zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 22 lutego 2024

wywiad: Neuronia

11.07.2012  autor: Katarzyna "KTM" Bujas

Wykonawcy:  Maciej "Tektur" Nawrot - Neuronia (wokal), Michał "Misiek" Rogala - Neuronia (gitara)

Warszawska Neuronia ma już na swoim koncie dwa pełnometrażowe albumy. Tym razem jednak zespół uraczył nas zaledwie czteroutworową EP-ką, zatytułowaną "Insanity Relapse", utrzymaną w diametralnie odmiennej stylistyce niż poprzednie wydawnictwa. Co się stało? Poniżej sprawę wyjaśniają wokalista Tektur i gitarzysta Misiek.

strona: 1 z 4

Neuronia, fot. W. Dobrogojski
Neuronia, fot. W. Dobrogojski

rockmetal.pl: Dlaczego zdecydowaliście się na wydanie EP-ki zamiast kolejnego pełnometrażowego albumu? To miał być tylko zwiastun nowego rozdziału w historii zespołu?

Michał "Misiek" Rogala: Właśnie tak, "Insanity Relapse" jest zwiastunem czegoś nowego. Nasza muzyka weszła w całkowicie inny wymiar - jest bardziej dojrzała, przemyślana, tym razem cały zespół pracował nad komponowaniem i aranżacją materiału. Jak widać po recenzjach i dobrych komentarzach, które słyszymy, jest to zmiana w bardzo dobrym kierunku. Wydając "Insanity Relapse", chcieliśmy przypomnieć ludziom, że wciąż żyjemy i tworzymy, choć pewnie już kilka osób postawiło na nas krzyżyk.

Maciek "Tektur" Nawrot: Z tym krzyżykiem to może lekka przesada (śmiech). Ale to fakt, bardzo chcieliśmy przede wszystkim pokazać nowe oblicze zespołu, a dotąd nie mieliśmy do tego zbyt wielu okazji. Od czasów "Follow The White Mouse" sporo się zmieniło, przez te dwa lata powstało wiele różnych pomysłów i nie chcieliśmy ich dłużej trzymać pod pokrywką.

Skąd ta potrzeba zmian? Nie byliście usatysfakcjonowani dotychczasowymi dokonaniami Neuronii?

Misiek: Mówiąc szczerze sam nie wiem skąd tyle zmian w Neuronii. Może niektórym osobom, które grały u nas wcześniej, brakowało wiary w to, co robimy? Jeszcze inni nie mieli czasu, a jeszcze innym nie odpowiadał klimat, jaki u nas panuje. Dlatego było tyle zmian. Jednak obecny skład według mnie jest najmocniejszy i ma w sobie niespożyty potencjał, musimy go tylko wykorzystać. Powoli zaczynamy zresztą obróbkę pomysłów na nowy materiał.

Tektur: Moim zdaniem to, co Neuronia prezentowała dotychczas, nie było szczytem naszych możliwości. Nie ma sensu dociekać, czy to przez taki, a nie inny stopień zaangażowania, kwestie związane z produkcją poprzednich materiałów czy brak czasu. Może wszystko po trochu. Nie przeczę - zarówno "Winter Of My Heart", jak i "Follow The White Mouse" to dobre płyty, w które Neuronia włożyła sporo pracy i mogły się podobać, ale dla mnie nie było to do końca "to". Tym razem mam poczucie, że wreszcie udało nam się nagrać naprawdę świetny materiał i złożyłbym to w głównej mierze właśnie na karb pracy drużynowej, włączając Janosa (uśmiech).

« Poprzednia
1
Komentarze
Dodaj komentarz »
Nowa płyta
Coskun (gość, IP: 150.254.101.*), 2012-07-12 12:07:20 | odpowiedz | zgłoś
Powiem tak-słuchając starszych płyt Neuronii miałem cały czas wrażenie,że z głośników i monitora (w przypadku klipów czy zdjęć)unoszą się opary obornika. Była to zasługa nie tylko starego wokalisty( bo w klipe zrealizowanym z nowym wokalem było tylko trochę lepiej),ale i samej muzyki i klimaty. trochę szkoda, bo kojarzę Tektura z wypowiedzi na tym forum ifacet zdaje się być cholernie sympatycznym i inteligentnym facetem...no, a takim się życzy dobrze...a tutaj jednak taka kicha. Po newsie o nowej epce postanowiłem ją jednaksprawdzić i...nie mogłemuwierzyć w to co usłyszałem! Panowie i Panie, przecież to rewelacyjny materiał! Riffy z jajem i klimatem (nie jakieś tam bezpłciowe melodie), wokal - czysta energia i potęga. "Ja piernicze?!"pomyślałem po usłyszeniu pierwszego kawałka..apotem było jeszcze lepiej! To już nie jest kapela z przeglądu gminnej piosenki rockowej, to nie jest materiał na woodstockowe granie o godzinie 15 na głównej scenie...to jest już coś naprawdę poważnego. Polać tym panom! A komu nie podobała się poprzednia odsłona Neuronii niech posłucha nowego materiału. Ludzie,nie uwierzycie co chłopaki przygotowali! Brawa!
re: Nowa płyta
Tektur
Tektur (wyślij pw), 2012-07-14 21:41:30 | odpowiedz | zgłoś
Dziękuję za miłe słowa - te pod koniec, bo z tym obornikiem to trochę jednak zabolało. Miło nam jednak, że nasz nowy materiał do Ciebie trafia i zapraszamy na jesienne koncerty - jak mawiał pewien klasyk, na żywo jest żywiej :)
Pozdrawiam sympatycznie i inteligentnie...

Materiały dotyczące zespołu

Czy widzisz podobieństwa między muzyką klasyczną a metalem?