zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 30 maja 2024

Dream Theater na koncercie w Łodzi

9.04.2024 15:07  autor: Verghityax, źródło: WiniaryBookings

Dream Theater zapowiedział jubileuszową trasę koncertową z okazji 40. rocznicy rozpoczęcia działalności. W jej ramach zespół zagra również w Polsce. Jedyny występ w naszym kraju odbędzie się 3 listopada 2024 roku w hali "Atlas Arena" w Łodzi.

Dream Theater, Kraków 24.05.2022, fot. Verghityax
Dream Theater, Kraków 24.05.2022, fot. Verghityax

W październiku 2023 roku Mike Portnoy powrócił do Dream Theater po trzynastu latach przerwy. Jednocześnie zespół poinformował, że planuje wejść do studia celem nagrania swojego szesnastego longplaya. Będzie to pierwsze dokonanie formacji z Mike'iem Portnoyem od czasu "Black Clouds & Silver Linings" z 2009 roku.

Dyskografię Dream Theater zamyka "A View from the Top of the World", piętnasty album studyjny w dorobku zespołu. Płyta ukazała się 22 października 2021 roku za sprawą InsideOut Music. Na "A View from the Top of the World" znalazło się siedem kompozycji, które wyprodukował John Petrucci, gitarzysta zespołu. Miksami i masteringiem zajął się Andy Sneap. Okładkę przygotował Hugh Syme, współpracujący z Dream Theater od czasu "Octavarium".

Zespół powstał w 1985 roku, przez pierwsze trzy lata funkcjonując pod nazwą Majesty. Kapelę powołali do życia gitarzysta John Petrucci, basista John Myung i perkusista Mike Portnoy - wychowankowie Berklee College of Music. Wkrótce skład uzupełnili Kevin Moore na klawiszach i Chris Collins na wokalu. Ten ostatni nie zagrzał w grupie miejsca, został bowiem zwolniony już po paru miesiącach. Po roku poszukiwań muzycy znaleźli doświadczonego wokalistę w osobie Charliego Dominici. Niedługo później formacja przemianowała się na Dream Theater i podpisała kontrakt wydawniczy z Mechanic Records. Pod jej egidą - w 1989 roku - ukazał się debiutancki longplay Amerykanów, pt. "When Dream and Day Unite". Wytwórnia nie wywiązała się z większości obietnic, co przełożyło się na słabą promocję płyty. Ponadto instrumentaliści zespołu doszli do wniosku, że potrzebują bardziej wszechstronnego wokalisty. Na początku 1991 roku zaangażowali pochodzącego z Kanady Jamesa LaBrie. Nagrany z nim album "Images and Words" okazał się sukcesem, głównie za sprawą singla "Pull Me Under".

W ciągu niemal czterech dekad działalności w Dream Theater doszło do kilku zmian personalnych. Z pierwotnego składu w grupie udzielają się obecnie John Petrucci, John Myung i Mike Portnoy. Kapela sprzedała kilkanaście milionów egzemplarzy swoich płyt na całym świecie, była też trzykrotnie nominowana do nagrody "Grammy", z czego otrzymała jedną.

Komentarze
Dodaj komentarz »