Kamińska

W lutym 2020 roku gitarzysta Richie Faulkner opublikował zdjęcie ze studia, na którym towarzyszą mu Rob Halford i Glenn Tipton. W opisie zamieścił informację, że Judas Priest rozpoczął proces komponowania materiału na następcę "Firepower" z 2018 roku.

Dyskografię Judas Priest zamyka "Firepower", osiemnasty longplay studyjny w dorobku zespołu. Do współpracy zaproszeni zostali producenci Tom Allom i Andy Sneap oraz inżynier dźwięku Mike Exeter. Sesja nagraniowa odbyła się w Worcestershire. Miksy i mastering wykonano w "Backstage Recording Studios". Premiera albumu miała miejsce 9 marca 2018 roku, pod egidą Epic Records.

Gitarzysta Glenn Tipton zrezygnował w lutym 2018 roku z grania koncertów na czas nieokreślony. Powodem jest postępująca choroba Parkinsona, którą zdiagnozowano u muzyka dziesięć lat temu. Na potrzeby występów zastępuje go Andy Sneap, producent muzyczny, a także gitarzysta takich formacji jak Sabbat i Hell.

Saxon, Gdańsk 3.06.2022, fot. Justyna Kamińska
Saxon, Gdańsk 3.06.2022, fot. Justyna Kamińska

Weterani Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu z Saxon promują obecnie swój dwudziesty trzeci longplay studyjny, pt. "Carpe Diem". Ukazał się on 4 lutego 2022 roku, za sprawą Silver Lining Music. Na wydawnictwie znalazło się dziesięć autorskich kompozycji. Partie gitar zarejestrowane zostały w "Backstage Recording Studios", pod okiem Andy'ego Sneapa, ścieżki wokalne powstały w "Big Silver Barn", perkusji z kolei w niemieckim "Velbyproductions". Miksami i masteringiem zajął się Andy Sneap. Okładkę przygotował Paul Gregory.

W marcu 2023 roku Paul Quinn, gitarzysta Saxon, postanowił wycofać się z uczestnictwa w trasach koncertowych zespołu. Za jego decyzją stoi zmęczenie wieloletnim życiem w drodze. Paul Quinn nadal będzie komponował i nagrywał z formacją, pozostaje również otwarty na udział w pojedynczych występach. Obecnie na żywo zastępuje go Brian Tatler z Diamond Head.

Kapela została powołana do życia w 1976 roku jako Son of a Bitch, by niecałe trzy lata później zmienić nazwę na Saxon. Oryginalny skład utworzyli Biff Byford na wokalu, Paul Quinn i Graham Oliver na gitarze, Steve Dawson na basie i Pete Gill na perkusji. Debiutancki longplay, zatytułowany po prostu "Saxon", ujrzał światło dzienne w 1979 roku. W tym składzie kwintet zarejestrował jeszcze trzy płyty, które okazały się najważniejszymi w jego dorobku: "Wheels of Steel", "Strong Arm of the Law" i "Denim and Leather".

Uriah Heep, Kraków 20.02.2019, fot. Justyna Kamińska
Uriah Heep, Kraków 20.02.2019, fot. Justyna Kamińska

Uriah Heep promować będzie swój dwudziesty piąty longplay studyjny, zatytułowany "Chaos & Colour". Ukazał się on 27 stycznia 2023 roku, pod banderą Silver Lining Music. Na płycie znalazło się dziesięć kompozycji. Współautorem jednej z nich, pt. "Save Me Tonight", jest Jeff Scott Soto. Sesja nagraniowa odbyła się w brytyjskim "Chapel Studios". Za produkcję odpowiada Jay Ruston.

Grupa Uriah Heep, nazywająca się początkowo Spice, powstała w 1969 roku w Londynie z inicjatywy gitarzysty Micka Boxa. Udało mu się namówić do współpracy basistę Paula Newtona, perkusistę Alexa Napiera i wokalistę Davida Garricka, który wkrótce potem zmienił nazwisko na Byron. Ostatnim muzykiem, który dołączył do załogi, był klawiszowiec Ken Hensley - napisał on utwory, które stały się największymi, najbardziej klasycznymi hitami formacji, w tym "Lady in Black", "Easy Livin'", "Stealin'" i "Look at Yourself". W trakcie sesji nagraniowej debiutanckiego albumu Nigel Olsson zastąpił Napiera na bębnach i w 1970 roku światło dzienne ujrzał pierwszy longplay Uriah Heep, pt. "Very 'eavy... Very 'umble". Pomimo licznych przetasowań w składzie, lata 70. okazały się wyjątkowo płodnym okresem w działalności grupy - w ciągu dekady świat doczekał się aż dwunastu albumów studyjnych i jednego koncertowego Brytyjczyków.

Przedsprzedaż biletów na krakowski koncert Judas Priest, Saxon i Uriah Heep rozpocznie się 31 maja o godzinie 10:00.

Komentarze
Dodaj komentarz »