zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 30 listopada 2023

Asphyx, Satyricon i Orange Goblin na "Mystic Festival 2024"

27.09.2023 09:22  autor: Verghityax, źródło: profil "Mystic Festival" na Facebooku

Organizator "Mystic Festival" ogłosił pierwsze zespoły, które zaprezentują się podczas przyszłorocznej edycji wydarzenia. Są to Asphyx, Satyricon, Orange Goblin, Thy Art Is Murder i Lord of the Lost. Festiwal odbędzie się w dniach od 5 do 8 czerwca 2024 roku na terenie "Stoczni Gdańskiej".

Asphyx, Ostrawa 2.09.2023, fot. Verghityax
Asphyx, Ostrawa 2.09.2023, fot. Verghityax

Asphyx promować będzie swój dziesiąty longplay studyjny, zatytułowany "Necroceros". Album ukazał się 22 stycznia 2021 roku za sprawą Century Media Records. Sesja rozpoczęła się w kwietniu 2020 roku, kiedy Stefan Huskens wszedł do "Tom Meier Studio Recordings" w Enschede, aby tam zarejestrować ślady perkusji. Reszta ścieżek nagrana została w "The Morserstudio". Miksami i masteringiem zajął się Sebastian Levermann. Okładkę przygotował Axel Hermann.

Asphyx założyli w 1987 roku perkusista Bob Bagchus i gitarzysta Tony Brookhuis. Skład uzupełnił basista i wokalista Christian Colli. Gdy trzy lata później zespół nagrywał materiał na "The Rack", swój pierwszy longplay studyjny, Bob Bagchus pozostawał jedynym założycielem czynnie udzielającym się w grupie. Stanowisko gitarzysty objął Eric Daniels, z kolei za mikrofonem stanął Martin van Drunen, który nieco wcześniej rozstał się z Pestilence. W trójkę muzycy zarejestrowali jeszcze album "Last One on Earth". Obok "The Rack" jest on uznawany za jedno z najważniejszych dokonań w dorobku Asphyx.

Satyricon, Kraków 14.10.2017, fot. Verghityax
Satyricon, Kraków 14.10.2017, fot. Verghityax

Dyskografię Satyricon zamyka "Satyricon & Munch", dziesiąty longplay studyjny w dorobku formacji. Ukazał się on 10 czerwca 2022 roku za sprawą Napalm Records. W pełni instrumentalny materiał powstał pierwotnie z myślą o wystawie w Muzeum Muncha w Oslo, ostatecznie jednak muzycy postanowili opublikować go jako oficjalne wydawnictwo. Zdjęcie na okładkę wykonał Pal Laukli.

Poprzedni album Satyricon, pt. "Deep Calleth Upon Deep", trafił do sprzedaży 22 września 2017 roku. Sesja nagraniowa odbyła się na początku 2017 roku w Oslo oraz w kanadyjskim Vancouver. Miksami zajął się Mike Fraser, który wcześniej pracował z Satyricon przy "Now, Diabolical". Do stworzenia okładki wykorzystano rysunek Edvarda Muncha z 1899 roku - "Pocałunek śmierci".

Orange Goblin, Aleksandrów Łódzki 8.09.2018, fot. Verghityax
Orange Goblin, Aleksandrów Łódzki 8.09.2018, fot. Verghityax

Brytyjczycy z Orange Goblin wydali 1 maja 2020 roku album koncertowy, zatytułowany "Rough & Ready, Live & Loud". Jest to jubileuszowe wydawnictwo, przygotowane z myślą o 25. rocznicy założenia zespołu. Na płycie znalazło się dwanaście kompozycji. Materiał zarejestrowano podczas trzech występów: na francuskim festiwalu "Sylak Open Air 2016", w klubie "Koko" w Londynie 18 grudnia 2016 roku oraz w "Fuzz Club" w Atenach 21 września 2019 roku. Za miksy i mastering odpowiada Gez Walton.

Studyjną dyskografię Orange Goblin zamyka album "The Wolf Bites Back". Sesja nagraniowa odbyła się w "Orgone Studios", pod okiem Jaime Gomeza Arellano. Premiera miała miejsce 15 czerwca 2018 roku, pod egidą Candlelight Records i Spinefarm Records.

Orange Goblin powstał w 1995 roku w Londynie jako kwintet. W roku 2004 skład opuścił gitarzysta Pete O'Malley, od tego czasu formacja tworzy i nagrywa jako kwartet.

Thy Art Is Murder przyjedzie z materiałem ze swojego szóstego longplaya studyjnego, pt. "Godlike". Wydawnictwo trafiło do sprzedaży 22 września 2023 roku, pod banderą Human Warfare. Na płycie znalazło się dziesięć kompozycji. Sesja nagraniowa odbyła się w "Graphic Nature Audio". Za produkcję, miksy i mastering odpowiada Will Putney.

23 września 2023 roku, dzień po premierze albumu, zespół poinformował o rozstaniu z wokalistą Chrisem McMahonem. Jednocześnie muzycy ogłosili, że "Godlike" w postaci cyfrowej zawiera nagrane na nowo ścieżki wokalne z innym frontmanem.

Lord of the Lost promować będzie swój ósmy longplay studyjny, zatytułowany "Blood & Glitter". Ukazał się on 30 grudnia 2022 roku.

Lord of the Lost rozpoczął działalność w 2007 roku jako solowy projekt wokalisty i gitarzysty Chrisa Harmsa. Wkrótce muzyk zaangażował do współpracy swoich przyjaciół z Hamburga, aby móc odgrywać materiał na żywo. Debiutancki longplay grupy, pt. "Fears", ujrzał światło dzienne w 2010 roku.

Karnety czterodniowe na "Mystic Festival 2024" nabyć można w cenie 749 zł. Karnety VIP, zapewniające między innymi zestaw festiwalowych gadżetów oraz dostęp do strefy VIP, kosztują 1299 zł.

Komentarze
Dodaj komentarz »