zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 1 marca 2024

Kreator, Sodom, Destruction i Tankard zagrają razem

3.08.2023 15:09  autor: Verghityax, źródło: profil Sodom na Facebooku

Kreator, Sodom, Destruction i Tankard - wielka czwórka niemieckiego thrash metalu - zapowiedziała wspólny koncert, pod szyldem "Klash of the Ruhrpott". Odbędzie się on 20 lipca 2024 roku w amfiteatrze w niemieckim Gelsenkirchen.

Kreator, Ostrawa 3.08.2018, fot. Verghityax
Kreator, Ostrawa 3.08.2018, fot. Verghityax

Kreator wydał 12 sierpnia 2022 roku koncertowy album, zatytułowany "Live at Bloodstock 2021". Na płycie znalazł się zapis występu zespołu na festiwalu "Bloodstock Open Air", który miał miejsce 14 sierpnia 2021 roku. W utworze "Betrayer" na scenie do kapeli dołączył Dani Filth. Materiał zmiksował Marc Gortz. Okładkę przygotował Jan Meininghaus.

Kreator promuje obecnie swój ostatni album studyjny, pt. "Hate uber alles". Premiera wydawnictwa miała miejsce 3 czerwca 2022 roku, pod egidą Nuclear Blast. Na "Hate uber alles" znalazło się jedenaście utworów, które zespół zarejestrował w "Hansa Studios" w Berlinie. Za produkcję materiału odpowiada Arthur Rizk. Okładkę przygotował Eliran Kantor.

Zespół powstał w 1982 roku w Essen. Przez pierwsze dwa lata działał pod nazwą Tormentor. Kreatora utworzyli Mille Petrozza na wokalu i gitarze, Roberto Fioretti na basie i Ventor na perkusji. W październiku 1985 roku światło dzienne ujrzał debiutancki album, zatytułowany "Endless Pain". Wkrótce potem skład formacji poszerzył się o drugiego gitarzystę w osobie Joerga Tritzego, z którym Kreator zagrał swoją pierwszą trasę koncertową. Materiał na drugi longplay - "Pleasure to Kill" - zarejestrowany został jeszcze bez udziału Joerga. Płyta ta uznawana jest za jedną z najważniejszych w historii thrash metalu.

Sodom, Wrocław 3.12.2018, fot. Katarzyna "KTM" Bujas
Sodom, Wrocław 3.12.2018, fot. Katarzyna "KTM" Bujas

Dyskografię Sodom zamyka składanka "40 Years at War - The Greatest Hell of Sodom". Ukazała się ona 28 października 2022 roku. Okładkę przygotował Eliran Kantor.

W czerwcu 2020 roku muzycy Sodom weszli do niemieckiego "Woodhouse Studio", aby tam zarejestrować materiał na longplaya "Genesis XIX". Do produkcji zaangażowany został Siggi Bemm, który wcześniej pracował już z Tiamat, Unleashed, Moonspell, Grip Inc. i Rotting Christ. Mastering wykonał Patrick W. Engel. Autorem okładki jest Joe Petagno. Wydawnictwo trafiło do sprzedaży 27 listopada 2020 roku za sprawą SPV/Steamhammer.

W 2018 roku do Sodom powrócił Frank "Blackfire" Gosdzik, gitarzysta odpowiedzialny w dużej mierze za kształt albumów "Persecution Mania" i "Agent Orange". Jednocześnie do roli drugiego gitarzysty Tom Angelripper zaangażował Yorcka Segatza, a za perkusją zasiadł Stefan Huskens z Asphyx. Ten ostatni rozstał się z kapelą na początku 2020 roku, powodowany kwestiami zawodowymi. Jego miejsce zajął Toni Merkel.

Destruction, Ostrawa 5.12.2019, fot. Katarzyna "KTM" Bujas
Destruction, Ostrawa 5.12.2019, fot. Katarzyna "KTM" Bujas

Dyskografię Destruction zamyka "Diabolical", siedemnasty longplay studyjny w dorobku kapeli. Wydawnictwo trafiło do sprzedaży 8 kwietnia 2022 roku, pod banderą Napalm Records. "Diabolical" to pierwsze dokonanie Destruction zarejestrowane bez udziału Mike'a Sifringera. Gitarzysta rozstał się z kapelą z powodu problemów z uzależnieniem. Jego miejsce zajął Martin Furia. Na płycie znalazło się trzynaście kompozycji, w tym cover "City Baby Attacked by Rats" GBH. Okładkę przygotował Gyula Havancsak.

Destruction powstał w 1983 roku, początkowo posługując się nazwą Knight of Demon. Grupę utworzyli Schmier na basie, Mike Sifringer na gitarze, Tommy Sandmann na perkusji i Ulf Kuhne na wokalu. Wkrótce Ulf wyleciał z zespołu w rezultacie kłótni z Mike'iem Sifringerem o dziewczynę. Obowiązki wokalne przejął Schmier. W 1984 roku trio wypuściło debiutancką demówkę, pt. "Bestial Invasion of Hell".

Tankard, Trutnov 16.07.2022, fot. Verghityax
Tankard, Trutnov 16.07.2022, fot. Verghityax

Weterani z Tankard promują swój osiemnasty longplay studyjny, zatytułowany "Pavlov's Dawgs". Ukazał się on 30 września 2022 roku za pośrednictwem Reaper Entertainment. Materiał zarejestrowany został w "Gernhart Studio" w Troisdorfie, pod okiem producenta Martina Buchwaltera. Okładkę przygotował Patrick Strogulski.

Grupa powstała w 1982 roku we Frankfurcie. Początkowo funkcjonowała pod szyldami Avenger i Vortex, by ostatecznie przyjąć nazwę Tankard. W 1986 roku nagrała swój debiutancki album "Zombie Attack", który przyniósł mieszankę punka i thrashu. Od początku trzon formacji stanowią Frank Thorwarth na basie i Gerre na wokalu.

20.07.2024 - Gelsenkirchen, "Amphitheater"
Bilety: 69 euro

Komentarze
Dodaj komentarz »