zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 27 maja 2024

Nie żyje James Kottak, były perkusista Scorpions

10.01.2024 20:22  autor: Verghityax, źródło: blabbermouth.net

James Kottak, perkusista Kingdom Come i były bębniarz Scorpions, zmarł 9 stycznia 2024 roku w swoim domu w Louisville. Miał 61 lat. W ostatniej dekadzie swojego życia zmagał się z problemem alkoholowym.

Scorpions, Kraków 4.03.2016, fot. Verghityax
Scorpions, Kraków 4.03.2016, fot. Verghityax

James Kottak przyszedł na świat 26 grudnia 1962 roku w amerykańskim Louisville. Jako dziecko zainteresował się muzyką sięgając po trąbkę, a później po inne instrumenty, w tym perkusję i gitarę. W wieku dwunastu lat wybrał się na koncert ZZ Top - po tym doświadczeniu zapragnął zostać muzykiem.

W 1985 roku James Kottak dołączył do glamowego zespołu Buster Brown, zastępując za bębnami Boba Koestle'a. Razem z kapelą zarejestrował album "Sign of Victory". Dwa lata później gitarzysta Ronnie Montrose zaprosił Jamesa Kottaka do swojej grupy o nazwie Montrose. Perkusista wystąpił na longplayu "Mean", który okazał się być ostatnim wydawnictwem formacji.

Jeszcze w 1987 roku wokalista Lenny Wolf powołał do życia hardrockowy Kingdom Come. Skład uzupełnili Danny Stag i Rick Steier na gitarze, Johnny B. Frank na basie oraz James Kottak na perkusji. W 1988 roku światło dzienne ujrzał debiutancki album grupy, zatytułowany po prostu "Kingdom Come". Wydawnictwo odniosło komercyjny sukces, w związku z czym zespół otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w trasie "Monsters of Rock Tour 1988". Na liście wykonawców znaleźli się również Van Halen, Scorpions, Dokken i Metallica. Gdy w 1989 roku Scorpions promował w USA album "Savage Amusement", Kingdom Come wystąpił w charakterze supportu. W kwietniu tego roku światło dzienne ujrzał drugi longplay Kingdom Come, pt. "In Your Face". Nie spotkał się on jednak z równie ciepłym przyjęciem, co poprzednik, w związku z czym kapela zakończyła działalność.

W pierwszej połowie lat 90. James Kottak przewinął się przez kilka zespołów. Grał między innymi z Michaelem Lee Firkinsem, Wild Horses, McAuley Schenker Group i Warrant. W tym okresie perkusista poznał i poślubił Athenę L. Bass, młodszą siostrę Tommy'ego Lee z Motley Crue. W 1997 roku para doczekała się syna.

W 1996 roku James Kottak dołączył do Scorpions. Z kapelą Rudolfa Schenkera zarejestrował osiem albumów: "Eye II Eye", "Moment of Glory", "Acoustica", "Unbreakable", "Humanity - Hour 1", "Sting in the Tail", "Comeblack" i "Return to Forever". W 2016 roku Jamesa za bębnami zastąpił Mikkey Dee z Motorhead.

W 2018 roku James Kottak powrócił do reaktywowanego Kingdom Come. Na tym etapie grupa prowadziła ograniczoną działalność koncertową. Pomimo planów nie udało się stworzyć nowego materiału.

James Kottak realizował swoją pasję do muzyki również w zespole solowym. Powstał on w 1996 roku w Los Angeles, pierwotnie pod nazwą KrunK, by dziesięć lat później przemianować się na Kottak. W projekcie tym James grał na gitarze i śpiewał.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Nie żyje James Kottak, były perkusista Scorpions
starbreaker (wyślij pw), 2024-01-14 00:18:02 | odpowiedz | zgłoś
Miałem okazję widzieć go w akcji w 2008r. na koncercie Scorps w Ostrowie Wlkp. Urodzony showman. Smutna wiadomość; 61 lat to o wiele za wcześnie.